Jak mieć więcej energii w ciągu dnia, jak skutecznie zaplanować zadania i wywiązywać się z ich realizacji? Wiele osób pyta, jak mieć więcej energii do nauki, pracy, podejmowania nowych wyzwań. Czasami wystarczy zdrowy sen, odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
Jak mieć więcej energii? Zacznij od podstaw
Jak mieć więcej energii w ciągu dnia, jeśli mało się sypia, posiłki przyjmuje się w nieregularnych odstępach czasu, a na aktywność fizyczną w planie dnia w ogóle nie ma miejsca? Brak energii i chęci do działania u wielu osób wiąże się z permanentnym przemęczeniem. Zbyt dużo obowiązków, zbyt mało snu, niezdrowa dieta i bierna forma odpoczynku nie sprzyjają wzrostowi chęci do działania.
Na pytanie, jak mieć więcej energii, można więc odpowiedzieć następująco:
- wysypiać się – spać 6–8 godzin dziennie, najlepiej zasypiać i wstawać o stałych porach;
- wprowadzić zdrową dietę – zjadać 5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach; dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb i wydatku energetycznego; powinna zawierać odpowiednio dużo świeżych warzyw i owoców, warto ograniczyć spożycie wysoko przetworzonych produktów, cukru, niezdrowych tłuszczów, a także czerwonego mięsa;
- dbać o regularną aktywność fizyczną – nie chodzi tutaj o bieganie maratonów, natomiast badania udowadniają, że już 3 godziny ćwiczeń tygodniowo zdecydowanie poprawiają samopoczucie, gotowość do działania, dodają energii, a przy tym sprawiają, że w organizmie wzrasta poziom hormonu szczęścia.
Jak mieć więcej energii w ciągu dnia?
Jak mieć więcej energii, jeśli za biurkiem lub przed ekranem komputera spędza się co najmniej 8 godzin dziennie? Siedzący tryb życia, charakterystyczny dla współczesnego pokolenia, również w znacznym stopniu wpływa na poczucie zmęczenia, utratę chęci do działania, brak motywacji. Jeśli ktoś zastanawia się, jak w takiej sytuacji mieć więcej chęci do działania, to warto wypróbować kilka prostych zasad:
- pracować efektywnie – unikać rozpraszaczy, stworzyć plan zadań na cały dzień i konsekwentnie go realizować;
- robić przerwy w pracy – nie powinny to być jednak przerwy na kolejną kawę lub papierosa, a aktywne przerwy na kilkunastominutowy spacer czy ćwiczenia rozciągające; już samo to, że wstaje się od biurka i na kilka lub kilkanaście minut, pozwala odzyskać nieco utraconej energii i pobudzić organizm do działania.
>>> Zobacz też:
Źródła wiecznej młodości ukryte w Twojej kuchni
Jak mieć więcej energii do nauki, pracy, działania – kilka trików
Jak mieć więcej energii i trochę oszukać swój organizm lub pomóc mu w regeneracji? Warto skorzystać z kilku cennych i prostych wskazówek.
- Pij więcej wody – odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko pozwala utrzymać odpowiedni bilans płynów w organizmie, lecz także ułatwia oczyszczanie go z toksyn; poranek warto zacząć od wypicia przegotowanej wody z cytryną lub wody z imbirem, cytryną i miętą. Warto pamiętać, że zaleca się spożywanie 2–2,5 litra wody w ciągu dnia, czyli około 8 szklanek.
- Spróbuj śniadań białkowych – jajecznica z wędzonym łososiem lub awokado, omlet bananowy na mące pełnoziarnistej to posiłki wskazane dla wszystkich tych, którzy muszą aktywnie rozpocząć dzień; tego typu posiłki nie tylko dodają energii, lecz także są bardzo pożywne, a przy tym wspomagają pracę mózgu.
- Sięgnij po kokosa – przekąski z kokosem lub dodanie oleju kokosowego do posiłku to szybki zastrzyk łatwo przyswajalnej energii, której doskonałym źródłem jest ten owoc.
Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby mieć więcej energii...
Mieć więcej energii w ciągu dnia to marzenie wielu osób, jednak części z nich to się nie udaje, mimo że prowadzą zdrowy tryb życia. Jeśli zmęczenie utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszy mu nieustanna potrzeba snu oraz inne objawy, warto udać się do lekarza. Trudności z wykrzesaniem energii mogą być wywołane przez chorobę, np. niedoczynność tarczycy, cukrzycę, niektóre choroby autoimmunologiczne. Permanentny brak energii przy zdrowym stylu życia powinien skłonić do wizyty u lekarza oraz wykonania odpowiedniej diagnostyki. Brak energii do pracy, nauki czy innych codziennych zadań może bowiem świadczyć o rozwijającym się w organizmie stanie chorobowym.
>>> Zobacz też:
Autor: Gaba Kopyto