Jak pomóc dziecku ostawić smoczek?
Każdy rodzic wie, że odstawienie smoczka nie jest proste, dlatego w Szczecinie powstało smoczkowe drzewo. Dzieci mogą zwiesić na nim swojego smoczka i pożegnać się z nim. - Pomysł przyszedł do nas z Danii. Większość osób, która mieszka na osiedlu Gumieńce ma dzieci i przeszła przez okres rezygnacji ze smoczka. Z pomocą Klubu Rotary posadziliśmy to drzewko w 2017 roku i od tamtej pory pomaga maluchom pożegnać się ze smoczkiem - mówiła Dominika Jackowska, jedna z pomysłodawczyń smoczkowego drzewa.
Z jego "pomocy" skorzystała m.in. Pani Paulina. - Drzewko bardzo nam pomogło, dziecko może przychodzić i odwiedzać swój smoczek. Widok innych dzieci, które też je wieszają i żegnają się z nimi bardzo ułatwia zadanie - mówiła.
Dlaczego dziecko powinno odzwyczaić się od smoczka?
Mimo, że smoczek pomaga się dzieciom prawidłowo się rozwijać, to maluchy nie mogą z niego korzystać w nieskończoność. - Siódmy miesiąc życia dziecka to dobry czas, aby powoli zacząć je odzwyczajać - mówił Kuba Piekarski, psycholog.
Zbyt długie korzystanie ze smoczka pociąga sobą pewne konsekwencje. Dzieci, które używają go bardzo długo mają problemy z uzębieniem. Ich zęby są nie tylko krzywe, ale i nieprawidłowo się wyżynają. Takie sytuacje mogą wymagać w przyszłości leczenia ortodontycznego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- 1,5 - roczna dziewczynka sama wyszła ze żłobka. Sprawę wyjaśnia policja
- Czy kolonie po długim czasie w domu to dobry pomysł? Psycholog: "Dzieci potraciły wiele umiejętności i kompetencji społecznych"
- Klaudia Halejcio odlicza dni do porodu. "Jestem totalnie zestresowana tym momentem, jak to będzie wyglądało"
Autor: Katarzyna Oleksik