Ciasto drożdżowe ze śliwkami oraz kruche ciasto ze śliwkami przygotowywane są ze śliwkami węgierkami - świeżymi bądź mrożonymi. Szybkie ciasto ze śliwkami będzie równie dobrze smakowało, gdy wykorzysta się do niego powidła śliwkowe.
- Ciasto śliwkowe – zdrowy deser dla każdego
- Z jakich śliwek przygotować szybkie ciasto ze śliwkami?
- Śliwki do ciasta śliwkowego - świeże, mrożone czy w powidłach?
- Ciasto ze śliwkami na oleju - przepis
- Przepis na ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Ciasto śliwkowe – zdrowy deser dla każdego
Ciasto śliwkowe swoją popularność zawdzięcza owocom, z których jest przygotowywane. Ciasta drożdżowe ze śliwkami i kruche ciasta ze śliwkami posiadają niemalejące grono miłośników, a to wszystko dzięki walorom smakowym śliwek i składnikom odżywczym, których źródłem jest pyszny miąższ tych owoców. Znaleźć w nim można witaminy (A, E, K, B6, C), składniki mineralne (magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo), przyspieszające metabolizm pektyny oraz niszczące wolne rodniki przeciwutleniacze. Dlatego, decydując się na ciasto ze śliwkami i kruszonką lub ciasto ze śliwkami i budyniem, nie trzeba martwić się o zbędne kilogramy, bowiem tego rodzaju desery jedzone z umiarem stanowią kopalnie składników odżywczych potrzebnych każdemu.
Zobacz też:
W kuchni DDTVN: Śliwki z kruszonką
Z jakich śliwek przygotować szybkie ciasto ze śliwkami?
Śliwka śliwce nie jest równa dlatego nie każda nadaje się do przygotowania pysznego ciasta ze śliwkami. Szukając śliwek umożliwiających upieczenie smacznego i szybkiego ciasta ze śliwkami , najlepiej zdecydować się na śliwki węgierki. Gatunek ten wyróżnia unikatowy kolor, niepowtarzalny smak i aromat, który doskonale pasuje do słodkich wypieków. Należy jednak uważać, ponieważ nie każda śliwka węgierka sprawi, że ciasto kruche ze śliwkami będzie udane. Otóż do pieczenia należy wybierać twarde owoce, które pod wpływem obróbki termicznej nie stracą koloru czy kształtu. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, to czy owoc przeznaczony na ciasto ucierane ze śliwkami jest pozbawiony dziurek, plamek i pleśniawek. Tego rodzaju skazy mogą negatywnie wpłynąć na smak deseru. Ponadto w związku z tym, że śliwki to ulubiony deser wielu szkodników, w trakcie drylowania owoców trzeba sprawdzić, czy nie są one robaczywe.
Śliwki do ciasta śliwkowego - świeże, mrożone czy w powidłach?
Ciasto jogurtowe ze śliwkami będzie smakowało wyśmienicie, gdy użyje się do jego przygotowania świeżych owoców, od których co roku w sierpniu uginają się niejedne stragany. Jednak węgierki do wypieków można użyć nie tylko latem. Ciasta śliwkowe będą równie smaczne, gdy zamiast świeżych owoców doda się do powideł lub dżemu śliwkowego. Doskonale nadają się też mrożone owoce. Do zrobienia kruchego ciasta ze śliwkami i kruszonką można wykorzystać owoce bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki.
Ciasto ze śliwkami na oleju - przepis
Do przygotowania ciasta ze śliwkami na oleju potrzebne jest pół kilograma fioletowych owoców, które przed użyciem trzeba umyć, wydrylować i pokroić. Poza śliwkami potrzebne są:
· jajka – 2 sztuki
· mąka pełnoziarnista – 2 niepełne szklanki
· cukier – 1 szklanka,
· proszek do pieczenia – 1,5 łyżeczki,
· soda oczyszczona – 1 łyżeczka,
· olej – 1/3 szklanki,
· jogurt naturalny pełnotłusty – 1 szklanka,
· starta skórka z cytryny,
· cynamon,
· sól.
Do jogurtu dodaje się cukier i sól. Następnie wlewamy olej. Po połączeniu tych składników trzeba wbić jajko, zamieszać i wbić kolejne jajko. Do powstałej jednolitej masy jogurtowej dodajemy składniki sypkie (czyli uprzednio przesianą mąkę, proszek do pieczenia i sodę) i startą skórkę cytrynową. Ciasto przelewamy do formy o średnicy 25 cm, wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu układamy śliwki, na które sypiemy cynamon i cukier. Ciasto trzeba piec przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni Celsjusza.
Zobacz też:
Przepis na ciasto z owocami – jak zrobić, aby było szybko i smacznie
Przepis na ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Aby przygotować pyszne ciasto drożdżowe ze śliwkami, niezbędne są następujące składniki:
· śliwki – 1 kg (przed użyciem trzeba je umyć, wydrylować, pokroić),
· jajka – 2 sztuki,
· mąka pszenna – 600 g,
· cukier – 150 g,
· rozpuszczone masło – 80 g,
· mleko – 150 ml,
· drożdże – 35 g.
Do przygotowania kruszonki potrzebna będzie:
· mąka – 200 g,
· masło – 120 g,
· cukier – 100 g.
Drożdże należy rozpuścić w podgrzanym uprzednio mleku (75 ml). Gdy oba składniki dokładnie się połączą, dodajemy dwie łyżki mąki i łyżkę cukru. Gotowy zaczyn trzeba nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Po 20 minutach zaczyn przełożyć do miski i dodawać do niego pomału przesianą mąkę, roztrzepane jajka, rozpuszczone masło, resztę mleka oraz cukier. Wszystkie składniki łączymy ręcznie (lub robotem kuchennym na wolnych obrotach). Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie ciasto przekładamy do formy o wymiarach 30 x 40 cm, na wierzchu układamy owoce (skórką do dołu), i posypujemy kruszonką zagniecioną z mąki, masła i cukru. Drożdżówka powinna się piec 50 – 60 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 stopni Celsjusza.
Zobacz też:
Ciasto drożdżowe – ze śliwkami, truskawkami, kruszonką – przepisy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN