Jakie są przyczyny występowania brązowej wydzieliny przed okresem?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Kolor, zapach i konsystencja śluzu zmieniają się w zależności od tego, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego kobieta się znajduje. Odzwierciedla to zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecym organizmie. Jest to sytuacja indywidualna każdego organizmu.

Na zmianę koloru, zapachu i konsystencji śluzu w pochwie przed okresem wpływają dwa hormony - progesteron i estrogen - to właśnie one regulują cały cykl menstruacyjny kobiety. Jednak w niektórych przypadkach zmiany w kolorze i ilości śluzu mogą być spowodowane czynnikami chorobowymi. Dlatego nie należy bagatelizować takich sygnałów i gdy zmiany się utrzymują, należy bezzwłocznie udać się do ginekologa.

Jaka jest rola śluzu w trakcie cyklu menstruacyjnego?

Śluz w pochwie jest naturalnie wytwarzany przez kobiecy organizm i spełnia wiele ważnych ról.

Możemy tutaj wymienić, w zależności od dni niepłodnych i płodnych:

  1. W dni niepłodne chroni zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe przed infekcjami, zakażeniami oraz uszkodzeniami;
    1. W dni płodne, ze względu na swoją konsystencję, ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej, natomiast słabe plemniki wydalane są na zewnątrz. Wydzielina również pełni funkcję odżywczą, dzięki czemu plemniki mogą przeżyć w kobiecym organizmie od trzech do pięciu dni.

      Jak wygląda wydzielina z pochwy przed okresem?

      Wydzielina z pochwy przed okresem jest:

      • lepka
        • gęsta - w odróżnieniu do śluzu w czasie dni płodnych, który wtedy jest rzadki i przejrzysty.
          • nieprzejrzysta i mętna
            • zwarta
              • galaretowata.

                Niekiedy jednak zdarza się, że śluz podbarwiony jest na brązowo . Wpływać na to może wiele czynników. Podczas cyklu menstruacyjnego w dni płodne dochodzi do uwolnienia pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Konsekwencją tego może być uszkodzenie naczynek w obrębie jajowodu i lekkie krwawienie, który może zabarwić śluz na brązowo.

                Wydzielina przed miesiączką a ciąża

                Jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest obserwacja kobiecego organizmu. Jest to tzw. metoda Billingsów. W dni płodne u kobiety zaobserwujemy: przejrzysty, rzadki śluz, podwyższoną temperaturę ciała o pół stopnia Celsjusza, tkliwość piersi, zwiększone libido, uczucie rozwierania się szyjki macicy i obrzmienia warg sromowych. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, następuje po kilku dniach implantacja zarodka, czyli zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jeśli podczas tego procesu dojdzie do uszkodzenia jakiegokolwiek naczynka, miejsce to zaczyna krwawić barwiąc śluz na kolor brązowy. Moment implantacji zarodka to zazwyczaj czas, kiedy powinien pojawić się okres u kobiety. I wtedy wydzielany się brązowy śluz, który niekiedy mylony jest z miesiączką . Jednak występuje w znacznie mniejszej ilości.

                Brązowy śluz jako objaw choroby.

                Brązowe upławy - to inaczej podbarwienie luzu krwią, mogą one również świadczyć o toczącym się procesie chorobowym w obrębie narządów rodnych kobiet. Brązowy śluz zazwyczaj współistnieje z innymi objawami, jak świąd, zaczerwienienie w okolicach intymnych, ból, wysypka, owrzodzenia, gorączka lub ogólne złe samopoczucie. Jednak nie należy bagatelizować utrzymujących się brązowych śluzowych wydzielin z pochwy.

                Brązowy śluz może być objawem:

                • nadżerki, czyli uszkodzenia nabłonka w szyjce macicy w części pochwowej;
                  • mięśniaków macicy, czyli łagodnej zmiany w trzonie macicy, najczęściej wymagającej chirurgicznego usunięcia;
                    • polipów błony śluzowej trzonu macicy;
                      • hiperprolaktynemii, czyli nadmiernej prolaktyny - oprócz tego, iż powoduje zaburzenia miesiączkowania, takie jak nieregularny, bolesny, obfity okres, również może być przyczyną podbarwienia śluzu pochwowego.

                        Brązowy śluz może również świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym w kobiecych narządach rodnych. W tym wypadku najczęściej spotykane to nowotwór szyjki macicy i rak endometrium (rak błony śluzowej trzonu macicy).

                        Jak obserwować śluz przed okresem?

                        Najlepiej obserwować wydzielinę z pochwy zaraz po przebudzeniu, używając do tego papieru toaletowego, jednak najlepszą metodą jest użycie palca - łatwiej wtedy określić konsystencję wydzieliny. Kobiety jednak często popełniają błąd, sprawdzając swój śluz niedługo po odbytym stosunku płciowym, gdzie tak naprawdę obserwują męskie nasienie, a nie swój śluz. Często mylą śluz z upławami, które mogą przypominać śluz. A tak naprawdę jest to objaw stanu zapalnego w narządach rodnych. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, takim jakim jest lekarz ginekolog lub położna, którzy dokładnie wytłumaczą, jak wygląda prawidłowy fizjologiczny śluz.

                        Zobacz także: Brązowe upławy a stosunek płciowy w ciąży. Jakie są przyczyny brązowego plamienia w ciąży?

                        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                        Źródło zdjęcia głównego: Fot. GettyImages / demaerre

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości