Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdego dorosłego człowieka, dlatego należy do go dobrze zaplanować, oczywiście w ramach budżetu, którym dysponujemy. Co należy zrobić, aby koszt ślubu cywilnego cię nie przerósł, a ceremonia oraz wesele spełniły oczekiwania zarówno twoje, jak i rodziny?
Jak przygotować się do ślubu cywilnego? Wymagane dokumenty
Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każda młoda para planująca uroczystość weselną to: ile kosztuje ślub cywilny w Polsce?
Niezależnie od urzędu stanu cywilnego i miasta, w którym się on znajduje, opłata za ślub cywilny wynosi zawsze jedyne 84 złote . Jest to opłata skarbowa, którą musisz uiścić najpóźniej miesiąc przed planowanym ślubem w wybranym urzędzie.
Dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa
Miesiąc przed ślubem powinnaś razem z panem młodym stawić się w urzędzie również po to, aby okazać dowody tożsamości, złożyć skrócone odpisy aktów urodzenia oraz pisemne zapewnienie o tym, iż nie istnieją okoliczności wykluczające możliwość zawarcia przez was związku małżeńskiego.
Jakie dokumenty musi okazać wdowiec/wdowa oraz rozwodnik/rozwódka?
Jeśli jesteś wdową (wdowcem) oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia oraz dowodu tożsamości musisz okazać również skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka. Jeżeli natomiast jesteś po rozwodzie, to przygotuj się na konieczność pokazania w urzędzie odpisu skróconego aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie lub też samą sentencję rozwodową.
Jakie dokumenty musi okazać osoba niepełnoletnia powyżej 16. roku życia?
Oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia osoba niepełnoletnia musi przedstawić postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa oraz pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających jego zawarcie. Rzadko jednak w Polsce się zdarza, aby sąd rodzinny zezwolił na ślub osoby niepełnoletniej. Zwykle nawet ciąża nie jest powodem wystarczającym do zawarcia małżeństwa przez nieletnich.
Jakie dokumenty musi okazać obcokrajowiec przed ślubem cywilnym?
W przypadku obcokrajowca należy przygotować się na wydłużony czas oczekiwania na ceremonię ze względu na konieczność zorganizowania kilku dokumentów. Obcokrajowiec powinien przedstawić w urzędzie stanu cywilnego zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (wydane przez kraj swojego pochodzenia) oraz, jak w każdym innym przypadku – odpis aktu urodzenia przetłumaczony przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Ile kosztuje ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego?
Nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie własny ślub we wnętrzu urzędu stanu cywilnego. Niektórych zadowoli miejsce takie jak np. Pałac Ślubów w Warszawie, a inni z kolei poszukują bardziej romantycznych rozwiązań i planują np. ślub na łonie natury. Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Ustawowo jest to koszt tysiąca złotych . Aby skorzystać z takiej możliwości, należy (odpowiednio wcześnie) złożyć wniosek w wybranym urzędzie oraz podać miejsce, w którym chcesz, aby odbył się twój ślub.
Mimo że praktyka ta nie jest w Polsce jeszcze tak popularna jak za granicą, coraz częściej młodzi, którzy nie chcą brać ślubu w kościele, wybierają właśnie to rozwiązanie.
Koszt ślubu cywilnego poza urzędem w dalszym ciągu jest znacznie mniejszy niż w przypadku ślubu kościelnego (zwłaszcza w większych parafiach czy w dużych miastach). Dodatkowo, decydując się na ślub w parku czy ogrodzie znajdującym się zaraz przy sali weselnej, możesz znacząco zaoszczędzić na kwiatach czy np. transporcie gości z urzędu/kościoła do sali weselnej. Z pewnością wszyscy docenią wygodę tego rozwiązania.
>>> Zobacz też:
- Robert Korzeniowski wziął trzeci ślub. Jego ukochana jest o 16 lat młodsza
- Jak wybrać dobrą muzykę na wesele?
- Delikatna i koronkowa suknia ślubna Hailey Bieber. Modelka opublikowała zdjęcia!
Autor: Bernadetta Jeleń