Benin – Afryka w pigułce

benin africa
Westend61/Getty Images
Źródło: Westend61
Benin dawniej nosił nazwę Dahomej, ale w roku 1975 dokonano jej zmiany. Co powinniśmy wiedzieć o tym niewielkim afrykańskim kraju leżącym nad Zatoką Gwinejską?

Benin to jeden z niewielu afrykańskich krajów, w którym powiódł się proces przejścia z dyktatury w demokrację. Jeszcze w wieku XIX ludność tego kraju (wówczas nazywającego się Dahomej) ostro sprzeciwiała się francuskim kolonizatorom, którzy po podpisaniu traktatów handlowych zaczęli znacznie rozszerzać swoje wpływy na tym terenie. Nie przyniosło to rezultatów, jednak w trakcie rządów kolonistów dobrze rozwinęło się tu szkolnictwo, co miało ogromny wpływ na wyszkolenie lokalnych elit. Te z kolei koordynowały prowadzenie antyfrancuskich powstań w Dahomej. Po II wojnie światowej w dawnym Beninie rozwinął się ruch wyzwoleńczy, co zaowocowało uzyskaniem autonomii i ogłoszeniem niepodległości w 1960 roku.

Co powinniśmy wiedzieć o Beninie

Pierwsze lata po osiągnięciu niepodległości to okres krwawych politycznych przewrotów w Dahomeju. Wśród władzy zwyciężały tendencje marksistowskie, kraj proklamowano nawet przez jakiś czas republiką ludową. Po 1989 roku złagodzono politykę, wprowadzono system wielopartyjny, zaczęły odbywać się wolne wybory, które w drugiej dekadzie XXI wieku wygrywali liberałowie. Dzięki temu dokończono proces demokratyzacji w Beninie, zaś kilka lat temu udało się doprowadzić do zniesienia kary śmierci. Stolica Beninu to Porto-Novo, językiem urzędowym jest nadal język francuski. Z Beninem graniczą takie kraje jak Burkina Faso, Togo czy Nigeria. Flaga Beninu składa się z trzech kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego.

Atrakcje turystyczne w Beninie

Choć afrykański Benin to kraj, w którym dominują niewielkie gospodarstwa rolne, jest on atrakcyjny dla turystów ze względu na sporą liczbę egzotycznych zwierząt, które zamieszkują parki narodowe. Centrum rolnictwa i lokalnego przemysłu skupiło się na południu Beninu, w okolicy portu Kotonu. To stamtąd w świat wypływają główne produkty eksportowe Beninu: kakao oraz olej palmowy, podobnie jak bawełna, która stanowi blisko 80 procent eksportu. Turystów bardziej zainteresować może jednak północ Beninu. Tam miejsce znalazło wszystko, co najpiękniejsze w Afryce. Przede wszystkim w dwóch wielkich parkach narodowych znajdują się rezerwaty dzikich zwierząt, w których ginące niejednokrotnie gatunki mogą bez przeszkód się rozmnażać. Na jakie dzikie zwierzęta można się natknąć w benińskich parkach narodowych Pendjari oraz W du Niger? Wiele gatunków małp, ale również słonie, antylopy, hieny czy lamparty działają jak magnes na turystów, którzy dzięki swojej licznej obecności w Beninie pokaźnie zwiększają PKB tego kraju.

Benin – ważne informacje

By móc legalnie przebywać w Beninie, niezbędna będzie wiza na przyjazd do kraju oraz pobyt w nim. O dokumenty można ubiegać się w przedstawicielstwach dyplomatycznych (najbliższy od Polski znajduje się w Moskwie) lub na którymś z punktów granicznych w Beninie. Aby uzyskać dokumenty wizowe, należy przedstawić bilet powrotny z Beninu lub pieniądze, które pozwolą na jego zakup. Na miejscu trzeba mocno wziąć sobie do serca lokalne konsekwencje naruszenia prawa. Już nawet podejrzenie dokonania przestępstwa może sprowadzić spore kłopoty. Podobnie jak posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków.

Benin nie jest krajem, w którym służba zdrowia stoi na wysokim poziomie. Dostęp do opieki medycznej możliwy jest wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich. Jest też dość drogo, bowiem za wizytę u lekarza można zapłacić nawet 100 dolarów. Podobna stawka obowiązuje za dobę spędzoną w szpitalu. Istnieje spore zagrożenie zarażenia się chorobami typu malaria, tyfus, żółta febra czy AIDS. Przed wyjazdem konieczne będzie zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze.

Z Europy najłatwiej trafić do Beninu z Paryża i Brukseli, skąd latają samoloty do Kotonu. W kraju można przemieszczać się dość swobodnie, choć jakość dróg nie jest zbyt dobra. Benin polecany jest również jako miejsce stosunkowo bezpieczne, ale samotne spacery nocą w miastach nie będą wskazane. Jak informują tamtejsze służby, zagrożenie przestępczością występuje przede wszystkim w Kotonie oraz w okolicach przejść granicznych.

Ciekawostki o Beninie

W Beninie warto zajrzeć na lokalne targowiska, gdzie należy targować się przed zakupem o każdy lokalny grosik. W sklepach, które są dobrze zaopatrzone, można kupić towary pierwszej potrzeby, ale będą one droższe niż w Europie. Niektóre lokalne zwyczaje powodują, że poszczególnym obiektom kultury nie należy wykonywać zdjęć, można przy tym narazić się na nieprzyjemności. Należy także pytać o zgodę ludzi, którym chcielibyśmy wykonać pamiątkowe zdjęcia. Trzeba o tym pamiętać, gdyż kraj jest kolebką wyznawców tajemniczych kultów voodoo, którzy wierzą, że na Ziemi rządzi pięć boskich pierwiastków. Panuje wśród nich przekonanie, że fotografia kradnie kawałek duszy.

Zobacz wideo: Afryka z lotu ptaka

Zobacz też:

Domowe sposoby na migrenę. Jak naturalnie pozbyć się bólu głowy?

Trzy sprawdzone sposoby na usuwanie plam z białych ubrań

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!