Wbrew pozorom nawet w Europie są wciąż ciekawe, nie do końca odkryte miejsca do uprawiania trekkingu oraz innych sportów ekstremalnych. Jednym z nich są bez wątpienia Pireneje.
Co warto wiedzieć o Pirenejach?
Pireneje położone są w południowo-zachodniej Europie. Pasmo górskie oddziela Europę od Półwyspu Iberyjskiego, a niegdyś oddzielały również ziemię Iberów od ziemi Celtów. Są również naturalną granicą między Francją i Hiszpanią, gdyż ich granica znajduje się wzdłuż centralnego grzbietu pasma. Tym, co najbardziej urzeka turystów w Pirenejach, jest przyroda. Góry wciąż są dzikie i tajemnicze. Krajobrazy zachwycają bogactwem fauny i flory, a szczególnie wyjątkową szatą roślinną. Wrażenie robią także tamtejsze jeziora.
Pireneje są najszersze w części wschodniej. Długość całego łańcucha wynosi około 450 km, a ciągnie się on od Oceanu Atlantyckiego aż do Morza Śródziemnego. Ich powierzchnia wynosi około 55380 km², ponad połowa pasma leży po stronie hiszpańskiej. Wynika to m.in. z ukształtowania całego pasma – ich południowa (hiszpańska) część jest łagodniejsza. Pireneje można podzielić na: Pireneje Zachodnie, Pireneje Wschodnie i Pireneje Centralne. Ich najwyższe szczyty to Monte Perdido (mierzący 3355 m n.p.m.) i Pico de Aneto (o wysokości 3400 m n.p.m.). Monte Perdido to także najwyższy europejski masyw wapienny.
Jakie szlaki warto odwiedzić w Pirenejach?
We Francji i Hiszpanii jest wiele interesujących szlaków długodystansowych i możne je znaleźć również w Pirenejach. W pierwszej kolejności warto tu wymienić szlaki GR 10 i GR 11 – to dwie najpopularniejsze trasy w tym paśmie górskim. GR 10 to szlak łączący miasta Hendaye i Banyuls-sur-Mer. Znajduje się po francuskiej stronie Pirenejów. GR 11 jest już w całości po stronie hiszpańskiej i łączy przylądki Cape Higuer i Cap de Creus. Co ciekawe, druga z wymienionych tras jest bliźniaczo podobna to tej pierwszej.
Aby przejść obydwa szlaki, trzeba poświęcić na to około 40 dni wędrówki – cała trasa liczy bowiem aż 850 km. Co do poziomu trudności, to znacznie trudniej pokonać szlak GR 10, gdyż niemal 50 kilometrów trasy stanowią stromizny i podejścia. Jednak zarówno na szlakach francuskich Pirenejów, jak i tych położonych po stronie hiszpańskiej jest możliwość noclegu oraz kupna dodatkowego zaopatrzenia. Średnio co trzy dni podróży można dojść do jednego z miejsc, w których można kupić prowiant i odpocząć.
Poznaj HRP, czyli najbardziej wymagający szlak Pirenejów
Mimo iż szlaki GR 10 i GR 11 cieszą się dużą popularnością, to jednak nie one są najbardziej wymagającymi trasami Pirenejów. Tytuł ten należy od lat do Szlaku Wysokogórskiego Pirenejów, czyli do HRP (Haute Randonnee Pyrenees). HRP prowadzi przez całe pasmo górskie. Wielokrotnie przekracza granicę Hiszpanii i Francji, zahacza również o Andorę. HRP to trasa dla zaawansowanych trekkingowców. Wiedzie ona przez przełęcze i wysokie szczyty. Tu warto jednak dodać, że nie jest to standardowy, w pełni oznakowany szlak. W rzeczywistości jest połączeniem różnych szlaków, w skład których wchodzą lokalne drogi, bezdroża oraz częściowo szlaki GR 10 i GR 11. Trekking w Pirenejach po trasie HRP to zajęcie dla wąskiej grupy sportowców umiejących się poruszać w trudnych warunkach oraz sprawnych nawigatorów.
W podróż po HRP należy wziąć ze sobą duże zapasy wody i jedzenia, gdyż trasa często wiedzie z dala od cywilizacji. Co więcej, rzadko znajdziemy na niej noclegownie, więc posiadanie własnego sprzętu biwakowego jest koniecznością. Trekking w Pirenejach po HRP można podzielić na 5 części, a każdy na 6 lub 8 dni – to znana praktyka wśród tutejszych trekkingowców.
Jak przygotować się do zdobywania pirenejskich szlaków?
Drogi w Pirenejach są w bardzo dobrym stanie, więc można tam bez problemu pojechać autem. Należy mieć jednak świadomość, że będzie to długa podróż. Z Polski do Francji i Hiszpanii łatwiej dostać się samolotem. Można np. polecieć do francuskiego Lourdes lub hiszpańskiej Saragossy. Obydwa miasta leżą niedaleko Pirenejów. Można również znaleźć niedrogie bilety do Barcelony-Girony. Na miejscu można podróżować autobusami, a w górach jeżdżą busy.
Jeśli chodzi o wędrówki po francuskich i hiszpańskich Pirenejach, warto wiedzieć, że w górach można rozbijać namiot w dowolnym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie robić tego po zachodzie słońca i by zwijać namiot jak najwcześniej rano. Ponadto nie można biwakować na terenach prywatnych bez pozwolenia właściciela.
Zobacz także:
Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?
Baleary – poznaj największe atrakcje turystyczne archipelagu
Zjawiskowa Bydgoszcz w filmie "Miasto" z Gruszką, Topą i Więckiewiczem. Co warto tam zwiedzić?
Autor: Adrian Adamczyk