Canberra – stolica Australii. Co warto zobaczyć?

Canberra
Posnov/Getty Images
Stolica Australii, Canberra, swoją nazwę zawdzięcza słowu Kanbarra, pochodzącego z plemienia Ngunnawal i oznaczającego „miejsce spotkań”. To nowoczesne miasto uwodzi niezwykłą historią Aborygenów i zabytkami z okresu kolonializmu. Bogata roślinność Canberry sprawia, że jest to miejsce pełne spokoju i wyjątkowego klimatu.

Canberra jest spokojnym i niezbyt zatłoczonym miastem, odwiedzanym przez turystów z całego świata. Przyciąga naturalnością i zielenią, co czyni ją miastem idealnym do wypoczynku. W licznych kawiarniach i pubach goście mogą skosztować miejscowych przysmaków.

Miasto Canberra – od czasów kolonialnych po współczesne

Pierwsze wzmianki o terytorium dzisiejszego miasta sięgają ponad 20 tys. lat wstecz do czasów pierwszego osadnictwa i plemion zamieszkujących Australię. Kolonizacja australijskich terytoriów, w tym Canberry, rozpoczęła się w z początkiem 1820 roku, kiedy to na wyspę dotarła pierwsza z wypraw. Prawa do ziemi w 1826 roku wykupił Joshua John Moore, który zakładając gospodarstwo i hodowlę owiec, zapoczątkował prężny okres kolonizacji i rozwoju tej części świata. Do Canberry chętnie zjeżdżali farmerzy i osiedlali się tu. W 1913 roku po kilkuletnich sporach i rywalizacji gospodarczej z niedaleko położonym miastem Sydney, Canberra została wybrana na stolicę Australii. 9 maja 1927 roku miała miejsce uroczysta inauguracja nowo wybranej stolicy i otwarcie parlamentu znanego jako Old Parliament House.

Rozwój handlowy i polityczny miasta nastąpił dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej. Prężnie je rozbudowywano i uzupełniano o szkoły, budowle sakralne, uniwersytet, Sąd Najwyższy i nowy gmach parlamentu. Canberra – stolica Australii przez lata pracowała na status ważnego ośrodka gospodarczego, naukowego i kulturalnego, co do dziś przekłada się również na jej atrakcyjność turystyczną.

Klimat miasta

Canberra położona jest na górzystym terenie i otoczona przez liczne masywy, m.in Mount Ainslie, Mount Mugga Mugga, Mount Talyor czy Mount Majura. Przedmieścia Canberry to rozległe sawanny i lasy. Miasto cechuje się klimatem ciepłym, ale nie upalnym, przez co dodatkowo zyskuje w oczach turystów. Najcieplejsze miesiące to okres od stycznia (29 st. C) do kwietnia (21 st. C), a następnie od października (20 st. C) do grudnia (27 st. C). Okres jesienny jest dodatkowo obfity w deszcze. Zima w Canberze trwa w okresie od maja do września, kiedy temperatura w dzień oscyluje w przedziale od 10 do 15 st. C, a w nocy może nawet spaść do 0 st. C.

Canberra – atrakcje

Będąc w Canberze, nie można pominąć obowiązkowych punktów, z którymi wiąże się bogata historia miasta:

  • Australian War Memorial – odsłonięty w 1941 roku pomnik-muzeum, uznawany za jeden z najważniejszych tego typu budowli na świecie. Symbolizuje dokonania wojska i czci pamięć żołnierzy Związku Australijskiego poległych w wojnach. Na budowę składa się Miejsce Pamięci, które jest jednocześnie świątynią i Grobem Nieznanego Żołnierza, Muzeum i Centrum Badań. Odwiedzający to miejsce turyści mogą poznać historię i dokonania Australijczyków w I wojnie światowej, oglądając m.in. zachowane z tamtego okresu dokumenty, przedmioty i zdjęcia.
  • Archikatedra św. Krzysztofa – zbudowana w 1928 roku świątynia jest w pełni zachowanym przykładem architektury neogotyckiej. Świątynia od początku istnienia do dziś jest miejscem modlitwy katolików.
  • Muzeum Sztuk Pięknych – to największe muzeum sztuki w Australii, które może poszczycić się zbiorem liczącym ponad 166 tys. eksponatów. Powinno być jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia nie tylko dla turystów, ale też dla rodzimych mieszkańców Australii. Miejsce to zabiera odwiedzających w niesamowitą podróż po historii i kulturze rdzennych mieszkańców wyspy, Aborygenów, a także ludu Wysp w Cieśninie Torresa. Można tu zobaczyć liczne obrazy, dokumenty, zdjęcia, rzemiosło artystyczne, wzornictwo i rzeźby, które pochodzą od czasów pierwszych plemion, przez czasy kolonialne, aż do okresu współczesnego. Muzeum prezentuje również sztukę Australii powstałą pod wpływem Europejczyków, Amerykanów i mieszkańców krajów azjatyckich, którzy od stuleci napływali do Australii.
  • Narodowe Muzeum Australii – miejsce, w którym odwiedzający mogą poznać kulturę i historię rodzimych mieszkańców, rozwijające się po czasach kolonizacji aż do czasów współczesnych. Jest to ciekawa dawka wiedzy przekazywana przez eksponaty, fotografie, dokumenty.
  • Parlament – otwarty dla turystów umożliwia nie tylko poznanie jego historii, poprzez prezentowaną w jego wnętrzach sztukę australijską, ale też spojrzenie, jak wygląda polityka z bliska. Odwiedzający Parlament turyści mają możliwość śledzenia obrad na żywo.

W planie turystów odwiedzających Canberrę nie może zabraknąć wizyty w zoo i akwarium, gdzie można zobaczyć występujące jedynie w tym regionie okazy zwierząt i ryb. Obserwatorium Mount Stromo to z kolei miejsce, w którym za pomocą Teleskopu Anglo mamy możliwość podglądania wszechświata. Odwiedzający Canberrę powinni udać się również na szlak okolicznych atrakcji, które przyciągają swym dzikim i nieposkromionym klimatem. Przykładem jest niewątpliwie Super Pit, czyli odkrywkowa kopalnia złota, w której turyści mogą udać się na taras widokowy i stamtąd podziwiać masywy czerwonych skał.

Zachęcamy do obejrzenia materiału: Podróżnicza kwarantanna w Australii

>>> Zobacz także:

Atrakcje turystyczne Gradaca – chorwackiego miasteczka na Riwierze Makarskiej

Ukłucie jeżowca – jak sobie z tym poradzić?

Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!