Porady

Czy w czasie ferii dzieci mogą odwiedzić rodzinę w innym mieście? Poznaj odpowiedź prawnika

Porady

Czy w czasie ferii dzieci mogą odwiedzić rodzinę w innym mieście? Poznaj odpowiedź prawnika

Do 17 stycznia w całej Polsce trwają zimowe ferie. Rodzice starają się, by dzieci wypoczęły po trudach izolacji i nauki zdalnej, ale nie jest to takie proste. Ze względu na pandemię koronawirusa obowiązuje bowiem wiele ograniczeń. Czy można wysłać swoje pociechy do rodziny, która mieszka w innym mieście?

Ferie 2021 w czasie koronawirusa

Zgodnie z rządowymi decyzjami, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. obowiązują dodatkowe obostrzenia. To m.in. zamknięcie hoteli oraz ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. 

Bezpośrednio po przerwie świątecznej rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają do 17 stycznia. Nie dość, że odbywają się wyjątkowo dla wszystkich województw w tym samym czasie, to obowiązuje mnóstwo restrykcji związanych z pandemią. Wiele osób zastanawia się więc, co można robić z dziećmi w czasie wolnym od nauki.

Ferie 2021 - czy można odwiedzić rodzinę w innym mieście?

Rodzice chcą, by ich pociechy w czasie ferii odpoczęły po trudach izolacji i nauki zdalnej. Nie jest to jednak łatwe, bo zamknięte stoki uniemożliwiają szusowanie na nartach, a nieczynne hotele utrudniają wyjazdy. Dopuszczalne są tylko półkolonie dla klas I-IV szkół podstawowych i obozy szkoleniowe. 

- Czy w ferie można odwiedzić rodzinę w innym mieście? - pyta jeden z naszych widzów. 

Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna. Jak przypomina, obecnie obowiązuje rozporządzenie, które nie zakazuje przemieszczania się pomiędzy województwami czy pomiędzy gospodarstwami domowymi.

- Pamiętajmy jednak o obowiązującym do 17 stycznia ograniczeniu ilości osób odbywających spotkania. Obecnie poza domownikami w takich imprezach czy spotkaniach rodzinnych może uczestniczyć 5 osób - podkreśla prawniczka. 

Zobacz też:

Ferie w domu na sportowo. Jak zorganizować dzieciom czas, by oderwały się od ekranu?

"Pomocy! Moje dziecko nie ma przyjaciół". Psycholog uspokaja: "Nie z każdego człowieka wyrośnie lew salonowy"

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? Premier Gowin mówi o dacie

Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0