Rdestowiec japoński to bylina, która przypomina nieco pędy bambusa. Pochodzi z Dalekiego Wschodu – można ją spotkać w Japonii, Tajwanie i Chinach. Rdestowiec zaczął również być uprawiany w Polsce. Roślina ta bardzo szybko się rozrasta i może osiągać wysokość nawet do 5 m. Z tego powodu w Polsce rdestowiec znalazł się na liście roślin inwazyjnych, które zagrażają różnorodności biologicznej flory. Surowcem zielarskim jest ziele rdestowca, jak i kłącze rośliny, które wykazuje mocniejsze działanie. Rdestowiec ma szereg właściwości leczniczych i szeroką skalę zastosowania. Rdestowiec japoński wspiera zwalczanie różnego rodzaju chorób i problemów zdrowotnych.
- Właściwości lecznicze liści laurowych
- Aloes i żel aloesowy - działanie, właściwości i zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie
- Olej z rokitnika – zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej
Rdestowiec japoński – zastosowanie
Rdestowiec japoński ma bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Dzięki wielu aktywnym składnikom wspomoże walkę z różnymi chorobami. Dzięki rdestowcowi japońskiemu możliwe jest hamowanie procesów autoagresji immunologicznej. Roślina ta może być wykorzystywana pomocniczo w leczeniu takich chorób jak bielactwo, artretyzm, reumatyzm, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy cukrzyca. Roślina może pomagać w obniżaniu gorączki i gojeniu ran. Składniki zawarte w rdestowcu dodatkowo działają zbawiennie na procesy detoksykacji organizmu.
Rdestowiec japoński może być również stosowany, dzięki swoim estrogennym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym właściwościom, w profilaktyce i wspomaganiu leczenia przerostu gruczołu krokowego. Kobiety mogą stosować rdestowiec japoński, żeby złagodzić objawy związane z okresem przekwitania. Ziele rdestowca może być stosowane w celu odtruwającym, pomaga również regulować przemianę materii, działa moczopędnie. Składniki występujące w tej niezwykłej roślinie wpływają również na syntezę kwasu hialuronowego i elastyny. Dzięki temu stan skóry znacznie się poprawia i zostaje ona odmłodzona.
Rdestowiec japoński – właściwości i składniki
Rdestowiec japoński ma wiele prozdrowotnych składników. Kłącze rośliny zawiera m.in.: żelazo, selen, miedź, cynk, fitosterole, flawonoidy. Z kolei w zielu rdestowca japońskiego znajdziemy kumarynowce, flawonoidy i chryzofanol. Rdestowiec japoński ma bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Składniki w nim zawarte wspomagają walkę z rozwojem bakterii i grzybów, działają przeciwbólowo i przeciwmiażdżycowo, zwalczają wolne rodniki. Rdestowiec japoński zawiera bardzo dużo resweratrolu, który jest znany jako składnik działający zbawiennie na cały organizm.
Prozdrowotne właściwości rdestowca japońskiego są nierzadko obiektem zainteresowania naukowców z całego świata. W Polsce badaniem prozdrowotnych właściwości rdestowca japońskiego zajmował się m.in. dr Henryk Różański.
Rdestowiec japoński a borelioza
Czasami można przeczytać, że rdestowiec japoński jest w stanie wspomagać leczenie boreliozy . Nie wykazano jednak jednoznacznie, by rdestowiec japoński faktycznie pomagał w walce z tą chorobą. Profilaktycznie działanie rośliny jest związane z występowaniem w niej związków z grupy polifenoli. Według niektórych naukowców związki te działają przeciwbólowo, mogą więc być stosowane wspomagająco przez osoby z boreliozą zmagające się z bólem. Należy jednak pamiętać, że rdestowiec japoński, tak jak inne rośliny wykazujące działanie prozdrowotne, powinien być stosowany jedynie wspomagająco w terapii, ponieważ nie jest w stanie zastąpić leków.
Rdestowiec japoński – kłącze
Kłącze rdestowca japońskiego jest stosowane wspomagająco przy różnego rodzaju infekcjach, bólach stawów i chorobach nowotworowych. Kłącze zawiera o wiele więcej prozdrowotnych składników niż ziele rdestowca. Kłącze rdestowca japońskiego zawiera dużo resweratrolu, silnego oksydantu. Osoby przyjmujące regularnie resweratrol przez dłuższy czas mogą zaobserwować wpływ estrogenny. Oksydant ten może pomagać w łagodzeniu objawów hiperandrogenizmu u kobiet.
Z kłącza rdestowca można przygotowywać napar. 2 łyżki kłączy tej rośliny należy zalać wrzącą wodą i odstawić na około pół godziny. Zaleca się picie naparu 4 razy dziennie. Napar z kłącza rdestowca japońskiego można również stosować jako okłady na skórę. Pomogą zwalczać problemy skórne, takie jak wypryski czy trądzik.
Rdestowiec japoński - gdzie kupić?
Rdestowiec japoński w różnej formie (kłącza, herbatka, kapsułki itp.) jest dostępny w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Rdestowca japońskiego można również kupić w sklepach internetowych. Specyfiki przygotowane z rdestowca nie są drogie. Przykładowo, herbatka z rdestowca opakowanie 100 g kosztuje około 15 zł.
Kupując suplementy diety z rdestowcem japońskim, powinniśmy zwrócić uwagę na skład. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi składnikami.
Zobacz film: Sekretne życie drzew.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto