Brzoza papierowa – dekoracyjne drzewo o białej korze

Brzozy rosnące przy lesie
Maciej Rawluk / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Wśród wielu gatunków i odmian brzozy warto wyróżnić tę, która charakteryzuje się najbielszą korą. Brzoza papierowa, bo o niej mowa, uprawiana jest w naszym klimacie jako drzewo ozdobne, idealne do ogrodów oraz jako element zieleni miejskiej – doskonale znosi mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Czym się wyróżnia i jak wybrać sadzonki brzozy papierowej?

Gatunek ten zachwyca swoją elegancją zarówno latem, jak i zimą – kiedy gubi liście, wciąż cieszy oko białym pniem, który wspaniale kontrastuje z późnojesienną szarugą i współgra kolorystycznie ze śniegiem. Brzoza papierowa jest coraz chętniej wykorzystywana przez architektów krajobrazu i sadzona również przy nowoczesnych biurowcach.

Charakterystyka brzozy papierowej

Brzoza papierowa ( Betula papyrifera ) to drzewo, które w naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej. W tamtych rejonach jest używana jako drewno opałowe, do produkcji mebli oraz pulpy papierowej. W przeszłości, z racji nieprzepuszczającej wody kory, była także wykorzystywana przez Indian do budowy łodzi. W Polsce uprawia się ją jako drzewo ozdobne w ogrodach i parkach.

Nazwa brzozy papierowej wzięła się od wyglądu kory, która odchodzi od pnia cienkimi płatami przypominającymi pergamin. Kora ma kolor kredowobiały z różowym odcieniem i jest pokryta poprzecznymi pasmami ciemniejszych przetchlinek. Pędy są owłosione i pokryte brodawkami, liście mają jajowaty kształt z ząbkowaniem, a ich wielkość dochodzi do 10 cm. Jesienią przybierają żółtą lub żółtopomarańczową barwę. Drzewo wyróżnia się gęstą koroną i osiąga około 20 m wysokości, choć zdarzają się okazy niemal dwukrotnie wyższe.

Brzoza papierowa – wymagania

Ten rodzaj brzozy jest drzewem żyjącym dość krótko w klimacie umiarkowanym (około 30 lat), ponieważ źle znosi upały i wysoką wilgotność. W chłodniejszym klimacie jest w stanie przetrwać znacznie dłużej – nawet do 100 lat. Dlatego właśnie w naturze występuje przede wszystkim w północnych stanach USA i w całej Kanadzie.

Drzewo najlepiej czuje się na żyznym, wilgotnym podłożu – w takich warunkach uzyska optymalną wielkość i gęstość pokroju. Wymagania brzozy papierowej tak naprawdę nie są zbyt wygórowane - spokojnie poradzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach, glebie bardziej piaszczystej czy kamienistej. Dobrze znosi także miejskie zanieczyszczenia, co czyni ją idealnym drzewem do nasadzeń w parkach, szpalerach lub jako element zielony wokół budynków.

Jak rozmieścić sadzonki brzozy papierowej? Kiedy sadzić?

Podczas wyboru sadzonek brzozy papierowej warto zdecydować się na egzemplarze o wysokości około 1 metra – taka wielkość drzewka zwiększa szanse na jego przyjęcie się. Większe sztuki od razu będą wyglądały w ogrodzie lepiej, jednak nie dostaniemy gwarancji, że przetrwają. Warto pamiętać, że brzozy rosną szybko, więc nawet jeśli zasadzimy małe drzewko, po kilku latach uzyskamy już pokaźną brzozę.

Najlepszy czas na sadzenie brzozy to wczesna jesień (przełom września i października, jednak ze względu na wysoką odporność na zmienne warunki przyjmą się również drzewa posadzone wiosną czy latem. Dobrze jest wybrać w miarę dobrze nasłonecznione stanowisko, a także umieszczać sadzonki brzozy papierowej w odstępach około 2 metrów. Jeśli ziemia jest piaszczysta lub gliniasta, dobrze jest podczas sadzenia wzbogacić ją porcją żyznej gleby, by uaktywnić i przyspieszyć wzrost rośliny. W dniach tuż po nasadzeniu należy pamiętać o obfitym podlewaniu.

Odmiany brzozy papierowej

Wśród sadzonek tego drzewa dostępnych w sklepach i centrach ogrodniczych znajdziemy kilka najpopularniejszych odmian:

· „Renci” (inna nazwa: „Renaissance Reflection”) – wyróżnia się wyjątkowo jasną korą, która będzie się świetnie prezentowała na tle roślin o ciemnym zabarwieniu kory i liści. Dorasta do około 12 metrów i doskonale radzi sobie z mrozem.

· „Subcordata” – jej kora ma różowawo-kremowe zabarwienie, a kolory układają się w ciekawy marmurkowy deseń.

· „Commutata” (tzw. odmiana srebrzysta) - ta odmiana brzozy papierowej odznacza się jasną korą z poprzecznymi, grubymi kreseczkami w kolorze różowobrązowym, liście są jasnozielone.

Wszystkie odmiany brzozy są do siebie dość podobne, dlatego wystarczy, że będziemy posługiwać się podczas zakupów nazwą ‘brzoza papierowa’, by otrzymać odpowiednie sadzonki.

Zobacz film: Wycinka drzew.

Zobacz film: Wycinka drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości