Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?

Choć według polskich przepisów apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia prywatnych aut, to jej posiadanie jest przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. A do tego, że kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu prawo nas obliguje. Za jej nieudzielenie może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności. Jak udzielić pierwszej pomocy?

  • Co zawiera apteczka samochodowa?
  • Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
  • Apteczka samochodowa – udzielanie pierwszej pomocy

Nie musimy łamać głowy nad wyposażeniem apteczki samochodowej. Gotowe zestawy dostępne są w sklepach lub w internecie, gdzie można kupić apteczkę samochodową. Standardowo, okres przydatności do użycia zawartości apteczki samochodowej to pięć lat. A co powinna zawierać apteczka samochodowa i ile kosztuje apteczka samochodowa?

Co zawiera apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa – wyposażenie europejskiej apteczki samochodowej:

  • opatrunki, bandaże, plastry i kompresy – w razie udzielenia pomocy przy wypadku pomogą w zatamowaniu krwawienia,
  • maseczka/asystent sztucznego oddychania – w trakcie reanimacji zabezpiecza osobę udzielającą pomocy przed przenikaniem zarazków od poszkodowanego,
  • folia termoizolacyjna (koc ratunkowy) – chroni osobę poszkodowaną przed zmianami temperatury (schłodzeniem lub przegrzaniem),
  • chusta trójkątna – do przygotowania opatrunku głowy,
  • kamizelka ostrzegawcza – zgodna z europejską normą DIN 13164,
  • środek dezynfekujący – do użycia na ranę,
  • nożyczki – niezbędne do przygotowania opatrunku,
  • rękawiczki ochronne z lateksu – przeciwko przedostawaniu się zarazków,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Zobacz film: Jak zminimalizować skutki wypadku samochodowego? Źródło: Dzień Dobry TVN

O tym, co ostatecznie znajdzie się w apteczce samochodowej może zdecydować sam kierowca, ale warto skorzystać z gotowych pakietów. Cena apteczki samochodowej – gotowego zestawu – kształtuje się w granicach 20-40 złotych. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne elementy do udzielenia pierwszej pomocy. Czego nie powinna zawierać apteczka samochodowa? Na pewno nie będzie tam leków ani farmaceutyków, które mogą mieć krótszy czas przydatności do spożycia oraz mogą wymagać odpowiedniej wiedzy do ich podania. Poza tym warunki atmosferyczne panujące w samochodzie w ciągu różnych pór roku nie pozwalają na przewożenie w nim leków (chodzi o różnice temperatur i wilgotności).

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Choć polskie przepisy nie obligują kierowców prywatnych aut do posiadania apteczki samochodowej, to jest ona wymagana w innego rodzaju pojazdach. Apteczka samochodowa obowiązkowa jest w pojazdach przeznaczonych do przewozu osób – taksówkach, autobusach, busach, pojazdach nauki jazdy. Tak mówi rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Posiadanie apteczki samochodowej to również obowiązek w innych krajach Unii Europejskiej. Jej skład określa norma DIN 13164, która mówi o wyposażeniu apteczki samochodowej . Z kolei – co warto wiedzieć przy okazji posiadania apteczki samochodowej, przepisy mówią, że za granicę możemy wyjechać z wyposażeniem obowiązującym w kraju, gdzie zarejestrowaliśmy pojazd. Jak to wygląda w praktyce? Niestety, może zdarzyć się sytuacja, że za brak apteczki podczas kontroli za granicą zapłacimy mandat. Wiele zależy od kontrolującego policjanta. Warto więc wyposażyć auto w apteczkę z wkładem spełniającym standardy normy DIN 13164. Takie, kompletne wyposażenie, pozwala na skuteczne udzielenie pomocy na miejscu wypadku, zanim pojawią się wezwane wcześniej służby medyczne. To, co możemy zrobić, dzięki posiadaniu apteczki samochodowej to resuscytacja, zatamowanie krwotoku, opatrzenie ran, usztywnienie uszkodzonych kończyn.

Apteczka samochodowa – gdzie wozić?

Apteczka samochodowa powinna być transportowana w łatwo dostępnym miejscu, w którym dostęp do niej w razie potrzeby nie będzie kłopotliwy dla użytkowników auta. Najlepiej, żeby nie zajmowała zbyt wiele miejsca, zaś opakowanie miało jaskrawy – czerwony lub pomarańczowy kolor. Oferowane w sklepach apteczki samochodowe posiadają specjalny rzep, który ułatwia transport i pozwala na stabilne zamocowanie apteczki w jednym miejscu. Na opakowaniu powinny się znaleźć numery alarmowe, na które należy zadzwonić w razie potrzeby. Również opakowanie powinno być ergonomiczne i trwałe.

Zobacz film: Jak ugasić płonący samochód? Źródło: Dzień Dobry TVN

Apteczka samochodowa - jak udzielić pierwszej pomocy?

Zanim na miejscu wypadku pojawią się służby medyczne, powinniśmy sami udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Od czego zacząć?

  1. Najpierw zabezpieczmy miejsce wydarzenia. Żeby być widoczni na drodze, ubierzmy kamizelkę odblaskową oraz ustawmy trójkąt ostrzegawczy. Załóżmy rękawiczki lateksowe.
  2. Niewykluczone, że w razie zagrożenia pożarowego konieczne może być odciągnięcie poszkodowanych na bezpieczną odległość.
  3. Jeśli poszkodowana osoba samodzielnie oddycha, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej. Wezwijmy niezbędne służby (nr 112 lub 997).
  4. W przypadku stwierdzenia zatrzymania akcji serca, konieczne będzie rozpoczęcie resuscytacji. Jak się do tego zabrać?
  • Uklęknij obok osoby poszkodowanej, następnie układamy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej osoby poszkodowanej.
  • Drugą ręką dociskamy nadgarstek, pochylamy się nad osobą poszkodowaną i uciskamy na głębokość ok. 5 centymetrów.
  • Po każdym ucisku, należy osłabić nacisk na klatkę piersiową, ale bez odrywania dłoni od mostka.
  • Należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej, po czym wykonać dwa wdechy udrożniające drogi oddechowe poszkodowanej osoby. W tym celu należy odgiąć jej głowę, unieść żuchwę, zacisnąć nos, rozchylić usta, objąć je swoimi ustami i wdmuchiwać powietrze.
  • Następnie powinniśmy kontynuować uciskanie klatki piersiowej w stosunku 30 do 2.
Zobacz film: Jak zachować się na chwilę przed wypadkiem? Źródło: Dzień Dobry TVN
Zobacz film: Co powinno znaleźć się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości