Sport i fitness

Jak przygotować dziecko na wyjazd na narty?

Sport i fitness

Aktualizacja:

Narciarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Co roku przybywa coraz więcej jego zwolenników. Kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z białym szaleństwem, warto dobrać odpowiednie narty dla początkujących oraz dowiedzieć się, gdzie najlepiej jechać na zimowy urlop.

Zobacz też: Jak prawidłowo dobrać strój na narty?

Jazda na nartach to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu podczas ferii zimowych. Aktywne spędzanie czasu to nie tylko świetna zabawa, ale i sposób na radzenie sobie ze stresem czy relaks podczas urlopu. Jeśli pierwszy raz wybierasz się na narty, pamiętaj, że z innego sprzętu korzystają doświadczeni sportowcy, a z innego adepci. Narty dla początkujących znacznie różnią się od tych, na których jeżdżą zawodowcy. Pamiętaj również, by nie “rzucać się na głęboką wodę” już podczas pierwszego zimowego sezonu. Najpierw zorientuj się, gdzie jechać , by znaleźć stoki o łagodnym nachyleniu, odpowiednim dla średniozaawansowanych narciarzy.

Więcej: Jak przygotować się do sezonu narciarskiego? Jak trenować, by przyzwyczaić swój organizm?

Wybór sprzętu - jakie narty dla początkujących?

W Twoim życiu pojawił się moment, w którym chcesz spróbować nowego sportu i Twój wybór padł na narciarstwo? Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak dobrać narty dla początkujących. Zasady wyboru sprzętu dla początkujących narciarzy dotyczą również dzieci. Kompletowanie sprzętu narciarskiego zacznij najlepiej od zakupu wygodnych, nie za twardych butów. Podczas nauki jazdy na nartach to właśnie one stanowią najważniejszy element naszego stroju. Co więcej, jazda we własnych, a nie w wypożyczonych butach zwiększa poczucie naszego komfortu. Kiedy już zakupisz buty, znajdź odpowiednie “dechy”, które ułatwią Ci naukę jazdy. Pamiętaj, że źle dopasowany sprzęt może znacznie utrudnić jazdę, a co za tym idzie - zniechęcić do sportu. Najlepsze narty dla początkujących to te najbardziej uniwersalne, nieprzeznaczone do żadnego konkretnego stylu jazdy. Dobrym wyborem będą np. narty typu All Mountain lub All Round. Bez względu na to, czy szukasz sprzętu dla kobiet, dzieci, czy mężczyzn - weź pod uwagę najważniejsze kryteria:

· wzrost narciarza - niezwykle ważna jest długość narty. Powinna ona sięgać mniej więcej do brody narciarza. Za krótka lub za długa może uniemożliwiać kontrolę nad sprzętem podczas jazdy. Niezbyt rozsądnym pomysłem jest więc pożyczanie nart od wyższego od nas kuzyna lub niższej siostry.

· twardość narty - wszystkie narty podzielić można na dwie grupy: miękkie i twarde. Narty dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy powinny być raczej miękkie. Miękkość narty ułatwia bowiem swobodne skręty. Aczkolwiek, jeśli jesteś osobą o większej masie - postaw na nieco twardsze deski, z drewnianym wypełnieniem.

· szerokość narty - narty przeznaczone do różnych stylów jazdy różnią się od siebie przede wszystkim szerokością. Te dla początkujących narciarzy powinny być jak najszersze, by gwarantowały wymaganą stabilność. Zmniejszy to ilość potencjalnych upadków podczas nauki jazdy. Nie kupuj więc nowych wąziutkich nart lub nie wyciągaj z piwnicy szpiczastych desek w starym stylu.

· promień skrętu - jeśli jesteś początkującym narciarzem, fraza “promień skrętu” pewnie niewiele Ci mówi. Poszukaj nart taliowanych lub przeznaczonych do carvingu. Jeśli sprzęt ma specjalistyczne oznaczenia, poszukaj narty o promieniu pomiędzy 13 a 18 metrami. Inny promień może znacznie utrudniać Ci sztukę skrętu. Dobre narty dla początkujących to te zwężane pośrodku deski.

Ważny temat! Nie dawaj swojego dowodu, kiedy wypożyczasz narty! Dlaczego?

Ośrodki narciarskie dla początkujących - gdzie jechać na narty?

Jeśli jesteś początkującym lub średniozaawansowanym narciarzem, poszukaj miejsca odpowiedniego do Twoich umiejętności. Przy wyborze miejsca, w którym spędzisz ferie zimowe, zwracaj uwagę przede wszystkim na stopień trudności stoków narciarskich oraz rodzaj wyciągów. W skład ośrodka, do którego wybierzesz się na wyjazd na narty dla początkujących , powinny wchodzić stoki o niedużym nachyleniu, najlepiej nie za długie i pozbawione różnorodnych przeszkód w postaci drzew, zamkniętych odcinków czy domków. Ważnym elementem są również wyciągi narciarskie. Najlepiej by były to wyciągi kanapowe lub gondole. Orczyki i talerzyki początkowo mogą stanowić dla Ciebie niemały problem. Ważną kwestią okazać się może również dobór miejsca noclegowego. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie naukę jazdy, poszukaj pensjonatu znajdującego się blisko wyciągu lub nawet na samym stoku. Jakie góry na narty dla początkujących wybrać? Wiele odpowiednich ośrodków znajdziesz zarówno w Polsce (chociażby Białka Tatrzańska, Szczyrk czy Zieleniec), jak i za granicą np. we Włoszech, w Austrii , w Czechach czy na Słowacji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości