Czym jest cheat meal? Podstawowe zasady „oszukanego posiłku”

Zdrowe odchudzające słodycze
Fot. Enrique Díaz / 7cero / Getty Images
Odstępstwo od przyjętej diety? Jak się okazuje, jest to dopuszczalne. Cheat meal, czyli celowo zaplanowany posiłek niewpisujący się w zasady rygorystycznej diety, może nieraz uratować przed wielką frustracją. Należy jednak pamiętać, że słodsze i bardziej kaloryczne posiłki należy wprowadzać do diety z wielką rozwagą.

Cheat Meal mogą wprowadzać osoby będące na diecie, w celu odciążenia psychicznego. Taki posiłek wpływa na poprawę nastroju i produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zmniejsza również napięcie emocjonalne, wywołując euforię, która ma zbawienny wpływ w przypadku rygorystycznej diety.

Cheat meal: co to jest? Kiedy pozwolić sobie na wyjątek?

Co to jest cheat meal? To tzw. posiłek oszukany: baton, chipsy, czekolada czy hamburgery, które wyjątkowo można zjeść podczas odchudzania się. Jednak można wprowadzić go do diety dopiero wtedy, gdy ma się pewność, że po chwili łakomstwa powróci się do zdrowych nawyków żywieniowych. Zasad podstawowej diety należy więc przestrzegać przez minimum dwa tygodnie, do momentu zauważenia redukcji tkanki tłuszczowej. Dopiero wówczas można wprowadzić cheat meal, który powinien mieć z kolei maksymalnie 1000 kalorii.

Na cheat meal można się zdecydować maksymalnie raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie , jeśli nie ma się problemu z przestrzeganiem zasad diety. Cheat meal nie powinien występować jednak w roli śniadania lub kolacji. Warto wprowadzić taki posiłek w środku dnia, nie zmieniając reszty planu diety. Nie trzeba jednak decydować się na cheat meal zawsze w tym samym dniu tygodnia – jeśli np. nie masz na to nastroju, dobrze jest go przełożyć na inny dzień.

>>> Zobacz też: Przepis na chleb z kaszy gryczanej – bezglutenowy i bez drożdży

Po spożyciu oszukanego posiłku warto zdecydować się na obiad czy kolację dopiero wówczas, gdy pojawi się głód. Jeśli nie odczuwa się go przez kilka godzin, nadal należy cierpliwie czekać. Bardzo prawdopodobne, że następnego dnia od razu pojawi się wzrost liczby kilogramów na wadze, nie trzeba się jednak tym zanadto przejmować – prawdopodobnie będzie to wynikiem chwilowego zwiększenia poziomu wody w organizmie, który powstaje na skutek zjedzenia węglowodanów. Po paru dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Wprowadzając cheat meal, należy pamiętać, że nie chodzi w nim o napychanie się chipsami czy pizzą do granic możliwości . Warto zaznaczyć, że dieta powinna uczyć rezygnowania z pewnego rodzaju posiłków na rzecz innych, znacznie zdrowszych. Przykładowo, jeżeli masz ochotę na hamburgera, warto zjeść go z ciemną bułką. Jeżeli marzysz o frytkach, możesz zrobić je samodzielnie, w domu. Należy też pamiętać, aby – spożywając cheat meal – najadać się do poziomu 7–8 w skali głodu, na której 1 oznacza wielki głód, 10 zaś – maksymalny poziom najedzenia.

Korzyści z wprowadzenia cheat meal do diety

Jak się okazuje, wprowadzenie oszukanego posiłku do diety może przynieść szereg korzyści dla organizmu. Oprócz poprawy humoru dochodzi dzięki niemu do podwyższenia poziomu leptyny, czyli hormonu regulującego ludzki apetyt. Jego niedobór może prowadzić do zwiększenia łaknienia, a więc – w konsekwencji – do nadwagi i otyłości. Warto pamiętać, że podczas diety poziom leptyny zwykle jest niski. Cheat meal przekłada się więc na zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrze jest, gdy cheat meal jest bogaty w węglowodany złożone, które najbardziej podnoszą poziom leptyny oraz pozytywnie wpływają na trawienie. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się pełnowartościowe białko, a na trzecim – tłuszcze.

>>> Zobacz też: Jak zrobić sernik bez sera – z jogurtem greckim czy ze śmietaną?

Co to jest Cheat Meal Day?

Cheat Meal Day czy też Cheat Day to dzień totalnego szaleństwa, bo można wtedy zrezygnować z diety . Pozostaje pytanie: czy na pewno warto? Istnieją dwa podstawowe rodzaje Cheat Meal Day, które mogą opierać się na:

  1. jedzeniu takiej ilości posiłków zakazanych, która składa się na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – nie wpłynie to specjalnie na przyrost wagi, jednak negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy, który w krótkim czasie obciążony zostaje dużą ilością tzw. junk food;
  2. jedzeniu nieograniczonej ilości dowolnych posiłków, bez liczenia kalorii – skutkuje to przyrostem wagi oraz niestrawnością.

Należy pamiętać, że podczas diety następuje kurczenie się żołądka, który przyzwyczaja się do mniejszej ilości pożywienia. W wyniku Cheat Day może dojść do rozciągnięcia się jego ścian oraz zaprzepaszczenia efektów diety . Dużo lepiej zatem wdrożyć do swojego jadłospisu jedynie cheat meal i zaraz po jego spożyciu wrócić do standardowego menu.

Jeżeli odczuwasz silną potrzebę jedzenia posiłków spoza diety lub uważasz, że jesz w tym momencie za mało, warto zastanowić się nad modyfikacją menu. Odpowiednio dobrana dieta odchudzająca powoduje, że nie czuje się wciąż głodu, a posiłki wydają się smaczne.

>>> Zobacz też:

Czy wiesz, czego unikać w składzie musztardy, keczupu, chrzanu, majonezu? Zobacz film:

Musztarda, keczup, chrzan, majonez. Czego unikać w składzie? Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości