Problem dysleksji dotyczy około 10 proc. uczniów, z czego u 3–4 proc. stwierdzana jest dysleksja głęboka. Zdecydowaną większość dzieci z tym zaburzeniem stanowią chłopcy. Co to dysleksja i jakie są jej przyczyny? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Joanna Giżyńska.
Test na dysleksję przeprowadza się w poradni psychologiczno-pedagogicznej. W szkołach i placówkach wychowawczych nauczyciele mają obowiązek wspierać dziecko, jeśli została u niego stwierdzona dysleksja rozwojowa – ćwiczenia zlecone przez specjalistę mogą pomóc w radzeniu sobie z tą przypadłością. Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia – w takich przypadkach konieczne będzie także dostosowanie materiału i metod do ograniczeń ucznia.
>>> Zobacz także:
- Co to jest dysortografia i jakie są jej objawy?
- Jak zmniejszyć objawy dysleksji? Przyczyny zaburzenia i rodzaje ćwiczeń dla dyslektyków
- Najbardziej innowacyjna szkoła na świecie znajduje się w Polsce
Co to jest dysleksja?
Choć podstawy tego zaburzenia wiele razy potwierdzono naukowo, przez sceptyków jest nadal nazywana wymówką leniwych uczniów. Określa się ją jako specyficzne trudności w nauce czytania i pisania, które występują u osób inteligentnych na poziomie co najmniej przeciętnym i zastosowaniu standardowych metod nauczania. Przyczyny dysleksji mogą leżeć w zaburzeniach genetycznych lub mikrouszkodzeniach mózgu. Badania wykazały także, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo dziedziczenia tej przypadłości. Jeśli podejrzewasz, że u twojego dziecka może występować dysleksja, definicja przeczytana w internecie nie wystarczy do prawidłowej diagnozy. Dopiero specjalista w poradni psychologiczno-pedagogicznej może ją postawić i zalecić terapię dysleksji.
Dysleksja – objawy
Wiesz już, na czym polega dysleksja, znasz też jej przyczyny. Jak dokładnie objawia się to zaburzenie? Na wczesnym etapie możemy dostrzec objawy ryzyka dysleksji u dzieci. Charakterystyczne zachowania pojawiające się na długo przed rozpoczęciem nauki w szkole to na przykład:
- brak etapu raczkowania,
- obniżona sprawność ruchowa, tzw. motoryka duża,
- obniżona sprawność rąk, tzw. motoryka mała,
- słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- opóźniony rozwój mowy,
- zaburzenia pamięci wzrokowej,
- problemy z zapamiętywaniem wierszyków i piosenek,
- opóźniona lateralizacja – używanie na zmianę prawej i lewej ręki.
Dysleksja u dzieci w wieku szkolnym , przyjmująca głównie postać problemów w nauce, ma następujące objawy:
- problemy z przepisywaniem, pisaniem ze słuchu,
- mylenie, przestawianie liter, szczególnie dwuznaków i zmiękczeń,
- opuszczanie liter i ich elementów, mylenie dużych i małych liter,
- pisanie nieczytelnie i z błędami ortograficznymi,
- wolne tempo pisania i czytania,
- liczne błędy w czytaniu, gubienie miejsca czytania,
- trudności w syntezie sylab,
- problemy w nauce innych przedmiotów – języków obcych, geografii, geometrii.
Dysleksja – test diagnostyczny
Jeśli twoje dziecko ma trudności w nauce i rozpoznajesz u niego część powyższych objawów – koniecznie wykonaj test na dysleksję w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli to rzeczywiście dysleksja, diagnoza zostanie postawiona na podstawie wywiadu i testów – laryngologicznych, okulistycznych i psychologicznych.
Specjalista z poradni opowie rodzicom, co to jest dysleksja, omówi leczenie jej i możliwe metody terapii – na przykład ćwiczenia na dysleksję. Krótko mówiąc, dowiesz się od niego, jak pomóc dziecku z dysleksją, by zapobiec problemom na dalszych etapach edukacji i w dorosłym życiu. Dysleksja u dorosłych może uprzykrzyć życie, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co się przygotować.
Odmiany dysleksji
Profesjonalnie przeprowadzony test na dysleksję pomoże wykryć, z jaką dokładnie umiejętnością dziecko ma problemy. W zależności od tego można wyróżnić następujące odmiany dysleksji:
- dysortografia – ciągłe popełnianie błędów ortograficznych, pomimo dobrej znajomości zasad gramatyki i ortografii,
- dysgrafia – problemy z nadawaniem literom właściwego kształtu, brzydkie pismo,
- dyskalkulia (przez niektórych określana potocznie jako dysleksja matematyczna) – trudności w wykonywaniu działań matematycznych i operacji na liczbach,
- dysfonia – niewyraźne i cicha wymowa (w praktyce najrzadsza odmiana dysleksji).
Dysleksja – ćwiczenia
Terapia dysleksji opiera się głównie na zadaniach poleconych przez specjalistę z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ćwiczenia dla dzieci z dysleksją mają na celu wyrównanie (w miarę możliwości) braków w umiejętnościach potrzebnych w szkole i codziennym życiu. Ćwiczenia dla dyslektyków w szkole podstawowej przeprowadzane są zazwyczaj w formie przystępnych gier i zabaw, które powoli kształcą nowe umiejętności.
Przykładowe ćwiczenia dla dyslektyków (szkoła podstawowa):
- ćwiczenia oddechowe,
- układanie pociętego obrazka, obrysowywanie konturów obrazka,
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- praca z książkami z ćwiczeniami korekcyjnymi,
- praca z programami komputerowymi dedykowanymi dyslektykom (np. Królik Bystrzak).
Dla rodziców najważniejsza jest świadomość, czym jest dysleksja i wspomaganie dziecka odpowiednimi metodami. Systematyczną pracą można naprawdę wiele osiągnąć, dlatego dysleksja to nie wyrok skazujący na gorsze oceny i słabe wyniki egzaminów, ale wyzwanie – zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.
Autor: Bernadetta Jeleń