Czosnek tradycyjny - właściwości
Czosnek to prawdziwa skarbnica korzystnych dla zdrowia związków chemicznych. Zawiera flawonoidy, aminokwasy, saponiny, witaminy A, C, B1, B2, PP oraz składniki mineralne (m.in. potas, wapń i magnez). Cennym składnikiem czosnku są olejki eteryczne, natomiast supermocą tej rośliny jest allicyna, która posiada właściwości bakteriobójcze.
Uwalnia się ona w momencie, kiedy obierzemy, pokroimy czosnek i poczekamy do 10 minut
- powiedziała Agnieszka Cegielska.
W składzie czosnku wyróżnić należy również kwas pirogronowy, salicynę i fitosterole. Oprócz tego zawiera on ajoeny, które stosowane są jako środek bakteriostatyczny. Mają też właściwości antykrzepliwe i antybiotyczne oraz zdolność obniżania cholesterolu.
Czosnek tradycyjny - jak jeść?
Czosnek w wersji surowej zachowuje pełnię swoich zdrowotnych właściwości. Niestety, jest dość ciężkostrawny i wiele osób odczuwa dyskomfort po jego spożyciu. Rozwiązaniem w takim przypadku jest obróbka termiczna.
Wystarczy wrzucić go dosłownie na dwie minuty na ciepłe masło klarowane. On delikatnie podprażony już będzie delikatniejszy do strawienia
- tłumaczyła dziennikarka.
Jeżeli natomiast ktoś źle znosi zapach czosnku, to wystarczy połączyć go z pietruszką.
Zawsze jednak należy pamiętać, że w przypadku spożywania tej rośliny wskazany jest umiar. W trakcie posiłku można spożywać maksymalnie dwa ząbki.
Jaki czosnek wybrać?
Na rynku dostępny jest czosnek tradycyjny pochodzący z Polski oraz z Chin. Agnieszka Cegielska gorąco namawia, aby wybierać ten rodzimy, ponieważ azjatycki rośnie na glebach, które są przemysłowe i zanieczyszczone m.in. metalami ciężkimi i - jak powiedziała - "nie ma nic wspólnego z czosnkiem".
Czosnek niedźwiedzi - właściwości
Ciekawą alternatywą może być czosnek niedźwiedzi, którego właściwości również są liczne. Poprawia trawienie, działa przeciwbakteryjnie oraz pozwala na szybkie i łagodne usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu. Działa leczniczo na cały układ sercowo-naczyniowy, tym samym zapobiega poważnym chorobom, takim jak zawał czy atak serca.
Jest łagodniejszy w smaku
- dodała Agnieszka.
>>> Zobacz także:
- Czosnek na przeziębienie – jak stosować, aby cieszyć się pełnią jego właściwości
- Jak uprawiać czosnek w domu? Praktyczne wskazówki uprawy czosnku
- Syrop z czosnku - właściwości, przepis, dawkowanie
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf