Dyptam - uprawa i właściwości. Czy może powodować oparzenia?

Kobieta, która przesadza kwiaty
Fot. Hero Images / Getty Images
Dyptam to roślina o długiej historii, gdyż pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 2000 lat! W Polsce występuje naturalnie tylko na niektórych obszarach, jednak zarówno biały, jak i różowy dyptam uprawia się często w ogrodach.

Niekiedy stosuje się dyptam jesionolistny jako lekarstwo, szczególnie jego korzeń. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre części tej rośliny mogą wywołać oparzenia. Dowiedz się więcej o dyptamie, jego uprawie i właściwościach.

Dyptam - jak wygląda? Ciekawostki

Dyptam jest byliną wieloletnią, dorastającą do 120 cm wysokości, jednak na taki rozrost zwykle trzeba poczekać kilka lat. Ze względu na kolor kwiatów, które można podziwiać w czerwcu i lipcu, rozróżnia się dyptam biały i różowy. W Polsce najczęściej spotyka się dyptam jesionolistny o jajowatych liściach, który jest objęty w kraju ścisłą ochroną.

Choć wzmianki o jego właściwościach leczniczych pochodzą sprzed 600 lat i opisane zostały w źródłach dotyczących chińskiej medycyny, uważa się, że to właśnie dyptam mógł zostać opisany jako biblijny “gorejący krzew”, stąd jego potoczna nazwa “krzew Mojżesza”. Wynika to z faktu, że dość powszechne są także doniesienia o rzekomych przypadkach jego samozapłonu. Są one raczej przesadzone, jednak w upalny dzień można zobaczyć delikatny, błękitny płomień pojawiający się zaledwie na chwilę.

Właściwości lecznicze dyptamu

Właściwości dyptamu , znane Chińczykom już setki lat temu, są rozległe - m.in. pomaga zwalczyć przeziębienie, ból głowy, a nawet zmniejsza dolegliwości związane z gośćcem, czyli reumatyzmem. To jednak nie jedyne możliwości wykorzystania go w medycynie naturalnej. Ceniony jest za przyspieszanie gojenia się ran, swoje działanie odkażające oraz odtruwające i zwalczające mniejsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. wzdęcia. Dyptam bywa również stosowany jako lekarstwo na trądzik (użytek zewnętrzny). Należy jednak bardzo uważać z jego stosowaniem na skórę - dyptam jesionolistny może powodować oparzenia, bo wyjątkowo uwrażliwia tkanki na działanie promieni słonecznych. Niestety, może to nie tylko wywołać ból, lecz także powodować powstawanie nieestetycznych plam. Dlatego w przypadku poparzenia dyptamem leczenie najlepiej rozpocząć pod okiem dermatologa, co pozwoli uniknąć blizn. Stosowanie tej rośliny nie jest również zalecane kobietom w ciąży i dzieciom.

Uprawa i pielęgnacja dyptamu

Ze względu na swoje walory estetyczne roślina ta często hodowana jest w przydomowych ogródkach. Dyptam można uprawiać z sadzonek lub nasion , należy jednak pamiętać, że bylina ta nie lubi przesadzania. Najlepiej posadzić ją w glebie piaszczysto-żwirowej o zasadowym odczynie, niezbyt wilgotnej. Dyptam lubi stanowiska dość nasłonecznione, w których może wzrastać do okazałych rozmiarów. Jest on rośliną wieloletnią, jednak aby wyglądał naprawdę pięknie przez długie lata, nie można zapominać o przycinaniu jesienią zeschniętych pędów. Pomimo pięknego wyglądu dyptam może nie sprawdzić się u właścicieli zwierząt czy rodziców małych dzieci, ze względu możliwość wywołania przez roślinę poparzeń w kontakcie ze skórą wystawioną na działanie promieni słonecznych. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę tej rośliny, musimy również wykazać się odrobiną cierpliwości. Bylina najczęściej kwitnie bowiem dopiero po ok. 3 latach. Zależnie od ich typu, sadzonki dyptamu jesionolistnego mogą kosztować od 10 do ok. 25 zł.

Dyptam - zastosowanie jako przyprawa

Jeżeli chcemy zastosować dyptam jako naturalne lekarstwo , możemy kupić ten w formie tabletek lub suszonki i przygotowywać z niego napar. Jednak w charakterze przyprawy sprawdzi się mielony korzeń tej rośliny. Ma on przyjemny, lekko cytrynowy aromat i jest chętnie stosowany do zup oraz dań mięsnych, a także sosów czy gulaszu. Można nim również oprószyć bułkę lub kromkę chleba. Korzyścią płynącą z przyprawiania potraw korzeniem dyptamu jest m.in. zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi, warto zatem sięgnąć po ten nietypowy składnik.

Dyptam to z pewnością roślina niezwykła, będąca jednocześnie doskonałym dodatkiem do potraw, naturalnym lekarstwem i ozdobą naszych ogrodów. Jeśli tylko zwrócimy uwagę na zagrożenia, jakie niosą ze sobą jej właściwości fotouczulające, będziemy mogli w pełni cieszyć się korzyściami, jakie ze sobą niesie uprawa dyptamu.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!