Związki i seks

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodzin? "Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość"

Związki i seks

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodzin? "Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość"

Według badaczy dzisiejsi mężczyźni nie chcą tradycyjnych związków i obawiają się posiadania potomstwa. Wpływ na to ma wiele czynników, a jak donoszą holenderskie badania, biologiczny zegar tyka nie tylko kobietom. Czy mężczyźni tacierzyństwo mogą odkładać w nieskończoność? Jak to wpływa na ewentualną ciążę? Zapytaliśmy eksperta, psychoterapeutki, Katarzyny Miller.

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodziny?

W Polsce dzietność należy do najniższych w Europie. Jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej, w tej kategorii wyprzedza nas tylko Słowenia i Litwa. Według danych GUS–u polska para ma średnio 1,435 dziecka. Pod tym względem Polska znajduje się w ogonie światowego zestawienia najmniej dzietnych społeczeństw.

Część ludzi za taki stan rzeczy obwinia kobiety, które według nich zrezygnowały z posiadania dzieci na rzecz rozwijania kariery. Jak się jednak okazuje, mężczyźni również coraz częściej rezygnują z zakładania rodziny lub decydują się na ten krok znacznie później, niż kiedyś.

Katarzyna Miller wyjaśnia to tak:

Panowie się poobrażali na kobiety za to, że są bardziej pewne siebie, mocne, że sięgnęły już po wszystkie niemalże męskie zawody. Są teraz w takiej wielkiej awangardzie

- powiedziała we wtorkowym wydaniu Dzień Dobry TVN.

Mężczyźni, którzy nie chcą mieć dzieci, najczęściej wskazują na takie powody, jak nieodpowiednia sytuacja finansowa, strach przed sprostaniem temu wyzwaniu i przed odpowiedzialnością. Odsuwają to więc w czasie.

Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość

- mówi Miller.

Młodzi mężczyźni nie chcą mieć dzieci

Jakie konsekwencje może mieć fakt, że mężczyźni późno decydują się na posiadanie potomstwa? Z badań holenderskich uczonych wynika:

Wraz z postępującym wiekiem ojca wzrasta prawdopodobieństwo niepomyślnego przebiegu ciąży. Wykazano, że im starszy jest ojciec, tym częściej występują nieprawidłowości chromosomowe w plemnikach. A nieprawidłowości te odgrywają rolę w rozwoju spontanicznych poronień 

W przypadku mężczyzn, o zwiększonym ryzyku możemy mówić zwłaszcza wtedy, gdy kandydat na ojca przekroczył 45 rok życia. Wówczas prawdopodobieństwo utraty ciąży może być blisko dwukrotnie większe w porównaniu do grupy 30 latków. Niestety, w przypadku kobiet, ryzyko to zaczyna zwiększać się już po 35 roku życia. Co istotne, jeszcze 10 lat temu średni wiek mężczyzny, który po raz pierwszy zostawał ojcem, wynosił 30 lat, dziś zaś sięgnął już 33. 

Zobacz także:

Blanka Lipińska wpiera maturzystów w stresującym czasie. „Ja miałam dużo szczęścia na maturze i dlatego ją zdałam”

Red Lipstick Monster o zaburzeniach odżywiania. „Jadłam po to, żeby załatwić sprawy emocjonalne w mojej głowie"

Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw. Skąd biorą się tak wysokie liczby?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Źródło: wyborcza.pl/TylkoZdrowie |
Co sądzisz o tym artykule?
60
15
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
6
05.03.2021
Nikolas
Cóż, powody jazdy na inne, ale większość pewnie nie chce być ograniczonym. Bo prawdopodobieństwo udanego realnie związku, jest znikome. Do tego, związki nie mają żadnych plusów, plusy mogą być dla kobiet np. alimenty, więc nie dość straci się dziecko, żonę to i pieniądze. Zbyt wielkie ryzyko, bo grasz w grę, gdzie jest się na straconej pozycji i to w każdym przypadku.
12.06.2020
Twoj nick
Dla mezczyzny , obecnie w Polsce, wchodzenie w zwiazek to gra w rosyjska ruletke. Bilans zagrozen i szans wskazuje, ze tylko szaleniec moze decydowac sie na zwiazek, dzieci czy malzenstwo. Prawo, stereotypy , poprawnosc polityczna - sa po stronie kobiety, a mezczyzna jest na z gory przegranej pozycji. Nawet domniemanie niewinnosci go nie obejmuje, nawet konstutucyjne prawo do bezwlocznego i bezstronnego sadu nie jest jego prawem. Ktory wariat , majac swiadomosc apartheidowego prawa wobec mezczyzn w Polsce, decydowalby sie na polozenie glowy pod topor , majac nadzieje na „laskawosc” kobiety ktora decyduje kiedy ten topor ma odciac mu glowe ???
12.06.2020
babarrr
Teraz zresztą panuje odwrócenie ról co kompletnie nie działa. Mężczyźni są kobiecy, kobiety męskie. Faceci nie chcą mężczyzny w spódnicy, kobiety nie chcą miękkich fajek kobieto-chłopców. Dlatego oddalamy się od siebie, nie wiem kto za tym stoi ale jest to robione celowo...
Polki to podobno najagresywniejsze kobiety na świevcie i nie macie się czego szczycić. Po prostu męczyźni powiedzą PAS i pójdą swoją drogą. Bo oni to potrafią i co ciekawe już przestają słuchać tych manipulacji pt. "prawdziwy facet robi to i to".
12.06.2020
babarrr
Prawdą jest to żę mężczyzna w polsce jest NIKIM. Nie ma prawie żadnych praw jeżeli chodzi o sprawy rodzinne. Kobiety są faworyzowane. Po prostu zakładanie rodziny przez mężczyzne jest w tych czasach mało atrakcyjne. Czemu ma to robić jak kobiecie się odwidzi i pójdzie z dziećmi w świat a on zostanie puszczony z torbami? Wbrew obiegowej opinni mężczyźni też mają uczucia i dla nich przykre jest to że nie widzą dziecka itp.
11.06.2020
Gladius
Obraziliśmy się na to że kobiety stały się silne? Nic z tych rzeczy lecz to że stały się "wyzwolone" czytaj mają przebieg jak taksówka w dieslu to jest odpychające.Łatwiej by było 2 razy pod rząd skreślić 6 w totolotku niż znaleźć wartościową kobietę na całe życie.
09.06.2020
LENA
żałuję, że nie oglądałam materiału
Rozwiń wszystkie komentarzy