Ogród

Języczka pomarańczowa - jakie odmiany występują? Charakterystyka

Kwiaty języczki pomarańczowe

skymoon13 / Getty Images

Ogród

Języczka pomarańczowa - jakie odmiany występują? Charakterystyka

Kwiaty języczki pomarańczowe

skymoon13 / Getty Images

Języczka pomarańczowa to roślina należąca do rodziny astrowatych. Jakie odmiany języczki możemy spotkać w Polsce?

Języczka pomarańczowa ( Ligularia dentata ) w naturalnym środowisku występuje w Chinach i Japonii. Bylina ta ma charakterystyczne, okrągłe liście o ciemnozielonym kolorze z wierzchu, a od spodu brązowo-purpurowy. Pora kwitnienia języczki pomarańczowej przypada na okres od sierpnia do września. Nad liśćmi pojawiają się w tym czasie rozgałęzione, sztywne pędy kwiatowe, a na nich piękne, duże kwiatostany. Właśnie z powodu kwiatów języczka pomarańczowa jest chętnie uprawiana przez ogrodników – roślina ta upiększy każdy przydomowy ogródek.

Języczka pomarańczowa – odmiany

Języczka pomarańczowa „Desdemona” charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Liście szybko się rozrastają i tworzą u podstawy rośliny szeroką kępę. Ta odmiana języczki pomarańczowej może osiągać wysokość 1,5 metra. Największą ozdobą odmiany „Desdemona” są piękne, duże kwiaty o intensywnej pomarańczowej barwie. Kwiaty mają średnicę około 15 cm. Dzięki dużemu kontrastowi z ciemnozielonymi liśćmi kolor kwiatów jest jeszcze bardziej podkreślony. Pora kwitnienia tej odmiany języczki przypada na okres od lipca do sierpnia.

Odmiana „Desdemona” najlepiej czuje się w dobrze zacienionych miejscach, które są stale wilgotne. Dlatego też możemy sadzić ją w pobliżu oczek wodnych czy innych zbiorników wodnych. Jak wszystkie inne odmiany, „Desdemona” bardzo źle znosi mocno nasłonecznione miejsca i upały. Żeby roślina dobrze się rozwijała, powinna być posadzona w gliniastej, żyznej glebie. Roślina jest mrozoodporna.

Języczka pomarańczowa „Othello” – kolejna odmiana języczki pomarańczowej, osiąga około 80-120 cm wysokości. Okazałe liście „Othello”, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu purpurowe, tworzą u podstawy rośliny szerokie kępy. Pora kwitnienia przypada na miesiące od lipca do września. Na wysokich, sztywnych pędach pojawiają się duże kwiatostany, które cieszą oko swoją urodą. Kwiaty języczki pomarańczowej „Otello” mają barwę ciemnożółtą wpadającą w złoto. Odmiana ta najlepiej czuje się w żyznych, przepuszczalnych glebach. Ziemia powinna być stale wilgotna. Roślina jest mrozoodporna.

Kolejną odmianą jest języczka pomarańczowa „Britt Marie Crawford” . Charakteryzuje się ona bardzo ciemnymi liśćmi o dużych rozmiarach. Często są one nazywane „uszami słonia”. Barwa liści zależy od ilości światła – im więcej słońca pada na roślinę, tym kolor liści będzie ciemniejszy. Czasami liście są wręcz czarne. „Britt Marie Crawford” jest mniejsza od innych odmian języczki pomarańczowej – dorosłe rośliny osiągają wysokość do 90 cm. Kępy liści u podstawy mogą rozrastać się na szerokość około 70 cm. Ta miniaturowa odmiana sprawdzi się więc w ogrodach z ograniczonym miejscem. Pora kwitnienia tej odmiany przypada na okres od lipca do września. Na sztywnych łodygach pojawiają się wtedy piękne kwiaty o intensywnej, jaskrawopomarańczowej barwie. Jak każda odmiana języczki pomarańczowej, również „Britt Marie Crawford” czuje się najlepiej w zacienionych miejscach. Powinno się ją sadzić na żyznych, stale wilgotnych glebach. Roślina ta jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa języczki pomarańczowej

Języczka pomarańczowa najlepiej rozwija się na gliniastych, żyznych glebach, które są cały czas wilgotne. Odczyn powinien być obojętny lub zbliżony do obojętnego. Roślina ta źle radzi sobie w mocno nasłonecznionych miejscach – jeśli jej stanowisko jest na pełnym, mocnym słońcu, kwiat szybko zwiędnie. Dlatego też dla języczki pomarańczowej powinniśmy wybierać miejsca w cieniu lub półcieniu. Języczka pomarańczowa najładniej prezentuje się, jeśli posadzimy ją w większych kępach. Świetnie sprawdza się na rabatach. Można ją posadzić nad oczkami wodnymi lub w pobliżu drzew. Jeśli roślina jest posadzona z dala od zbiorników wodnych, powinniśmy w czasie suszy zadbać o regularne, obfite nawadnianie. Roślinę możemy rozmnażać poprzez podział roślin wczesną wiosną, powinniśmy do podziału wybierać jednak starsze rośliny. Możemy również wysiewać nasiona. Powinniśmy to robić we wczesnych wiosennych miesiącach.

Języczka pomarańczowa – cena

Różne odmiany języczek pomarańczowych znajdziemy w większych sklepach i supermarketach ogrodniczych lub w sklepach internetowych. Rośliny te nie są drogie – sadzonki kupimy już za kilkanaście złotych. Najczęściej możemy spotkać się z odmianą „Desdemona” . Jeśli zależy nam na mniejszych roślinach, czyli np. na odmianie „Britt Marie Crawford ”, powinniśmy sprawdzić jej dostępność w danym sklepie.

Zobacz film: Dywany kwiatów.


Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
86
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0