Motoryzacja

Auto w abonamencie – jakie daje korzyści i ile kosztuje?

Fot. Getty Images/AleksandarNakic

Motoryzacja

Auto w abonamencie – jakie daje korzyści i ile kosztuje?

Fot. Getty Images/AleksandarNakic

Auto na abonament to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki abonamentowi możemy korzystać z wybranego modelu we własnym zakresie i bez posiadania go – w zamian za miesięczną opłatę. Sprawdzamy, na czym polega abonament na auto?

Chociaż auta na abonament zyskują coraz więcej entuzjastów, nie wszystkie modele marek są jeszcze dostępne. Z łatwością możemy jednak wybierać spośród modeli aut w abonamencie Škody, aut na abonament Opla lub Hyundaia. Ceny abonamentów na auto zależą od konkretnego modelu, jego rocznika, wyposażenia i wersji silnika. Generalnie wynoszą jednak od 700 zł miesięcznie w górę.

Zobacz także: Ile wynosi podatek od kupna samochodu i kiedy trzeba go zapłacić?

Auto na abonament – na czym to polega?

Czy można płacić za auto jak w abonamencie za telefon lub internet? Okazuje się, że tak. Co więcej, autoabonament to opcja wcale nie tak egzotyczna, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Na auto w abonamencie decyduje się coraz więcej Polaków . Możliwość wykupienia abonamentu na auto niesie ze sobą wiele korzyści. 

Umowa zawierana jest między klientem a salonem samochodowym. W tym miejscu warto zauważyć, że jeszcze nie wszystkie marki samochodowe praktykują to rozwiązanie. Bez problemu znajdziemy jednak auto na abonament Škody, Opla lub Hyundaia . Umowa przypomina faktycznie abonament za internet lub telefon. W ramach umowy jesteśmy upoważnieni do użytkowania wybranego samochodu we własnym zakresie w zamian za miesięczną opłatę. Koszty są stałe, a umowa podpisywana na określony czas, z reguły 3–4 lata.

Miesięczne koszty auta na abonament różnią się w zależności od konkretnego modelu, wersji silnika i roku produkcji. Swego rodzaju wypożyczenie samochodu możliwe jest nie tylko w przypadku aut nowych – do dyspozycji klientów są także tzw. auta pokontraktowe (np. poleasingowe), które cieszą się największym zainteresowaniem. 

Niewątpliwym atutem rozwiązania, jakim jest auto w abonamencie , jest fakt, że wypożyczający ma wgląd do pełnej historii samochodu. Inaczej niż w przypadku samochodów używanych z komisów lub nawet od prywatnego właściciela, kiedy nie mamy stuprocentowej pewności, że np. liczniki samochodu nie zostały nielegalnie „podkręcone”. Autoabonament to z kolei usługa, która opiera się na obiektywnym zaufaniu – w oficjalnym salonie danej marki znajdziemy tylko samochody z pełną historią. Co więcej, możemy je także za darmo przetestować w ramach jazdy próbnej.

Najczęściej wybierane modele aut na abonament i ich ceny

Ceny aut na abonament zaczynają się już od ok. 700 zł za miesiąc . Umowę możemy podpisać na kilka lat, a po tym okresie oddać auto i zawrzeć kolejną – na nowszy model. Oprócz Škody, Opla i Hyundaia popularne są również abonamenty na auta Toyoty i Peugeota. W najniższych cenach proponowane są małe samochody miejskie, najczęściej trzydrzwiowe. Popularnymi modelami w tej grupie samochodów są hyundai i20, peugeot 208 lub ceniona i uniwersalna škoda fabia. Zwykle są to auta wyposażone w silniki 1.2 lub 1.4.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na bardziej ekskluzywny samochód. Za ok. 1000 zł miesięcznie mamy do wyboru wiele pięciodrzwiowych sedanów z ostatnich kilku lat. W przypadku abonamentów, które przekraczają 1300–1500 zł miesięcznie , mamy możliwość wypożyczania popularnych i luksusowych samochodów typu SUV, samochodów terenowych, a nawet komfortowych kombivanów.

Zobacz także: Transport na minuty: samochody, hulajnogi, skutery. Co jest najtańsze i najszybsze?

Kto zwykle decyduje się na auto w abonamencie?

Pojawienie się oferty aut na abonament związane jest z wynikami badań prowadzonych przez producentów samochodów. Okazuje się bowiem, że coraz więcej klientów oczekuje prostych oraz niedrogich rozwiązań i chętnie wykupi abonament na auto, zamiast decydować się na kosztowny zakup samochodu. Skoro można wykupić abonament na różne usługi (telefon, internet, media), dlaczego na tej samej zasadzie nie można by użytkować samochodu?

Zgodnie z badaniami ponad połowa młodych kierowców urodzonych między 1980 a 2000 rokiem nie ma potrzeby posiadania samochodu na własność , jeżeli inna opcja wydaje się bardziej atrakcyjna. To, co uatrakcyjnia w oczach klientów auta na abonament, to przede wszystkim pewność, że możemy korzystać ze sprawnego samochodu , który ma wiarygodną historię serwisową. Dotychczas największe zainteresowanie opcją auta na abonament widoczne jest wśród mężczyzn. Wśród ankietowanych kobiet tylko niespełna 20 procent preferowałoby tego rodzaju rozwiązanie. Kobiety przy wyborze kładą nacisk na kompleksowe wyposażenie wypożyczanego samochodu.

Opcja auta na abonament w pewnym sensie przypomina wynajem mieszkania i niesie ze sobą podobne korzyści . Przez pewien czas można starać się o odłożenie środków potrzebnych na zakup nowego auta (lub w przypadku mieszkania – o kredyt hipoteczny), a w tym czasie korzystać ze sprawdzonego i komfortowego rozwiązania.

Więcej:

Zobacz film: Hiszpańska wypożyczalnia samochodów oszukuje Polaków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0