Scrum master to osoba odpowiedzialna za wspieranie członków zespołu, która zajmuje się scrumem, czyli doskonaleniem produktu. Praca scrum mastera polega głównie na dbaniu o prawidłowy przebieg pracy nad projektem, głównie od strony teoretycznej, oraz na udzielaniu wsparcia współpracownikom.
Osoba, która chce zostać scrum masterem, musi przejść szkolenie, a następnie uzyskać certyfikat. Obowiązki scrum mastera są głównie związane z opieką nad zespołem i zarządzaniem procesem. W tym miejscu warto dodać, że scrum to metodyka, która została opracowana w 1986 roku, a jej głównym założeniem jest efektywne i zwinne (ang. agile) tworzenie wizji produktów oraz rozwój procesów. Scrum master jest jedną z kilku osób należących do zespołu scrum. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania: jak zostać scrum masterem, ile zarabia scrum master.
Więcej:
- Ile zarabia strażak?
- Jak wygląda praca w domu i jakich stanowisk dotyczy?
- Jak wygląda praca ratownika medycznego?
Scrum master: szkolenie i certyfikat
Każdy, kto marzy o tym, aby zostać scrum masterem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zawód ten wymaga szkolenia i uzyskania certyfikatu zawodowego. Szkolenie scrum master trwa zwykle kilka dni i wiąże się z przygotowaniem do egzaminu certyfikującego. W Polsce funkcjonują dwie jednostki certyfikujące, czyli scrumOrg i scrumAlliance. Koszt szkolenia na scrum mastera wynosi około 3000 złotych, natomiast jeśli chodzi o certyfikat scrum master, za podejście do egzaminu należy zapłacić około 500 złotych. Poza szkoleniem i uzyskaniem certyfikatu osoba, które chce zostać scrum masterem, powinna mieć specyficzne umiejętności. Bardzo ważna jest komunikatywność i zdolność do pracy w zespole. Najważniejsze są więc umiejętności miękkie, a nie techniczne.Scrum master nie musi posiadać wykształcenia w zakresie branży informatycznej, ale dobrze jest, jeśli osoba na takim stanowisku ma ogólną wiedzę z zakresu IT, kodowania i testowania oprogramowania.
Jak wygląda codzienna praca scrum mastera?
Scrum master jest opiekunem i trenerem zespołu scrum, stara się więc wspierać wszystkich członków zespołu. Do głównych obowiązków scrum mastera można zakwalifikować następujące zadania:
- zapewnienie, że scrum guide (czyli instrukcja obsługi tworzenia projektów) jest dobrze rozumiany i wdrażany,
- Usuwanie przeszkód w trakcie prac zespołu,
- codziennie spotyka się z całym zespołem i dyskutuje na temat zmian w projekcie,
- pomoc zespołowi w zakresie organizacji pracy i czasu,
- doskonalenie procesu dostarczania produktów wysokiej jakości,
- praca nad transparentnością i otwartością komunikacji w zespole,
- jest trenerem i dba o dobrą atmosferę w zespole.
Praca scrum mastera jest bardzo wymagająca, zwłaszcza jeśli chodzi o czas, jaki należy jej poświęcić. Zdarza się, że scrum master myśli o danym projekcie 24 godziny na dobę i zastanawia się, nawet w wolnych chwilach, nad wdrożeniami nowych elementów do projektu. W pracy scrum mastera duże znaczenie ma elastyczność i dopasowanie do zmieniających się warunków. Osoba na tym stanowisku nie powinna narzucać innym członkom zespołu swoich poglądów, tylko starać się wyciągać wnioski na podstawie obserwacji oraz obiektywnych informacji.
Zarobki scrum mastera
Odpowiedź na to, ile zarabia scrum master, zależy w dużej mierze od doświadczenia zawodowego oraz rodzaju firmy. Pensja scrum mastera waha się od 4000 złotych brutto (w przypadku osób początkujących) do około 12000 złotych brutto, w przypadku osób doświadczonych. Wedle raportów, średnie zarobki scrum mastera wynoszą około 9000 złotych brutto. Wiele zależy od tego, w jaki sposób scrum master pokierował swoją karierą. Po ukończeniu szkolenia i zdobyciu certyfikatu bardzo ważna jest praktyka, czyli np. staż w jakiejś firmie. Dzięki temu scrum master może nabrać doświadczenia i zrozumieć, na czym polega codzienna praca. Kolejnym krokiem jest wysłanie aplikacji, tj. CV oraz listu motywacyjnego do wielu różnych przedsiębiorstw. Warto wysyłać swoje dokumenty, nawet jeśli w ogłoszeniu jest wymagany długi staż pracy. Na rynku polskim jest zbyt mało scrum masterów, dlatego wiele firm decyduje się na zatrudnienie osoby mniej doświadczonej i doszkolenie jej. Jednocześnie w branży IT można zaobserwować trend związany ze zwiększaniem się zarobków scrum masterów, ponieważ ich rola jest coraz bardziej doceniana w firmach. Bardzo dobrym pomysłem jest ciągłe doszkalanie się, także w zakresie technicznych umiejętności, np. programowania. Wtedy też scrum master może pełnić więcej niż jedną funkcję w zespole, co pozwala mu na osiąganie wyższych zarobków. Wynagrodzenie scrum mastera zależy także od liczby projektów, wielkości firmy i konkretnych klientów zgłaszających się do przedsiębior
Autor: Gaba Kopyto