Dziecko

Czy świadectwa z paskiem powinny być zlikwidowane?

Dziecko

Czy świadectwa z paskiem powinny być zlikwidowane?

Czy paski na świadectwie szkolnym są potrzebne? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Aleksandra Piotrowska psycholog oraz Marcin Stiburski nauczyciel matematyki, fizyki w szkole podstawowej, inicjator „Szkoły minimalnej”.

Marcin Stiburski jest nauczycielem matematyki i fizyki oraz twórcą szkoły minimalnej. Autor wielu prowokacyjnych wpisów na temat polskiej szkoły postanowił działać. Podczas swojej pracy dostrzegł pewnego rodzaju wyścig szczurów między uczniami. Z tego względu złożył petycję o likwidację pasków na świadectwach szkolnych.

Petycja dotycząca świadectw szkolnych

Pan Marcin postanowił walczyć z ciągłym ocenianiem i wyścigiem szczurów w polskich szkołach i złożył petycję, która ma na celu likwidację czerwonych pasków na szkolnych świadectwach. Nauczyciel złożył dokument na portalu petycjaonline oraz formalną wersję do MEN. Na razie czeka na odpowiedź.

Czy czerwone paski są dobry pomysłem?

Jak przyznała psycholog, szkolne oceny nie są wcale dobrym rozwiązaniem. Ich jedyną zaletą jest to, że dają one uczniowi i rodzicowi informację zwrotną. Jednak stopniowanie i nagradzanie uczniów prowadzi do tego, że wśród dzieci w klasie zaczyna się walka o to, kto będzie lepszy, kto uzyska lepszą średnią. Jest to propagowanie ucznia, który dobry jest ze wszystkich przedmiotów. Czy jest to możliwe, aby dziecko miało bardzo dobre i celujące oceny zarówno z zajęć sportowych, matematyki, chemii i historii?

Nie lubię świadectw z czerwonym paskiem, nie lubię konkursów na najlepszą szkołę, które to konkursy biorą pod uwagę średnie uzyskiwane przez dzieciaki.  

 – powiedziała psycholog, dr Aleksandra Piotrowska.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
77
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
9
25.10.2019
Mama 6-sty z czerwonym paskiem ;)
Jestem za zniesieniem świadectw z czerwonym paskiem. Nie zgadzam się też, żeby średnia ze szkoły była brana pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Egzamin ósmoklasistów, powinien pozostać. Pozwoliło by to uniknąć łażenia co niektórych dzieci i rodziców przed końcem semestru w szkołach i żebrania o wyższe oceny, żeby później cieszyć się, że dzieciak ma czerwony pasek, a w kolejnym roku podczas powtórzenia nic nie pamięta. Czekałam , że ktoś się tym w końcu zajmie. Bardzo dziękuję nauczycielowi, który to zauważył. Podpisuję się pod petycją obiema rękami.
24.10.2019
Mamba
Czasy się zmieniły... We Francji nie ma żadnych dziwnych pasków, są gratulacje i tyle. Jest to bardziej pedagogiczne wedlug mnie.
24.10.2019
Rodzic
Powinny pozostać. Czerwony pasek barwy narodowe na świadectwie za wzorowe zachowanie wysoką kulturę osobistą. Minimalizm ma tendencje do rozmywania wartości, ktore powinny być fundamentem nauki i ktury w tym osobistej /dbałości o język i jego kulturę/.
23.10.2019
Annoula
Wszyscy jesteśmy inni, mamy różnorodne talenty i to jest urok tego świata, jestem przeciw „paskowaniu” dzieci
23.10.2019
lila
Nalezy nagradzac tych naj naj ,ale czy to musi byc taka forma trudno powiedziec
23.10.2019
Ja
W Irlandii jest duzo innych nagród za wspaniałą naukę i nie tylko; mam 3 dzieci w rożnym wieku i przez 14 lat pobytu na emigracji moje dzieci zdobywały rożne nagrody - ktore zawsze były niespodzianką - od zwykłych bardzo liczących się pochwał - po nagrody ucznia roku i puchary; najstarszy wlasnie zaczął studia na Uniwersytecie ; Bez czerwonych pasków tez się da!!!
23.10.2019
Nik
Tak jak powiedziała prowadząca - w każdej dziedzinie są jakieś medale, złoto, srebro, wyróżnienie. Uważam że pasek powinien zostać.
23.10.2019
mama35
Chcę by moje dziecko żyło pasją, zainteresowaniami, kierowało się tym co sprawia mu szczęście. Jeżeli np. fizyka, chemia nie po prostu męcząca, wolę by miało gorszą ocenę i się nie męczyło a rozkwitał w tym co lubi. Dopiero na starość rozumiem co to znaczy żyć i jak żyć by być szczęśliwym.
23.10.2019
monikaagl
skoro dziecko chetnie sie uczylo caly rok szkolny i otrzymalo dobre oceny dlaczego mialoby nie byc za to docenione?
Rozwiń wszystkie komentarzy