Alergia w ciąży – co każda kobieta powinna o tym wiedzieć?

Kobieta w ciąży bierze lekarstwo
Fot. GettyImages / BDLM
Co na alergię w ciąży? Jakie tabletki można przyjmować bez obawy o rozwijające się dziecko? Czym jest kaszel alergiczny w ciąży i jak z nim walczyć? To bardzo częste pytania, z którymi zgłaszają się kobiety ciężarne do swoich lekarzy prowadzących.

Swędząca skóra, problemy z oddychaniem, kaszel, zapalenie spojówek czy katar alergiczny to podstawowe objawy alergii, które mogą pojawić się także w czasie ciąży. Kobiety, które wiedzą, że są alergikami, zazwyczaj od razu po zobaczeniu dwóch czerwonych kresek na teście ciążowym udają się do swojego alergologa z pytaniem, czy powinny zmienić leki, które przyjmują na stałe. To bardzo rozsądne posunięcie, ponieważ każde stale przyjmowane lekarstwa trzeba skonsultować z lekarzem po potwierdzeniu ciąży.

Alergia a ciąża

Wiele kobiet, które do tej pory leczyły alergię, a teraz zaszły w ciążę, nagle zauważają, że objawy choroby się zminimalizowały lub całkowicie ustąpiły. Nie jest to jednak regułą. Lekarze znają sporo przypadków, w których ciąża spowodowała znaczne nasilenie problemu. Niezależnie od tego, czy alergia ustępuje, czy się zwiększa, kobieta powinna udać się do lekarza, aby skonsultować prowadzony sposób leczenia.

Alergia skórna w ciąży

Leki na alergie w ciąży nie zawsze są bardzo specjalistyczne. W przypadku niewielkich objawów, jak np. delikatne dolegliwości skórne, wystarczające może być samo wapno na alergię . W ciąży poleca się także zmianę codziennie stosowanych kosmetyków na delikatne preparaty, przeznaczone dla cery wrażliwej i alergicznej. Jest to związane z tym, że nawet u zdrowych kobiet skóra zaczyna być bardziej wrażliwa na kosmetyki, gdy spodziewają się dziecka, choć wcześniej mogły stosować każdy produkt z drogerii.

Jakie leki na alergię w ciąży?

W innych przypadkach, gdy objawy alergii są silniejsze, lekarze najczęściej przepisują swoim pacjentkom mocniejsze leki antyalergiczne. W ciąży bardzo często leki w zupełnie innych dawkach – zazwyczaj zdecydowanie mniejszych. O rodzaju leków zawsze decyduje alergolog, ale warto wiedzieć, że istnieje jest kilka bezpiecznych preparatów, które można samodzielnie zażywać. To przede wszystkim sól fizjologiczna do płukania nosa , pomagająca przy uciążliwym katarze siennym, kremy i maści kojące swędzenie skóry typu Alantan czy wapno w większej dawce (do 1000 mg dziennie).

Najczęściej zalecane leki na alergię w ciąży to podstawowe leki typu Zyrtec lub Allertec. Lekarze często zalecają, by pacjentki zażywały te leki, które stosowały wcześniej, ale warto pamiętać, że każdy lek przyjmowany w ciąży należy skonsultować ze specjalistą.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Alergia jako choroba nie szkodzi bezpośrednio zdrowiu rozwijającego się dziecka, choć też nie jest dla niego całkowicie obojętna, bo jak wiadomo, każde gorsze samopoczucie kobiety ma pewien wpływ na maluszka. Dodatkowo warto podkreślić, że dzieci alergików częściej same doznają alergii. Szkodliwe dla dziecka są za to niektóre leki antyalergiczne przyjmowane przez matkę, dlatego każda kobieta z alergią, gdy tylko dowie się o ciąży, powinna odwiedzić swojego alergologa.

Alergia w ciąży - domowe sposoby leczenia

Poza stosowaniem wyżej wymienionych środków dostępnych w aptekach bez recepty, warto też poznać inne sposoby łagodzenia objawów choroby. Jeśli mamy do czynienia z alergią wziewną, to ważne jest unikanie przebywania na świeżym powietrzu w ciągu dnia, gdy pyłków jest najwięcej. Na spacer można wybrać się rano lub późnym wieczorem. W tych porach należy również wietrzyć mieszkanie. Ważne jest także jak najczęstsze branie kąpieli i ściąganie ubrań, w których chodziliśmy na zewnątrz, ponieważ zarówno na skórze, jak i na materiałach będą znajdować się szkodliwe pyłki.

Inne przeciwwskazania będą dotyczyły kobiet uczulonych na inne alergeny, jak np. na kurz. Jednym słowem, należy unikać kontaktu z czynnikami alergizującymi. We wspomnianym przypadku warto zlecić sprzątanie i odkurzanie mieszkania swojemu partnerowi. Trzeba również pamiętać o tym, aby unikać stresu, bo jak wiadomo nie jest on bez znaczenia dla kobiety w ciąży i dodatkowo potęguje reakcje uczuleniowe. Przyszłe mamy powinny także mieć na uwadze to, że istnieją pewne produkty spożywcze, które często uczulają, jak np. miód, orzechy, owoce cytrusowe, kakao czy mleko krowie. Dlatego jeśli tylko można, to warto je całkowicie wykluczyć ze swojej diety. Przynajmniej na czas ciąży.

Zobacz także: Jak bezpiecznie leczyć alergie?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!