Mimo że sezonowa grypa jest często bagatelizowana, stanowi bardzo poważne zagrożenie. Niewielki odsetek osób zaszczepionych przeciw wirusowi przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań i częstszego występowania powikłań. Pół miliona Polaków zapadło w tym roku na grypę, 10 osób zmarło. Jak rozpoznać, że nasze objawy to nie jest zwykłe przeziębienie?
Grypa szaleje
Każdego roku spora część Polaków zaraża się grypą. Ignorowanie objawów i brak szczepień skutkują licznymi powikłaniami, które mogą skończyć się nawet śmiercią.
Zobacz także: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić?
Grypa to choroba całego organizmu. Wirus przedostaje się przez nasze błony śluzowe do krwi i powoduje duże zamieszanie w naszym układzie odporności. Duże osłabienie, które powoduje, że ciężko nam wstać z łóżka, bóle mięśni, bóle kości i gorączka to klasyczne objawy grypy. W tej chwili uważamy, że około 1 na 100 osób chorych wyląduje w szpitalu z powodu zaatakowanych płuc, a niestety 1 na 1000 osób chorych umrze.
– wyjaśnił dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.
Grypa – jak leczyć?
W walce z grypą zalecane są specjalne leki przeciwgrypowe. Dostępne na receptę antybiotyki przeciwwirusowe należy podać jak najszybciej, ponieważ blokują namnażanie się wirusa w organizmie. W niektórych przypadkach na grypę może nałożyć się infekcja bakteryjna. Zwykle dzieje się to w 7-10 dobie choroby. Lekarz przypisuje wówczas choremu antybiotyk przeciwbakteryjny. Na ogół, grypa niepowikłana trwa około tygodnia. Jeśli jednak dojdzie do powikłań pod postacią ropnej wydzieliny, silnego kaszlu, zapalenia płuc, to wtedy częstym nadkażeniem jest paciorkowiec – dwoinka zapalenia płuc, tak zwany pneumokok. Kuracja antybiotykowa jest w tej sytuacji niezbędna, ponieważ pneumokokowe zapalenie płuc to najczęstsza przyczyna śmierci osób powyżej 60. roku życia.
Najbardziej narażone na cięższy przebieg choroby są: osoby starsze, bądź obciążone przewlekłymi chorobami, kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby po operacjach czy w immunosupresji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Jak leczyć grypę? Domowe sposoby na wirusa grypy
Gorączki nie ma aż u 80 proc. osób chorujących na grypę!
Wirus grypy - jak wygląda i jak atakuje organizm?
Autor: Agata Polak