Sport i fitness

Akcesoria biegacza. Przedmioty pomocne podczas treningów i zawodów

Biegaczka z endomondo na ramieniu

fot. Luis Alvarez/Getty Images

Sport i fitness

Akcesoria biegacza. Przedmioty pomocne podczas treningów i zawodów

Biegaczka z endomondo na ramieniu

fot. Luis Alvarez/Getty Images

Każdy biegacz dba o wygodne, specjalne obuwie do biegania, odpowiednie spodenki, koszulkę. Na tym jednak nie kończy się wyposażenie profesjonalnego sportowca. Zarówno podczas treningu, jak i zawodów przydają się różnego rodzaju akcesoria do biegania, a wśród nich: zegarek biegowy, pas biegowy czy żele dla sportowców. Sprawiają one, że każdy bieg staje się bardziej komfortowy, a przede wszystkim bezpieczniejszy.

Zobacz także: Stanik sportowy – jak dobrać? Na co zwracać uwagę?

Akcesoria dla biegaczy to mnóstwo różnych gadżetów pomocnych podczas biegu, zarówno profesjonalnego, zawodowego, jak i amatorskiego. Wśród nich znajdziemy taki sprzęt, jak zegarki, pulsometry, ale także części garderoby, jak stuptuty, czapki, rękawiczki. To także specjalne opaski na smartfony czy batony proteinowe i żele, będące doskonałym zastrzykiem energii podczas długiego biegu. Wszystkie te przedmioty mają jedno zadanie – sprawić, by każdy bieg był przyjemny, efektywny i spokojny.

Szeroki wybór akcesoriów do biegania

Podstawą wyposażenia każdego sportowca jest stosowny strój, dopasowany do pory roku. Nie inaczej ma się rzecz z osobami, które uprawiają biegi. Niezależnie od tego, czy robią to na co dzień i profesjonalnie, czy też jedynie okazjonalnie i hobbystycznie lub dla zdrowia, muszą zadbać o wygodne spodnie, koszulkę czy bluzę. 

Co najważniejsze, muszą zatroszczyć się o odpowiednie buty, które są przecież integralną i bardzo ważną częścią ubioru biegacza. Prawdą jest bowiem to, że trening przyniesie efekty tylko wtedy, jeśli będzie wykonywany prawidłowo i z odpowiednią częstotliwością. To zaś jest możliwe, jeśli ćwiczący będzie dobrze przygotowany i wyposażony. 

Na pełne wyposażenie składają się także liczne detale, gadżety, czyli akcesoria do biegania. Choć dla osoby początkującej może się to wydawać zaskakujące, istnieje szeroki wybór drobnych, z pozoru błahych przedmiotów, które okazują się bardzo przydatne, a czasem wręcz niezbędne w trakcie treningu czy nawet zawodów. Jakie akcesoria dla biegacza są dostępne na rynku?

Są to przede wszystkim:

 •  zegarki sportowe z funkcją GPS i pomiarem tętna,
 •  latarki czołowe,
 •  okulary do biegania,
 •  opaski odblaskowe,
 •  słuchawki biegowe,
 •  sznurówki biegowe,
 •  czapki i rękawiczki,
 •  plecaki biegowe,
 •  uchwyty na bidon i bidony,
 •  pasy biegowe,
 •  kamizelki odblaskowe,
 •  maski antysmogowe,
 •  żele i batony energetyczne.

Do czego służą akcesoria sportowe do biegania?

Każdy, kto biega wie, że podczas drogi potrzebna jest wody, a czasem dodatkowy zastrzyk energii w postaci batona lub żelu. Jak jednak zabrać ze sobą to wszystko na trening i mieć stale przy sobie? Rozwiązaniem są specjalne pasy biegowe czy uchwyty na bidon, które można przymocować do ręki. Warto pamiętać o doborze najwygodniejszego dla siebie sposobu transportowania napoju i przekąsek.

 Biegając, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego z myślą o biegaczach stworzono specjalne biegowe kamizelki odblaskowe i różnego rodzaju mniejsze odblaski zakładane np. na ręce. To bardzo istotny gadżet, zwłaszcza dla osób, które biegają w różnych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Dobrze widoczny biegacz jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla innych . Dlatego warto również zaopatrzyć się w latarkę czołową, która jest jednym z podstawowych akcesoriów biegacza . Na tym jednak nie kończy się spis rzeczy przydatnych podczas biegu.

Zobacz także: Jak bezpiecznie zacząć biegać? Jakie wybrać buty? Co pomaga w bieganiu?

Latem konieczne może być posiadanie okularów przeciwsłonecznych oraz odpowiedniej czapki, w chłodniejsze dni nieodzowne okazują się rękawiczki i cieplejsze nakrycia głowy. Warto pomyśleć również o specjalnym sprzęcie elektronicznym – zegarku sportowym. Taki gadżet ma mnóstwo przydatnych funkcji, jak choćby GPS czy możliwość pomiaru tętna. Niektóre zegarki mają wbudowany kompas czy możliwość automatycznego śledzenia snu. Możliwe jest także wgrywanie muzyki. W takim przypadku konieczne będzie również zakupienie słuchawek biegowych. Taki zestaw na pewno umili każdy trening czy codzienny jogging. 

Ważnym elementem wyposażenia są również akcesoria do biegania na telefon komórkowy. Dziś nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez smartfona, warto więc zadbać, aby podczas biegu nie przeszkadzał i był dobrze zabezpieczony. Najczęściej są to specjalne etui, w formie wygodnej opaski na ramię. Dla sportowców ćwiczących przez cały rok przydatne będą akcesoria do biegania zimą. Tu prym wiedzie bielizna termoaktywna, ciepłe czapki i rękawiczki oraz długie skarpety. Warto pamiętać także o nakładkach antypoślizgowych lub kolcach na buty i stuptutach.

Więcej:

Zobacz film: Więcej niż wspólne bieganie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0