Ogród

Byliny kwitnące do Twojego ogrodu – różne gatunki, odmiany i kolory

Ogród pełen kolorowych kwiatów i krzewów

Jacky Parker Photography / Getty Images

Ogród

Byliny kwitnące do Twojego ogrodu – różne gatunki, odmiany i kolory

Ogród pełen kolorowych kwiatów i krzewów

Jacky Parker Photography / Getty Images

Mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Mają wiele ciekawych zastosowań i cieszą oko różnymi kolorami kwiatów. Wyróżniamy nie tylko byliny kwitnące przez całe lato, ale także takie, które kwitną wiosną czy na jesieni. Wśród bylin każdy znajdzie coś do swojego ogródka.

Wszyscy uwielbiamy kwiaty. Są piękne, kolorowe i wabią do naszych ogrodów motyle oraz pożyteczne pszczoły. W ich otoczeniu nawet niezbyt atrakcyjne miejsce nabiera uroku. Poznajmy najpopularniejsze byliny i wybierzmy coś dla siebie.

Byliny kwitnące – prezentacja

Byliny kwitnące możemy podzielić ze względu na porę kwitnienia, kolor kwiatów oraz docelową wysokość . W ten sposób będzie nam łatwiej przygotować ciekawą kompozycję, która będzie atrakcyjna przez cały rok.

Byliny kwitnące wiosną

Ciemiernik wschodni „Crown Dark Purple” (Helleborus orientalis ‘Crown Dark Purple’) – osiąga do 40 centymetrów wysokości, bylina kwitnie na purpurowo od marca do maja, a w łagodne zimy także w styczniu.

Zawilec gajowy „Alba Plena” (Anemone nemorosa ‘Alba Plena’) – dorasta do 20 centymetrów wysokości, kwitnie na biało w marcu i w kwietniu.

Serduszka wspaniała (Dicentra eximia) – roślina cieniolubna, która dorasta do 50 centymetrów wysokości. Zakwita na różowo w maju.

Popularne byliny kwitnące latem

Bodziszek „Johnson’s Blue” ( Geranium ‘Johnson's Blue’) – to przykład byliny kwitnącej latem na niebiesko . Osiąga wysokość 50 centymetrów wysokości. Na jesieni liście przebarwiają się na czerwono.

Liliowiec „Darin Dilemma” ( Hemerocallis ‘Darin Dilemma’) – odmiana o dużych, różowych kwiatach z ciemniejszym okiem w kolorze śliwkowym, które pojawiają się w lipcu i sierpniu. Dorasta do 70 centymetrów wysokości.

Dalia ogrodowa „Purple Gem” ( Dahlia ‘Purple Gem’) – kwitnie od lipca do września na kolor fioletowy. Docelowa wysokość byliny to 70-100 centymetrów.

Byliny do Twojego ogrodu kwitnące cały sezon

Kocimiętka Faassena ( Nepeta x faassenii) – bylina kwitnąca na lawendowy kolor od maja do września. Mało wymagająca polecana na rabaty. Dorasta do 50 centymetrów wysokości.

Szałwia omszona ( Salvia nemorosa)bylina rabatowa osiągająca 80 centymetrów wysokości. Kwitnie na fioletowo od czerwca. Regularne wycinanie przekwitłych kwiatostanów znacznie przedłuża kwitnienie.

Krwawnik pospolity ( Achillea millefolium) – dorasta do 80 centymetrów wysokości. Kwitnie od czerwca aż do października na biało, czerwono lub różowo. Gatunek mało wymagający i odporny, łatwy w uprawie.

Niebieskie byliny kwitnące

Ułudka wiosenna ( Omphalodes verna) – przypomina nieco niezapominajkę. Kwiaty drobne, błękitne z białym oczkiem pojawiają się w marcu i kwietniu. Dorasta do 15 centymetrów wysokości.

Tojad mocny ( Aconitum napellus) – dorasta nawet do 150 centymetrów wysokości. Granatowe kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu.

Len trwały ( Linum perenne) – bylina o wysokości do 100 centymetrów, kwitnąca w sierpniu i we wrześniu. Nadaje się na gleby próchniczne i lekko wilgotne oraz stanowiska słoneczne.

Byliny kwitnące na różowo i czerwono

Goździk kropkowany ( Dianthus deltoides) – dorasta do 25 centymetrów wzrostu. Różowe kwiaty pojawiają się od czerwca do października. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko kwaśniej, przepuszczalnej glebie.

Piwonia chińska ( Paeonia lactiflora) bylina o pięknych, różowych kwiatach pojawiających się w maju i czerwcu. Dorasta do 100 centymetrów wysokości.

Ślazówka letnia ( Lavatera trimestris) – osiąga do 120 centymetrów wysokości. Różowe kwiaty pojawiają się od lipca do września.

Pysznogłówka „Cambridge Scarlet” ( Monarda ‘Cambridge Scarlet’) – bylina dorastająca do 100 centymetrów wysokości. Szkarłatne kwiaty pojawiają się od końca czerwca do sierpnia.

Mak wschodni „Brilliant” ( Papaver orientale ‘Brilliant’) – bylina osiągająca 90 centymetrów wzrostu. Kwitnie na czerwono w maju i w czerwcu.

Kuklik chilijski „Mrs Bradshaw” ( Geum chiloense ‘Mrs Bradshaw’) – docelowa wysokość tej byliny to 40- 60 centymetrów. W czerwcu i lipcu pojawiają się pełne, czerwone kwiaty .

Najpopularniejsze niskie i bardzo wysokie byliny kwitnące

Ukwap dwupienny ( Antennaria dioica) – bylina dorastająca do 5 centymetrów wysokości, której kwiatostany sięgają 15 centymetrów. Kwitnie od maja do lipca na kremowobiało lub różowo.

Dzwonek dalmatyński ( Campanula portenschlagiana) – dorasta do 10 centymetrów wysokości. Niebieskofioletowe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Kwitnie obficie.

Konwalia majowa ( Convallaria majalis) – pięknie pachnące, białe kwiaty pojawiają się w maju. Ozdobna także z liści. Dorasta do 20 centymetrów wysokości. Często wykorzystywana jako roślina okrywowa.

Ostróżka „Black Knight” ( Delphinium ‘Black Knight’) – bylina dorastająca do 150 centymetrów wysokości. Duże, ciemnofioletowe kwiaty można podziwiać w czerwcu. Po ścięciu kwiatostanów następuje powtórne kwitnienie.

Dyptam jesionolistny ( Dictamnus albus) – osiąga 100 centymetrów wysokości. Kwitnie na biało lub różowo w czerwcu i lipcu. Roślina wydziela intensywnie pachnące olejki eteryczne.

Sadziec plamisty „Atropurpureum” ( Eupatorium maculatum) bylina dorastająca do 200 centymetrów wysokości . Od lipca do września kwitnie na czerwonopurpurowy kolor.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie.


Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0