- Gotówka czy karta? Co zabrać ze sobą za granicę?
- Gotówka za granicą. Limity. Dokąd zabierać gotówkę?
- Konto walutowe / karta walutowa / karta wielowalutowa
- Elektroniczny portfel - co to jest? Jak działa?
- Wypłacanie gotówki w bankomacie za granicą - jak to robić, by uniknąć wysokich prowizji?
Więcej:
Czarnobyl – jak wygląda zwiedzanie miasta? Bezpieczeństwo podczas wycieczki do Strefy Wykluczenia
Karta czy gotówka? Czym płacić za granicą, żeby nas nie oszukano i żeby uniknąć płacenia prowizji? Czy za granicą lepiej korzystać z kart płatniczych, kredytowych czy gotówki? A może z elektronicznego portfela? Jak nie wpaść w pułapki zastawiane na turystów i nie stracić pieniędzy na koncie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Iwanoską, blogerką finansową, która rozwiała wszystkie nasze wątpliwości.
Gotówka za granicą. Limity. Dokąd zabierać gotówkę?
Jeśli zdecydujesz się na płacenie za granicą gotówką, musisz pamiętać o tym, że są pewne limity. Możesz maksymalnie przewieźć 10 tysięcy Euro - większą kwotę musisz zgłosić celnikom.
Pamiętaj! Warto mieć ze sobą przynajmniej pewną kwotę w gotówce. Niestety nie wszędzie za granicą można płacić kartą.
Tak naprawdę zależy, dokąd jedziemy. Są miejsca, w których nie zapłacimy gotówką. Nawet we Włoszech czy Grecji (...) Ja zawsze biorę ze sobą miejscową walutę i tzw. twardą walutę. Zawsze mam ze sobą Euro czy Dolara, czyli walutę, którą mogę wymienić na miejscu - mówiła Katarzyna Iwanoska, blogerka finansowa.
Konto walutowe / karta walutowa / karta wielowalutowa
Jeśli zdecydujesz się na kartę walutową, pamiętaj, że masz kilka opcji! Istnieją karty na jedną walutę lub na kilka walut, między którymi można się przełączać. Takie konto można otworzyć przez internet i zamknąć je, kiedy nie będziemy go już potrzebować.
Warto sprawdzić oferty poszczególnych banków, ponieważ niektóre z nich nie pobierają opłat za takie konto!
Elektroniczny portfel - co to jest? Jak działa?
Elektroniczny portfel to aplikacja, którą możemy zainstalować w telefonie - działa jak zapłata telefonem. Z technicznego punktu widzenia, elektroniczny portfel to konto założone w zewnętrznym przedsiębiorstwie zajmującym się płatnościami online, umożliwiające przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych w czasie rzeczywistym.
Za pomocą elektronicznego portfela możemy wpłacać pieniądze i nimi dysponować, możemy też podpiąć do niego karty płatnicze. To jest coś pomiędzy pośrednictwem płatności a rachunkiem bankowym.
Za pomocą elektronicznego portfela możemy wymieniać waluty po korzystnych cenach.
Wypłacanie gotówki w bankomacie za granicą - jak to robić, by uniknąć wysokich prowizji?
Kiedy chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu za granicą, musisz już wcześniej - przed wyjazdem - wykonać pewne ruchy.
Przed wyjazdem, dowiedz się w banku, w którym została wydana twoja karta, jakie dokładnie naliczane są opłaty. Pamiętajmy o tym, że regulaminy się zmieniają (...) i że mogliśmy coś przegapić. Dowiedz się, jak wyglądają prowizje np. przy wypłacie pieniędzy z bankomatu w danym kraju - mówiła Katarzyna Iwanoska.
Bank powinien udzielić ci wszystkich niezbędnych informacji.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Warto pamiętać, że płatności telefoniczne i zbliżeniowe są bezpieczniejsze niż przeciąganie karty, bo pasek magnetyczny można skopiować. Bankomaty w wielu krajach też bywają niebezpieczne.
Najgorsze są historie z wakacji, że ktoś na tą naszą kartę kredytową dokonał transakcji i ona zaczyna żyć swoim życiem i jeździć po świecie bez nas!
Przed wyjazdem pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. Upewnij się, że nie masz ustawionych zbyt wysokich limitów na karcie.
Zobacz też:
- Las Samobójców w Japonii. Ponad 200 osób rocznie popełnia tu samobójstwo
- Route 66 – wszystko, co warto wiedzieć o legendarnej drodze USA
- Belize – raj dla amatorów nurkowania i turystyki
Autor: Bernadetta Jeleń