Hirudoterapia - leczenie pijawkami. Pijawki lecznicze - na co pomagają? Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł?

Hirudoterapia pijawka w słoiku
Fot. Capifrutta/Getty Images
Medycyna korzysta z coraz to nowocześniejszych form terapii. Zdarza się jednak, że wraca do sposobów tradycyjnych - przykładem takim jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.

Jaki wpływ mają pijawki na żylaki? Pijawki lecznicze - na co pomagają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Hirudoterapia - co to takiego?

Od wieków stosowaną metodą leczniczą, której wcale nie ubywa na popularności mimo coraz większego rozwoju medycyny, jest hirudoterapia. Co to jest hirudoterapia? To leczenie za pomocą zwierząt z gromady pierścienic - pijawek żyjących w wodach słodkich. Pijawki kojarzą nam się zwykle z nieprzyjemnymi doświadczeniami z dzieciństwa, kiedy to po kąpieli w jeziorze znajdowaliśmy na swoich stopach przyssane do skóry pasożyty. Jednak pijawki lecznicze od wieków stosuje się w medycynie naturalnej i niekonwencjonalnej - początki ich stosowania sięgają średniowiecza. W niektórych przypadkach hirudoterapia jest refundowana przez fundusz zdrowia - substancje wydzielane przez pijawki mają udowodnione działanie lecznicze. Należy jednak sprawdzać źródło pochodzenia tych stworzeń - nie wszystkie gatunki nadają się do terapii. Na jakiej zasadzie leczenie pijawkam i pomaga? Zwierzęta wydzielają ze śliną substancję zwaną hirudyną, która ma działanie przeciwzakrzepowe - zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Właściwość ta ma zastosowanie w dzisiejszych czasach głównie w chirurgii plastycznej, mikrochirurgii, dermatologii oraz kosmetologii. Wskazania do stosowania hirudoterapii mogą być jednak znacznie szersze i obejmować leczenie nadciśnienia, chorób płuc, wątroby, obrzęków powypadkowych, depresji, niepłodności, zaburzenia miesiączkowania, chorób przewodu pokarmowego (wrzody żołądka), schorzeń reumatycznych i wielu wielu innych. Lista jest długa i praktycznie nie ma końca. Jednak nie wszyscy mogą korzystać z tej formy terapii - przeciwwskazania obejmują ciążę, leczenie lekami rozrzedzającymi krew, niskie ciśnienie krwi i anemię, hemofilię. Z tej formy terapii powinny także zrezygnować osoby z zaburzeniami odpornościowymi (np AIDS), chorujące na nowotwory złośliwe oraz dzieci w wieku do lat 10. Zabieg hirudoterapii - przyssanie się pijawek do skóry, jest bezbolesny, gdyż pijawki wydzielają do krwi substancje znieczulające, dopiero po jakimś czasie następuje odczucie swędzenia, kiedy pijawka wydzieli do krwi histaminę odpowiedzialną za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Leczenie pijawkami to dobry sposób na walkę z żylakami. Kiedy inne metody zawodzą, warto udać się do hirudoterapeuty i sprawdzić, czy taka metoda pomoże nam zmniejszyć objawy. Rezultaty mogą być naprawdę zaskakujące.

Zobacz film: Hirudoterapia -leczenie pijawkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie żylaków pijawkami - gdzie stawiać pijawki?

Przed przystąpieniem do hirudoterapii trzeba określić, ile bezkręgowców należy użyć. Liczbę określa się na podstawie parametrów pacjenta takich jak wiek, masa ciała czy płeć oraz rodzaj schorzenia, na które ma być zastosowana terapia, a także obszar ciała zmieniony chorobowo. Zazwyczaj używa się od 2 do 9 sztuk (maksymalnie do 20). Zabieg trwa około godziny. Powtarza się go co kilka dni. Pijawka przez cały czas trwania zabiegu przebywa w tym samym miejscu, nie przemieszczając się - przyczepia się swoim aparatem gębowym w skórę, w której pozostaje.

Istnieje ponad 20 różnych metod stawiania pijawek. Najczęściej stosowane są zabiegi miejscowe - "pijawki na żylaki". Przy leczeniu miejscowym obszar ograniczony jest do około 3 cm od miejsca przystawienia bezkręgowca. Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, stosowana jest do łagodzenia schorzeń miejscowych występujących na skórze takich jak owrzodzenia i żylaki, najczęściej powstałe na kończynach dolnych. Hirudoterapia jest całkowicie bezpieczna, gdy jest wykonywana przez specjalistę. Należy wziąć pod uwagę schorzenia współwystępujące u pacjenta oraz leki, które przyjmuje na stałe. Do objawów niepożądanych zalicza się osłabienie, spadek ciśnienia spowodowany upustem krwi oraz odczyny alergiczne, spowodowane uczuleniem na ślinę pijawki, nie zdarza się to jednak zbyt często. Po wykonaniu zabiegu pijawkę należy wyrzucić jako odpad medyczny. Nie stosuje się kilkakrotnie tego samego osobnika nawet u tego samego pacjenta. Rana po zastosowanym leczeniu może krwawić jeszcze przez kilka godzin, dlatego ważny jest odpowiedni, sterylny opatrunek założony po hirudoterapii. Leczenia pijawkami nie stosuje się samodzielnie.

Z: lek. Michał Dąbrowski

Zobacz też:

ADHD u dorosłych kobiet. "Przepłakałam wiele nocy"

Niedocenione przyprawy. Szefowie kuchni o tych, które są szczególnie wartościowe

Sportowcy, dla których niepełnosprawność nie jest ograniczeniem. Paraolimpijczyk: "Robię wszystko tak, jakbym miał dwie nogi"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości