- Kupno samochodu a podatek
- Ile wynosi podatek od kupna samochodu używanego?
- Zwolnienie z podatku od kupna samochodu
Zobacz:
Rejestrujemy samochód – potrzebne dokumenty i formalności
Kupno samochodu pod względem podatkowym stanowi koszt, z którego należy się rozliczyć z fiskusem. Wysokość podatku skarbowego od kupna samochodu to określony procent od jego wartości. W niektórych przypadkach, np. w sytuacji, gdy wartość pojazdu nie przekracza tysiąca złotych, nie ma konieczności zapłaty podatku. Sposób i czas na zapłatę podatku od kupna samochodu został dokładnie określony przez ustawodawcę. Na spełnienie tego obowiązku mamy kilkanaście dni od momentu zakupu, dlatego warto wywiązać się z niego jak najszybciej.
Kupno samochodu a podatek
Zdecydowana większość z nas w pewnym momencie potrzebuje i jest w stanie nabyć samochód osobowy. Sprawdzając oferty różnych marek, bez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani kupnem dziesięcioletniego czy dwuletniego auta, musimy pamiętać o późniejszej konieczności uiszczenia podatku od kupna samochodu.
Podatek od kupna samochodu to podatek od wykonywania czynności cywilnoprawnych (PCC). Regulowany jest przez ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych z 2000 roku. Obejmuje on bardzo wiele działań osób fizycznych, czyli takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W zakresie sposobu płatności kupno samochodu podatkowo nie różni się od zawarcia umowy pożyczki między dwiema osobami fizycznymi, umowy depozytu lub ustanowienia hipoteki.
Ile wynosi podatek od kupna samochodu używanego?
Ile wynosi podatek od kupna samochodu w praktyce? Zgodnie z przytoczoną powyżej ustawą w przypadku kupna samochodu podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi w Polsce 2% od wartości samochodu. Jeśli na przykład wartość zakupionego przez nas samochodu wynosi 15 000 zł, jesteśmy zobowiązani odprowadzić do urzędu skarbowego podatek w wysokości 250 zł. Co ważne, zgodnie z ustawą jest to podatek od kupna samochodu używanego i nie będzie obowiązywał osób, które dokonały zakupu auta u przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą. Dokonując zakupu w salonie lub komisie samochodowym, nie będziemy zobowiązani do uiszczania niniejszej opłaty.
Podatek skarbowy od kupna samochodu należy zapłacić w ciągu 14 dni roboczych od momentu dokonania zakupu. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje naliczenie odsetek skarbowych. Jak więc widać, nie mamy zbyt wiele czasu na uiszczenie opłaty, dlatego warto pamiętać o tych dodatkowych kosztach jeszcze przed faktycznym nabyciem auta.
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu ? Przede wszystkim konieczne będzie wypełnienie formularza PCC-3 . Formularz podatku od kupna samochodu należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego w ciągu wspomnianych 14 dni roboczych od daty zakupu auta. Istnieją trzy sposoby na dostarczenie druku PCC-3 do urzędu: wizyta w placówce, korespondencja pocztowa lub złożenie druku przez internet. Ostatni sposób wydaje się zdecydowanie najprostszy, jednak pamiętajmy, że możemy z niego skorzystać w sytuacji, kiedy posiadamy już zweryfikowane konto i podpis elektroniczny. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli kilka osób nabywa jeden samochód używany, należy wówczas wypełnić druk PCC-3/A .
Przy wypełnianiu formularza nie należy zaniżać wartości nabytego samochodu – jest to bowiem czyn karalny. Co więcej, wszystkie formularze są dokładnie sprawdzane przez urzędników, którzy dysponują cennikami zawierającymi aktualne ceny dostępnych na rynku modeli samochodów używanych.
Zwolnienie z podatku od kupna samochodu
Nie wszystkie osoby zobligowane są do uiszczenia podatku przy kupnie samochodu. Przykładowo dokonując zakupu samochodu używanego o wartości nieprzekraczającej 1000 złotych, nie musimy się zastanawiać, jaki podatek należy zapłacić. Transakcja do 1000 złotych nie jest opodatkowana . Na zwolnienie z omawianego podatku mogą liczyć także osoby niepełnosprawne, które kupują pojazd wyłącznie na własny użytek. Zwolnienie z podatku od kupna samochodu dotyczy również aut sprowadzanych z zagranicy. Jeśli kupimy samochód od obywatela polskiego, ale mieszkającego poza granicami Polski, także nie zapłacimy z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Niestety, w obydwu powyższych wariantach, chociaż nie będziemy musieli uiszczać podatku od kupna samochodu, prawdopodobnie konieczna będzie zapłata podatku akcyzowego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision