Wzierniki ginekologiczne - zastosowanie

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?

Podczas rutynowej wizyty u ginekologa zastosowanie mają wzierniki ginekologiczne. Dzięki nim lekarz może obserwować wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy.

Jak przebiega badanie z zastosowaniem wziernika ginekologicznego? Jak się do niego przygotować? Jakie są rodzaje, rozmiary wziernika ginekologicznego?

Wziernik ginekologiczny - jak wygląda wziernik do badania ginekologicznego i jak wygląda badanie?

Pierwsze skojarzenie narzędzia do badań z dziedziną medycyny to często wziernik - ginekologia . To przed pierwszą wizytą u ginekologa zastanawiamy się, jak będzie ona przebiegała i jakich narzędzi użyje lekarz do badania. Badanie ginekologiczne składa się z dwóch podstawowych etapów - badania dwuręcznego oraz wziernikowania za pomocą specjalnego narzędzia - wziernika ginekologicznego. Przed tą czynnością mamy często wiele obaw wynikających z nieznajomości budowy oraz przebiegu badania. Jednak delikatnie wykonane badanie za pomocą wziernika ginekologicznego nie sprawi nam bólu. Jak wygląda wziernik do badania ginekologicznego?

Narzędzie to składa się z dwóch ramion, połączonych zawleczką lub dwóch łyżek, dzięki którym po włożeniu wziernika ginekologicznego do pochwy można odchylić od siebie jej ścianę przednią i tylną. Końce łyżek są zaokrąglone, by przy wsuwaniu wziernika nie uszkodzić delikatnej błony śluzowej narządów rozrodczych kobiety. Jak wygląda badanie ginekologiczne wziernikiem?

Ginekolog rozchyla najpierw delikatnie palcami wargi sromowe pacjentki, wkłada przez ujście pochwy wziernik aż do jej sklepień, prowadząc go po tylnej ścianie, która nie jest tak wrażliwa czuciowo jak przednia. Unika przy tym kontaktu z łechtaczką i cewką moczową, by nie wywołać nieprzyjemnego uczucia u pacjentki. Po osiągnięciu sklepień otwiera delikatnie skrzydła wziernika, tak by uwidocznić tarczę szyjki macicy (jej część pochwową) oraz ściany pochwy. Po obejrzeniu struktur wewnątrz kanału rodnego kobiety zamyka wziernik i ostrożnie wysuwa go z pochwy.

Podczas tego badania lekarz może także pobrać specjalną szczoteczką cytologię (pobranie komórek z tarczy) do badania profilaktycznego w kierunku raka szyjki macicy. Badania ginekologiczne wziernikiem , choć nieprzyjemne, powinny być wykonywane rutynowo podczas każdej wizyty, by w razie widocznych oznak choroby możliwa była natychmiastowa interwencja. Cytologia pobierana jest co 3 lata u kobiet współżyjących regularnie i jest to badanie refundowane przez NFZ.

Wziernik ginekologiczny - rozmiary, rodzaje

Decyzja o rozmiarze wziernika ginekologicznego zależy w głównej mierze od masy, wieku i wielkości kobiety, wielkości pochwy, jej przedsionka, a także obecności błony dziewiczej. Oceny dokonuje lekarz ginekolog dopasowując wielkość indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki. Rozmiary wzierników ginekologicznych dostępne na rynku to XXS, XS, S, M, L - różnią się szerokością łyżki. By rozróżnić wielkość oznaczane są one różnymi kolorami.

Istnieją dwa podziały wzierników ginekologicznych - ze względu na ich budowę tychże na wielokrotność użytkowania.

Wziernik ginekologiczny - rodzaje:

  • dwuskrzydłowe,
  • rurkowe,
  • łyżkowe.

Drugi podział obejmuje wzierniki ginekologiczne jednorazowe , wykonane z przezroczystego plastiku, które są obecnie powszechnie stosowane w gabinetach i bez problemu można je zakupić w aptece. Są bardzo higieniczne (zmniejszają ryzyko zakażenia) i nie wymagają czasochłonnej sterylizacji, ponieważ są wyrzucane od razu po badaniu. Drugim typem są wzierniki wielorazowe (w tym wziernik ginekologiczny dwułyżkowy ), których można używać wielokrotnie po wcześniejszej sterylizacji przed badaniem kolejnej pacjentki. Wzierniki ginekologiczne dwułyżkowe są wykonane zazwyczaj z metalu i wymagają oburęcznego posługiwania się narzędziem.

Zobacz film: Osteopatia ginekologiczna. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wziernik ginekologiczny - jak używać?

Wziernik ginekologiczny jest narzędziem do stosowania w gabinecie podczas badania lekarskiego. Nie zaleca się własnoręcznego wykonywania badania „na próbę”. Jeśli jednak boimy się ewentualnego bólu związanego z badaniem, możemy zakupić jednorazowy wziernik w aptece, w najmniejszym rozmiarze, by przekonać się, że powyższe badanie nie jest straszne.

Wziernikiem ginekologicznym dopochwowym nie bada się pacjentek, które jeszcze nie współżyły, gdyż można tym sposobem uszkodzić delikatną błonę dziewiczą. W szczególnych przypadkach stosuje się wzierniki ginekologiczne u dziewic. Są one bardzo małe. Badanie wziernikiem ginekologicznym nie jest bardzo bolesne. Warto zaufać lekarzowi, który ma doświadczenie w wykonywaniu takiego badania, rozluźnić się przed nim, a wtedy na pewno przebiegnie ono bezboleśnie i szybko.

Zobacz także: Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, w ciąży oraz pierwsza wizyta?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości