Za co kochamy kabriolety?

kabriolet
Fot. Thomas Barwick / Getty Images
Kabriolety potrafią robić wrażenie. Pozbawione dachu, przestronne samochody często pojawiają się w hollywoodzkich filmach czy wideoklipach znanych muzyków. Są symbolem luksusu i obiektem pożądania. A jak kabriolet sprawdzi się w naszym klimacie?

Samochody typu kabriolet poruszają wyobraźnię kierowców w zasadzie od momentu, kiedy w grudniu 1922 roku zostały opatentowane w Stanach Zjednoczonych. Zdejmowany dach sprawiał, że samochód był idealny na letnie, bezwietrzne dni. Szybko stał się modny wśród ówczesnych sław kina i jego popularność natychmiast zaczęła rosnąć.

Więcej:

Kiedy kupić kabriolet?

Szybki rzut oka na ogłoszenia w internecie wystarczy, by zauważyć, że taniej kabriolet kupimy zimą. Jego ceny spadają wtedy o kilkadziesiąt procent, bez względu na to, czy chcemy kupić auto nowe czy używane. Skąd ta reguła? Kabriolet nie służy w naszym klimacie jako auto rodzinne czy wóz całoroczny. Kabriolet to samochód, który ma nam sprawiać radość, dawać rozrywkę i frajdę z jazdy. A w naszym klimacie to możliwe mniej więcej od maja do września. Dlatego później popyt na te auta spada, podobnie jak ich ceny. Jeśli zatem myślimy o zakupie, najlepiej kupić kabriolet zimą . Można znaleźć dobrej jakości kabriolety do 20 tysięcy złotych , ale przed dokonaniem transakcji koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, przede wszystkim elektryczny mechanizm składania dachu. Jeśli tego nie zrobimy i kupimy niesprawne auto, koszty naprawy mogą nam pożreć całą satysfakcję z jazdy nowym nabytkiem.

Kabriolet – na sezon czy na cały rok?

Kabriolety, czyli auta z otwartym nadwoziem, znajdziemy w różnych segmentach i modelach. Musimy tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy wykorzystywać samochód. Czy potrzebny nam kabriolet 4-osobowy z luksusowym wyposażeniem na dłuższe podróże, czy raczej niewielki, zwinny model kabrioletu do miasta. Czy preferujemy kabriolet ze sztywnym dachem , czy dach materiałowy. A może po prostu liczy się wyłącznie wywołanie efektu „wow” i chcemy, żeby przed naszym domem parkował czerwony kabriolet , wzbudzając powszechny zachwyt. Choć w naszym klimacie kabriolety nie są bardzo popularne, wybór mamy naprawdę spory.

W kabriolecie wiele zależy od konstrukcji auta. Samochód typu kabriolet z dachem materiałowym na pewno możemy potraktować jako auto sezonowe. Wprawdzie dach ochroni nas przed nagłymi zmianami pogody (można go rozłożyć nawet w trakcie jazdy – do 50 km/h), ale na pewno nie przed przenikliwymi mrozami. Dachy z materiału składane są automatycznie do bagażnika lub specjalnie wydzielonego miejsca za fotelami – w zależności od modelu. Konstruktorzy auta zadbali o to, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Tego rodzaju konstrukcja wymaga też specjalnej pielęgnacji, o którą będziemy musieli zadbać, jeśli chcemy, żeby auto służyło nam jak najdłużej.

Kabriolety z metalowym dachem umożliwiają użytkowanie samochodu przez cały rok, ale także trzeba się liczyć z różnego rodzaju ograniczeniami wynikającymi z konstrukcji auta. Tego rodzaju dach jest ciężki, więc samochód nie może popisać się efektownymi osiągami. Producenci próbują eliminować ten problem, decydując się na przykład na wykonanie dachu z aluminium, ale to z kolei może mieć kluczowy wpływ na cenę kabrioletu. Na koszt auta wpływa również sama konstrukcja dachu, który na dodatek potrafi zająć sporo miejsca w bagażniku. W jaki sposób radzą sobie z tym producenci aut? Podwyższają sporo linię bagażnika, by zmieściły się w nim zarówno bagaże, jak i dach. W przypadku kabrioletu z twardym dachem musimy się zatrzymać, żeby go złożyć. Trwa to dłużej niż w przypadku otwierania dachu materiałowego.

Dwie premiery od Ferrari

O co zadbać w kabriolecie?

Samochód, w którym podróżujemy z otwartym dachem, na pewno wymaga dodatkowych elementów wyposażenia. O co powinniśmy zadbać w kabriolecie? Pamiętajmy o osłonie przed wiatrem, którą montujemy za przednimi fotelami na wysokości podniesionych szyb. Dzięki temu wyeliminujemy podmuchy wiatru, który przy odpowiednio ustawionej osłonie oraz przy podniesionych szybach będzie hulał nad naszymi głowami. Kabriolet w Polsce nie obejdzie się bez dodatkowego nawiewu, który montowany jest w zagłówkach i przy niskich temperaturach ogrzewa nam kark i tył głowy. Swoje zrobią również podgrzewane fotele. Dzięki nim dach może być dłużej odsunięty, a my nie będziemy trząść się z zimna. Skoro mowa o fotelach – jeżeli mają skórzaną tapicerkę, powinny być wentylowane. To duże udogodnienie dla naszego komfortu. Wbrew pozorom w aucie z otwartym dachem może się przydać klimatyzacja. Można ją włączać w czasie upałów nawet przy otwartym dachu, a w zanieczyszczonych miastach, gdzie jazda bez dachu niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem, klimatyzacja będzie spełniać swoją funkcję w kabinie.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości