Poznaj tajniki fotografii portretowej w domu i w plenerze

fotograf w studiu
Fot. PeopleImages / Getty Images
Dowiedz się, jak pracować z modelem, w jaki sposób uzyskać najlepsze oświetlenie i co zrobić, by twoja fotografia portretowa zachwycała. Zainspiruj się i stwórz perfekcyjne zdjęcia portretowe w domu i w plenerze.

Fotografia portretowa jest pewnego rodzaju fenomenem. Z jednej strony może ją wykonać każdy, nawet smartfonem. Z drugiej jednak mistrzowski portret, który opowiada historię człowieka, to najczęściej efekt solidnej pracy, wiedzy, doświadczenia i ogromnej wrażliwości fotografa.

Więcej:

Fotografia portretowa – jak robić zdjęcia portretowe, które zachwycają?

Zakochaj się w osobie portretowanej

Przy tworzeniu fotografii portretowej bardzo ważny jest kontakt z modelem. Podczas sesji duże znaczenie ma luźna atmosfera, dzięki której nasz model poczuje się dobrze. Interesująca rozmowa podczas sesji fotograficznej może zmienić zupełnie jej efekt końcowy. Niektórzy wybitni fotografowie twierdzą, że żeby zrobić dobry portret -trzeba się zakochać na moment w osobie portretowanej. Wrażliwość, empatia i spostrzegawczość to cechy, które towarzyszą wielkim fotografom i tworzą piękne portrety. To najlepsza rada dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie: j ak robić zdjęcia portretowe.

Zainspiruj się najlepszymi

Oglądaj zdjęcia najlepszych portrecistów w Polsce i na świecie. Przeglądaj ich fotografie w poszukiwaniu stylu, który cię zainspiruje. Przejrzyj portfolia artystów takich jak: Annie Leibovitz, Steve McCurry, Dorothea Lange, Angus McBean, Diane Arbus, Yousuf Karsh, Richard Avedon, Edward S. Curtis. Każdy z fotografów ma swoją technikę i swój pomysł na fotografię portretową. Istnieją jednak pewne ogólne, techniczne zasady portretowania, które warto poznać.

Zrób sobie świąteczne zdjęcia na Insta

Fotografia portretowa –porady techniczne

Fotografia portretowa w plenerze : wybierz odpowiednią godzinę sesji

Fotografia portretowa to malowanie światłem. Zbyt ostre promienie słoneczne nie sprzyjają pięknemu portretowi. Dlatego właśnie pora dnia jest tak ważna przy robieniu fotografii portretowej w świetle naturalnymWielu osobom wydaje się, że godzina 12 czy 13 w letni dzień to pora pełna słońca i zdjęcia powinny wyjść wspaniale. Nic bardziej mylnego –w tym czasie słońce jest zbyt silne. Najpiękniejsze światło do fotografii portretowej uzyskamy o poranku lub tuż przed zachodem słońca.

Z nadmierną ilością światła można poradzić sobie przy użyciu dyfuzora, który rozprasza i zmiękcza światło, a jego poprawne zastosowanie może znacznie polepszyć jakość wykonywanej fotografii portretowej.

Zdjęcia portretowe w domu : wykorzystaj światło wpadające przez okno

Najlepszym naturalnym źródłem światła do wykonania fotografii portretowej będzie duże okno. Jeśli dodatkowo jest stare i eleganckie, to będzie również stanowiło stylowe tło do zdjęć portretowych.

Dobrym pomysłem jest ustawienie modela w odległości ok. 2 metrów od okna. Dzięki temu światło wpadające przez szybę będzie łagodnie go oświetlało.

Jeżeli światło wpadające przez okno jest zbyt ostre, możesz stworzyć ,,domowy dyfuzor’’. Spróbuj zawiesić na oknie białe prześcieradło i przypnij je spinaczami do karnisza lub ramy okiennej. W ten sposób uzyskasz światło, jak z ogromnego softboksa, w warunkach domowych

Kontroluj ,,przepalenia’’ i szczegóły w cieniach

Nowoczesna fotografia portretowa i współczesne lustrzanki dają fotografowi możliwość podglądu histogramu zdjęć na bieżąco. Podczas wykonywania fotografii portretowych warto zwrócić uwagę na tak zwane ,,przepalenia’’ w najjaśniejszych fragmentach zdjęcia. Trzeba szczególnie uważać na nie, jeśli staramy się wykonać jasny, świetlisty portret – zwłaszcza wtedy wyjątkowo łatwo można doprowadzić do ,,przepalenia’’ zdjęcia. Jeśli na podglądzie fotografii na wyświetlaczu LCD aparatu widoczne są migające fragmenty, to znak, że zdjęcie w niektórych partiach zostało przepalone. W tym wypadku należy zmienić ustawienia ekspozycji. Warto również zadbać o to, aby w ciemnych częściach kadru widoczne były szczegóły. Poprawna ekspozycja to podstawa dobrego portretu.

Tło do zdjęć portretowych: jakie wybrać?

Podczas wykonywania sesji portretowej unikaj w kadrze różnego rodzaju ,,rozpraszaczy’’, które mogą psuć kompozycję zdjęcia. Jeśli to możliwe, przestaw przeszkadzające przedmioty lub zrób zdjęcie z innej perspektywy, tak, aby tło było w miarę jednolite. Jeśli nie dysponujesz ciekawym tłem do fotografii portretowej –najlepiej je ,,rozmyć’’ za pomocą odpowiedniej optyki. To jedna ze sztuczek, dzięki której, poprzez odseparowanie modela od tła, można uzyskać bardziej wyrazisty portret. W jaki sposób uzyskać rozmazane tło do zdjęć portretowych ? Wystarczy jak najszerzej otworzyć przysłonę (na przykład do wartości 1.4 czy 2.8) i zastosować obiektyw o długiej ogniskowej.

Zdjęcia portretowe: poradnik - jak używać blendy?

Jeśli sylwetka fotografowanej osoby jest zbyt zacieniona –warto wykorzystać blendę. Należy ustawić ją tak, aby nasze główne źródło światła (np. promienie wpadające przez okno) odbijało się od niej i padało na sylwetkę naszego modela. W tym przypadku bardzo przydatny będzie asystent, który dobierze odpowiedni kąt odchylenia blendy, dzięki czemu światło nie będzie ,,płaskie’’.

W temacie zdjęć portretowych poradnik powinien być wielotomowy. Powyższa dawka wiedzy o fotografii portretowej to jedynie podstawa, od której warto zacząć przygodę z portretem.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!