Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Młoda kobieta ogląda samochód
Fot. GettyImages / Caiaimage Martin Barraud
USA to jeden z ulubionych krajów wszystkich miłośników motoryzacji. Tamtejsze samochody umożliwiają zarówno bezpieczną, jak i dynamiczną jazdę, a zainteresowanie nimi nie słabnie. Sprawdź, ile kosztuje sprowadzenie auta ze Stanów i czy jest to skomplikowane zadanie.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA? To zależy od wielu czynników, takich jak jego model i rocznik. Warto bliżej zapoznać się z realiami tamtejszego rynku.

Ile może kosztować sprowadzenie auta z USA?

Niejedna osoba zafascynowana amerykańską motoryzacją zadawała sobie to pytanie. Cena zakupu takich pojazdów z USA nie jest wbrew pozorom aż tak wysoka, jakby się mogło wydawać. Rzecz jasna, oprócz samego zakupu pojazdu, należy opłacić także akcyzę, opłatę recyklingową czy cło. Niemniej jednak można na takiej transakcji sporo zaoszczędzić, szczególnie, gdy kupuje się ekskluzywne pojazdy. Wówczas odpowiedź na pytanie, ile może kosztować sprowadzenie auta z USA, bywa satysfakcjonująca. Różnica cenowa pomiędzy takim samym pojazdem w Europie i w Ameryce Północnej może wynieść aż kilkadziesiąt procent. Z tego powodu największą popularnością cieszą się wspomniane pojazdy z segmentu premium, np. auta terenowe i SUV-y.

Sprowadzaniem aut zajmują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Tych drugich w Polsce jest sporo. W dobie internetu zakup auta można zlecić bez wychodzenia z domu. To, ile może kosztować sprowadzenie auta ze Stanów Zjednoczonych, będzie zależeć również od miejsca, do którego pojazd trafi. Można go bowiem przetransportować do Polski, np. do Gdyni lub do Niemiec – druga z wymienionych opcji jest tańsza.

Za samo sprowadzenie pojazdu pośrednicy biorą przeważnie kilka tysięcy dolarów – cena ta waha się od 1500 do 3000 tysięcy dolarów. Tu jednak dużą rolę odgrywa stan, z którego pojazd jest sprowadzany. Im znajduje się dalej od magazynu firmy, tym wszelkie opłaty będą wyższe.

Ile trzeba zapłacić za transport auta? Ile wynoszą koszty wyładowania?

Katalog wydatków, jaki czeka na przyszłego właściciela auta z USA, nie jest najmniejszy. Koszty związane z załadunkiem i przetransportowaniem pojazdu to tylko część tej kwoty. Najtańszy jest transport kontenerowy, choć cała operacja może nieco przytłoczyć swoją złożonością. To, ile wyniesie finalny koszt sprowadzenia pojazdu z USA, będzie też zależało od opłat, jakie pobiera agencja celna oraz ceny za samo wyładowanie samochodu z kontenera. Każdy, kto jest zainteresowany takim zakupem, powinien być przygotowany na wydatek rzędu 450 euro – w przypadku transportu do Niemiec .

Auta sprowadzane do Niemiec trafią przeważnie do portu w Bremerhaven. Jednak pojazd może być również dostarczony do Rotterdamu czy wspomnianej Gdyni. Te miasta należą do najpopularniejszych portów Europy Środkowej. Niemiecki port ma tę zaletę, że jest niedaleko od Polski, a za auta sprowadzane z Niemiec płaci się VAT w wysokości 19% – o czym warto też pamiętać podczas wyliczania, ile wyniesie koszt sprowadzania auta ze Stanów Zjednoczonych.

Szczegółowe opłaty, czyli ile wyniesie koszt sprowadzenia auta ze Stanów

Jak już było wspomniane na początku, do kosztów samego pojazdu należy doliczyć m.in. cło i akcyzę. Jednak na tym nie kończą się wydatki. Oprócz nich należy zapłacić za:

  • rejestrację samochodu – opłata wynosi około 300 złotych, choć cena na przestrzeni lat może ulec zmianie,
  • opłata recyklingowa – to opłata, którą pobiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota ta wynosi 500 złotych,
  • ewentualne przeróbki – pojazdy amerykańskie nie są przystosowane do poruszania się po europejskich drogach i zazwyczaj trzeba przerobić w nich chociażby światła.

To nie wszystkie koszty sprowadzenia auta z USA. Oprócz tych powyżej wymienionych, należy też dodać np. koszt założenia instalacji gazowej, badanie powypadkowe samochodu czy opłatę za badanie techniczne i tłumaczenie dokumentów potrzebnych, aby zarejestrować pojazd.

Jak zaoszczędzić na kosztach sprowadzenia auta ze Stanów?

Oszczędności można szukać wszędzie, lecz warto pamiętać, że nie zawsze się to opłaca. Niekiedy warto zapłacić nieco więcej, ale mieć przy tym pewność, że samochód dotrze w całości, bez żadnych uszkodzeń. Jednak jeżeli już szuka się oszczędności, można zacząć od obniżenia kosztów importu auta. A można to zrobić np. dogadując się z inną osobą, która również chce sprowadzić auto z USA i wspólnie zorganizować transport, rozkładając przy tym koszty na dwoje.

Oszczędzić można także na częściach. Jak już było wspomniane, pojazdy z USA muszą mieć zmienione światła. Można wybrać zamiennik zamiast oryginalnych świateł, sprzedawanych przez salon. Obniżenie kosztów sprowadzenia auta ze Stanów Zjednoczonych nastąpi także, gdy zamontuje się w aucie instalację gazową.

Oczywiście, nie każdemu będzie to odpowiadać, gdyż pojazdy z USA sprowadza się m.in. dla ich potężnych benzynowych silników, które po założeniu wspomnianej instalacji mogą stracić nieco na mocy.

Zobacz także: Używane samochody

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości