Jakie problemy mogą pojawić się przy mierzeniu temperatury?
Minęło już 11 lat, od kiedy termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji ze względu na szkodliwe działanie znajdującej się w nich substancji. Unia Europejska zaleciła, by zrezygnować z ich używania, co spotkało się z niezadowoleniem osób, które ceniły je za dokładny pomiar temperatury. Zastąpiły je różnego rodzaju termometry elektroniczne, które nie zawsze gwarantują prawidłowy wynik. Z jakimi błędami możemy się spotkać?
My np. mierzymy temperaturę u dziecka w pokoju, który był wietrzony, więc tak naprawdę tam temperatura może być zafałszowana np. w dół. (…) Kolejny problem, który bardzo często zgłaszają rodzice, to jest kwestia temperatury na czole. Tak naprawdę w zależności w którym fragmencie czoła zmierzymy, to za każdym razem ona wychodzi inna
- podkreślił lekarz Łukasz Durajski.
Jak mierzyć temperaturę?
Co zatem zrobić, by uzyskać najbardziej miarodajny wynik? Doktor Durajski radzi, żeby temperaturę mierzyć dzieciom z ucha, co jest uważane za najlepszą metodę.
Ucho ma to do siebie, że tam tak naprawdę to powietrze nie dociera tak łatwo i rzeczywiście nie wyziębia nam tej błony bębenkowej. Z tym, że musimy pamiętać, że wtedy odejmujemy pół stopnia od temperatury, którą uzyskaliśmy
- zaznaczył.
W przypadku maluchów do 2. roku życia standardem jest natomiast stosowanie termometrów doodbytniczych. Obowiązuje jednak ta sama zasada co w przypadku termometrów dousznych.
Zobacz też:
Czym dezynfekować rany u dziecka? Ratownik medyczny radzi, w co zaopatrzyć swoją apteczkę
Czy antybiotyki są niebezpieczne? Lekarz: "Nie można ich stosować bez uzasadnienia"
Niebezpieczne substancje w domu. Jak chronić przed nimi dzieci?
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN