Sport i fitness

Mistrzynie Polski w łyżwiarstwie synchronicznym: "Czujemy się coraz bardziej zmotywowane i walczymy o więcej"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Z workiem medali po raz kolejny wróciły z Mistrzostw Polski łyżwiarki synchroniczne z Gdańska. Niezwykłą drużynę i jej trenerkę Agnieszkę Filipowicz odwiedziła nasza reporterka. Na czym polega piękno tej dyscypliny sportu?

Łyżwiarstwo synchroniczne - na czym polega?

Łyżwiarstwo synchroniczne jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową w Polsce. Różni się od typowej jazdy figurowej.

Formacje wykonuje się w dużej grupie łyżwiarzy, zazwyczaj 16-osobowej. Każdy piruet musi być wykonany w tym samym czasie przez wszystkich zawodników.

Mistrzynie Polski w łyżwiarstwie synchronicznym

Nasza reporterka Agata Zjawińska wybrała się na gdańskie lodowisko, by podpatrzeć mistrzynie Polski, dla których taniec na lodzie to chleb powszedni. Zawodniczki Ice Fire Junior wróciły bowiem z rozgrywanych w miniony weekend w Bydgoszczy zawodów aż z 6 medalami.

- Cztery złote i dwa srebrne w 5 kategoriach . Dziewczyny i wszystkie zespoły spisały się - podkreśliła dumna trenerka Agnieszka Filipowicz.

Iza i Karolina wraz z innymi łyżwiarkami z drużyny mają na koncie liczne sukcesy. Jak przyznały, każdy z nich napędza kolejny.

- Czujemy się coraz bardziej zmotywowane i walczymy o więcej - wyjawiły zawodniczki.

- Przed każdym sezonem, każdymi zawodami mamy stawiany wysoki cel. Nie myślimy o pierwszym miejscu, tylko o rekordzie punktowym, nowych trudnych elementach, które chcemy zaliczyć . I o to tak naprawdę walczymy, a nie o złoto - tłumaczyły łyżwiarki.

W łyżwiarstwie synchronicznym przede wszystkim liczy się zgranie. By odnosić kolejne zwycięstwa, trzeba ciężkiej pracy.

- To są godziny ćwiczenia kroków do muzyki. Wszystko w tym samym czasie musi 16 osób wykonać. Dlatego mamy specjalistów od tańca, którzy nas wpierają oraz osoby od przygotowania motorycznego. Ćwiczenia na sali, siłowni, balet - wyliczała trenerka. Drużyna zatrudniła również psychologa sportowego.

Na razie łyżwiarstwo synchroniczne nie wpisuje się w zimowe dyscypliny olimpijskie. Czy to może się zmienić i czy zobaczymy dziewczyny na igrzyskach? Za co łyżwiarki dostają punkty podczas zawodów? Tego dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Ula Radwańska o sportowych planach. "Mam nadzieję, że wrócę w tym roku na Wielkiego Szlema"

Ryszard Szurkowski we wspomnieniach przyjaciół. "Każdy chciał go zobaczyć, podziwiać i kibicować"

Katarzyna Paszczyk - jedyna zawodowa rugbystka w Polsce. "Jest Robertem Lewandowskim kobiecego rugby"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości