15. tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu dziecka. Uczy się nowych rzeczy, a jego narządy wewnętrzne zaczynają podejmować swoje funkcje. Przyszła mama może zacząć korzystać z uroków ciąży – dolegliwości pierwszego trymestru mijają, a brzuch jest jeszcze mały. To czas, by zadbać o zdrowie i aktywność fizyczną.
II trymestr ciąży to spokojny czas dla przyszłej mamy. Na USG wykonanym w 15. tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieka. Można też usłyszeć bicie jego serca, które jest dwa razy szybsze niż u dorosłego.
15. tydzień ciąży – który to miesiąc?
15. tydzień ciąży to już połowa 4. miesiąca i II trymestr, który jest uznawany za najprzyjemniejszy czas. Do porodu zostało 25 tygodni, dlatego rozwój płodu przebiega naprawdę intensywnie. Wszystkie organy wewnętrzne zostały już wykształcone, a teraz następuje ich dojrzewanie i wzrost. Jednak dziecko nie byłoby jeszcze zdolne do przeżycia poza organizmem matki.
15. tydzień ciąży – brzuch ciężarnej i zmiany w organizmie
Brzuch w 15. tygodniu ciąży powiększa się na tyle, że kobieta może potrzebować już pierwszych ciążowych ubrań. Odpowiada za to rosnąca macica - jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem, a spojeniem łonowym. Można ją łatwo wyczuć ręką podczas płaskiego leżenia na plecach. Od 15. tygodnia ciąży waga ciężarnej wzrasta o około pół kilograma tygodniowo.
Organizm kobiety ciężarnej ma zadanie zaopatrywać w krew także płód, dlatego w jej naczyniach krwionośnych wzrasta ilość krwi krążącej. Z tego powodu ciężarna może odczuwać szybsze i wyraźniejsze bicie serca. Nie ma podstaw do niepokoju, ponieważ jest to stan fizjologiczny. Po 15. tygodniu ciąży spora część kobiet zaczyna skarżyć się na obrzęki nóg i żylaki. Pojawiają się one z powodu wzrostu wagi i działania progesteronu, który osłabia ściany naczyń krwionośnych.
Działanie progesteronu w II trymestrze ciąży może powodować jeszcze inny nieprzyjemny objaw, jakim jest pogorszenie słuchu. Hormon ten powoduje obrzęk błony śluzowej, co prowadzi do zatkania się trąbki słuchowej. Przypomina to uczucie podczas lotu samolotem lub nurkowania. Jeżeli nie pomoże ziewanie i połykanie śliny, należy skonsultować się z laryngologiem.
Objawem 15. tygodnia ciąży jest zwiększony apetyt i nieodparta ochota na różnego rodzaju przekąski. Są to tak zwane “zachcianki ciążowe”. Należy zachować ostrożność i nie objadać się za bardzo, ponieważ może nasilić to nieprzyjemne dolegliwości: zgagę, wzdęcia i zaparcia, oraz powodować nadmierne przybieranie na wadze. Zdrowe jest spożywanie 300 kcal dziennie więcej niż przed ciążą.
Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?
W 15. tygodniu ciąży wielkość dziecka ma około 10 centymetrów i 70 gramów. Jest to okres, kiedy płód wydłuża się, ale jego waga wzrasta powoli. Jest to spowodowane tym, że nie ma on jeszcze podskórnej żółtej tkanki tłuszczowej.
Ciało dziecka intensywnie rośnie i zaczyna nabierać prawidłowych proporcji. Kręgosłup jest już w pełni ukształtowany, nogi robią się dłuższe od rąk, głowa staje się bardziej okrągła, dlatego płód przypomina miniaturowego noworodka. Jego skóra jest cienka i prześwitująca, ale pokryta meszkiem, zwanym lanugo, który będzie stopniowo zanikał. Płód zaczyna wykonywać ruchy klatki piersiowej, które będzie wykorzystywał w czasie oddychania po porodzie. Wykształciły się już małżowiny uszne, jednak na tym etapie nie rozwinął się jeszcze zmysł słuchu.
W 15. tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo żywe. Porusza się ono intensywnie, czym stymuluje układ mięśniowy i nerwowy. Potrafi obracać się, kopać nogami i wymachiwać rękami. Reaguje tak zwłaszcza wtedy, gdy poczuje dotykanie brzucha ciężarnej. W większości przypadków przyszła mama nie odczuwa jeszcze poruszania się płodu, jednak zdarza się, że czuje delikatne wibracje, zwłaszcza jeżeli nie jest to jej pierwsza ciąża.
15. tydzień ciąży jest momentem, kiedy płód zaczyna odczuwać emocje swojej mamy. Dlatego tak ważne jest zachowanie spokoju i unikanie stresów na tym etapie ciąży, ponieważ wpływają one także na rozwój dziecka.
15 tydzień ciąży – płeć dziecka
Płeć dziecka jest zdeterminowana od samego poczęcia. Zewnętrzne narządy płciowe chłopców zaczynają kształtować się w 11. tygodniu ciąży. Istnieje szansa, że na badaniu ultrasonograficznym ( USG) w 15. tygodniu ciąży płeć dziecka może zostać określona, jeżeli płód ustawi się odpowiednio w jamie macicy. Bardziej wiarygodne jest jednak określenie tego w późniejszym badaniu.
Zobacz także:
- Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży?
- 10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży?
- 32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
Zobacz wideo: Jak dbać o zęby w ciąży? Stomatolog o szczoteczkach, płukankach i pastach
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+