Zobacz też: Wyprawa w Beskid Niski – ciekawe miejscowości, atrakcje, szlaki piesze i rowerowe >>>
Gmina Białowieża zlokalizowana jest w województwie podlaskim. Najczęściej odwiedzają ją turyści kochający naturę – znajduje się tutaj Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Białowieski Park Narodowy i wiele ciekawych zabytków. Białowieża daje również początek licznym szlakom turystycznym. Białowieża i okolice oferują turystom niezapomniane wrażenia – nic nie szkodzi, jeżeli nie można przyjechać tu na dłuższe wakacje – Białowieża na weekend to doskonały sposób na ciekawe spędzenie czasu na łonie natury.
Białowieża – najważniejsze informacje
Według archeologów ludzie na tym terenie żyli już około 5 tys. lat temu. Świadczą o tym różne odkrycia, m.in. 30 kurhanów zlokalizowanych na terenie Puszczy Białowieskiej . Pierwsze wzmianki o osadnictwie pochodzą natomiast z 1639 roku.
Zobacz też: Zwierzęta w samolocie. Jak podróżować z pupilem na pokładzie? >>>
Gmina Białowieża zamieszkiwana jest przez ponad 2 tys. mieszkańców. Bez wątpienia największą atrakcją okolicy jest Białowieski Narodowy Park . Białowieża słynie z największej populacji żubra żyjącego na wolności. Na terenie gminy Białowieża znajdował się dawniej pałac, na miejscu którego pojawił się budynek będący siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego. Mieści się w nim również muzeum przyrodnicze i hotel. W Białowieży znajdowały się także dwory królewskie.
Białowieża – atrakcje, które trzeba zaliczyć!
Atrakcje Białowieży są bardzo zróżnicowane. Zarówno sama gmina, jak i okolice Białowieży zaskakują mnogością różnorodnych atrakcji. Oto niektóre z nich:
1. Park Pałacowy – jedną z największych atrakcji Białowieży jest Park Pałacowy. Zajmuje on powierzchnię 50 ha. Na miejscu dawnego pałacu, który spłonął w roku 1944, mieści się dziś Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Znajdujące się w nim eksponaty przybliżą historię regionu, a zgromadzone zbiory pogłębią wiedzę botaniczną i zootechniczną. Najbardziej znane zabytki Białowieży występujące na terenie Parku Pałacowego to: Dworek Gubernatora Grodzieńskiego z 1845 roku, Dom Marszałkowski, Dom Jegierski czy Dom Szoferów.
2. Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – z całą pewnością miejsce to spodoba się wszystkim miłośnikom budownictwa i architektury. Można zobaczyć tu typową zabudowę dawnego Podlasia.
3. Puszcza Białowieska – puszczę można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, który w trakcie wędrówki przekazuje wiele cennych informacji i ciekawostek. Zwiedzanie Białowieży z dzieckiem może okazać się fantastycznym pomysłem – opowieści przewodników zapadają w pamięć na długie lata!
4. Rezerwat żubrów – zlokalizowany jest przy drodze prowadzącej z Białowieży do Hajnówki. Zobaczenie żubra na własne oczy jest naprawdę dużym przeżyciem. W rezerwacie można podziwiać również żubronie, a także jelenie, dziki oraz wilki.
5. Szlaki turystyczne – w Białowieży znajdą coś dla siebie również miłośnicy pieszych wędrówek. Wychodzą stąd liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe. Do najpopularniejszych tras zalicza się Szlak Dębów Królewskich, a także ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra.
Zobacz też: Kokkino Nero – polska wioska w Grecji: atrakcje turystyczne, plaże, pogoda >>>
Białowieża na weekend – gdzie spać?
W Białowieży znajduje się wiele pensjonatów, dworków, a także prywatnych kwater. Pensjonat „Unikat” w Białowieży czy dworek „Gawra” to jedne z najbardziej znanych miejsc, na które decydują się turyści. Jednak równie miło można spędzić czas w prywatnych kwaterach agroturystycznych, oferujących wiele atrakcji. Białowieża każdego roku przyjmuje ponad 40 tys. turystów. Właściciele kwater oraz pensjonatów oferują możliwość wynajęcia rowerów lub kajaków. Chętni wrażeń mogą spróbować również jazdy konnej. Oferta gastronomiczna w Białowieży zaspokoi gusta najbardziej wymagających smakoszy. Na terenie gminy znajduje się wiele restauracji z pysznym jedzeniem, kawiarni i klubokawiarni.
Weekend w Białowieży nie może być nieudany. Nawet jeżeli zwiedzającemu nie będzie dane zobaczyć żubra, to na pewno zobaczy wiele pięknych i ciekawych miejsc, zabytków, spotka sympatycznych ludzi przywiązanych do tego miejsca, wypocznie od zgiełku miasta i naładuje akumulatory. Czy warto tu przyjechać? Tak! Zarówno na dłuższy urlop, jak i na weekendowy wypad z dziećmi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN