Kobiety-rycerze istnieją! Oto panie, które kilka lat temu chwyciły za miecz

Mają na sobie lśniące zbroje, a w rękach dzierżą tarcze i miecze, którymi potrafią doskonale się posługiwać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kobiety, które są współczesnymi rycerzami. Małgorzata Zięblińska i Martyna Porąbka pokazały nam próbkę swoich niezwykłych umiejętności.

Rycerstwo kojarzy się ze średniowieczną historią, okazuje się jednak, że i dzisiaj żyją wśród nas prawdziwi wojownicy i wojowniczki. Należą do nich Małgorzata Zięblińska i Martyna Porąbka. Ta pierwsza trenuje walki rycerskie od 13 lat, a druga - od 4. Martynę w tę dyscyplinę sportu wciągnęła przyjaciółka:

Chciała iść na spotkanie Bractwa Rycerskiego z Niepołomic, więc poprosiła mnie, żebym poszła z nią. I tak się skończyło, że ona zrezygnowała, a mi się spodobało, zauroczyli mnie ludzie i wszystko co tam się dzieje

- powiedziała.

Droga Małgosi do uprawiania tego sportu wyglądała nieco inaczej.

Zostałam zaproszona przez kolegę z gimnazjum na pokaz walk rycerskich na krakowskim Barbakanie. Gdy tam poszłam, chciałam zobaczyć miecz, zbroje. Wzięłam je do ręki i wtedy zaproponowano mi przyjście treningi. Trening był tak cudownie męczący, wróciłam z niego tak zachwycona, że już tak została

- zdradziła.

Walki rycerskie - co to za sport?

Sportowe Walki Rycerskie to młody, dynamicznie rozwijający się sport walki, nawiązujący do rycerskich pojedynków oraz fechtunku bronią białą z okresu wieków średnich.

Zawodnicy występują w replikach średniowiecznych zbroi. Posługują się bronią białą adekwatną do odtwarzanego okresu.

Różnica między walkami

Walki rycerskie dzielą się na drużynowe i pojedynkowe. W tych pierwszych zadaniem jest obalenie zawodników drużyny przeciwnej, walki są pełnokontaktowe i często przyrównuje się je do walk MMA, można w nich więc wykorzystywać rzuty i ataki. Ze względów bezpieczeństwa nie atakuje się krocza, przestrzeni pod kolanami, podstawy czaszki i karku. Natomiast walki pojedynkowe mają ograniczenia czasowe, a batalię wygrywa zawodnik, który zaliczy więcej pewnych i czystych trafień. Walkę oceniają sędziowie.

Kontuzje

Walki rycerskie są sportem kontaktowym, łatwo więc w nim o kontuzje.

Głównie są to przeciążenia kolan i kręgosłupa. Oprócz tego są jeszcze stłuczenia, naderwania, złamania i przecięta skóra

- wymieniły zawodniczki. Po chwili jednak dodały uspokajająco, że mimo to, jest to sport bezpieczny.

Wszystko zależy od sprzętu

- stwierdziły.

Różnica między Rekonstrukcją Historyczną a Sportowymi Walkami Rycerskimi

Rekonstrukcja Historyczna koncentruje się na jak najwierniejszym odtwarzaniu kultury materialnej, natomiast walki rycerskie pozwalają - przy użyciu zbroi i broni - na zmagania w formule typowo sportowej. Rekonstruktorzy koncentrują się na badaniu źródeł i jak najwierniejszym ich rekonstruowaniu. Skupiając się na formule sportowej trzeba niekiedy pójść na kompromis, np. ze względów bezpieczeństwa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości