Jak być fit? Co to znaczy? Ile trzeba ćwiczyć? Jaką dietę stosować?

wiązanie sportowego buta
Guido Mieth / Getty Images
Źródło: Digital Vision

Słowo „fit” oznacza po angielsku „w dobrej kondycji”. Osoba fit jest więc wysportowana, zdrowo się odżywia, a jej waga mieści się w normie. Bycie fit jest zdrowe i modne szczególnie wśród kobiet. Niekiedy jednak za „fit” uznaje się np. stan niedowagi, co nie jest prawdą. Ani nadwaga, ani niedowaga nie sprzyjają zdrowiu. Dowiedz się, jak zapewnić sobie zdrowie dzięki diecie, ćwiczeniom i… zdrowemu rozsądkowi.

Bycie fit oznacza dbanie o swoje ciało. Zarówno poprzez odpowiednią aktywność fizyczną, jak i zdrową dietę.

Co to znaczy być fit?

Jeśli jesteś fit, to znaczy, że jesteś w szczytowej formie, czyli twój organizm osiągnął maksymalną wydolność. Termin „fit” można także definiować jako dbałość o swoje ciało – za pomocą aktywności i diety dopasowanej do warunków fizycznych i trybu życia. Nie oznacza osiągnięcia rozmiaru XS, stosowania restrykcyjnej diety ani codziennych, kilkugodzinnych treningów. Oznacza natomiast taką wagę, która mieści się w normie BMI. A to dlatego, że nadmiar tłuszczu nagromadzonego w organizmie, szczególnie na brzuchu, może być niebezpieczny dla zdrowia. Kobiety fit dbają o zdrową dietę, niekoniecznie restrykcyjną.

Więcej:

Bycie fit pozwala poczuć się lekko i dobrze. Sprawność fizyczna przekłada się na samopoczucie.

Jak zacząć być fit?

Bycie fit to przede wszystkim dbanie o siebie. Bardzo ważne są więc:

  • regularne posiłki (co 3 godziny),
  • zbilansowana dieta,
  • odpowiednia ilość snu,
  • rezygnacja z używek lub ich ograniczenie,
  • aktywne spędzanie wolnego czasu.

Dieta fit – co jeść, a czego nie?

Dieta fit nie jest konkretnym restrykcyjnym reżimem np. na 1000 kcal. Nie ma też określonej liczby kalorii (liczba potrzebnych kalorii zależy od wagi, aktywności fizycznej, płci, trybu życia). Zamiast liczyć kalorie i je drastycznie ograniczać, lepiej wdrożyć kilka zasad zdrowego żywienia:

  • unikanie przetworzonych produktów (np. gotowych dań, sosów),
  • unikanie smażenia, szczególnie w panierkach i na głębokim tłuszczu,
  • ograniczenie cukrów prostych w diecie (np. słodyczy i słodkich napojów),
  • codzienne jedzenie śniadania,
  • dodawanie do każdego posiłku świeżych warzyw,
  • picie co najmniej 1½ litra wody dziennie (więcej przy aktywności fizycznej).

Fit tryb życia – co trenować i jak często?

Aby łatwo było wytrwać w postanowieniu bycia fit, trening fitness musi przynosić radość. Nie zaczynaj go od wielokilometrowych, modnych biegów, szczególnie jeśli nie przepadasz za tą formą aktywności. Wybierz coś atrakcyjnego dla siebie:

  • jeśli lubisz muzykę – taniec, zumba, aerobik;
  • jeśli chcesz osiągnąć spokój i równowagę – joga;
  • jeśli cierpisz na bóle pleców czy karku – ćwiczenia rozciągające, joga, pilates;
  • jeśli lubisz pracę zespołową – grupowe zajęcia sportowe;
  • jeśli cierpisz na otyłość – pływanie, spacery (nie obciążają nadmiernie stawów).

Każdy trening rozpocznij od 10-minutowej rozgrzewki, np. energicznego marszu. Musisz lekko rozgrzać mięśnie. Po ok. 20 minutach (lub więcej) wybranych ćwiczeń właściwych poświęć 10 minut na statyczne ćwiczenia rozciągające. Dzięki temu unikniesz skurczów mięśni i kontuzji.

Na samym początku treningów fitness obowiązuje zasada małych kroków. Zacznij od przyjemnych ćwiczeń co drugi dzień. Chodzi o to, aby się nie zniechęcić. Jeśli możesz i chcesz, a także, jeśli trening nie jest nadmiernie intensywny, możesz trenować codziennie. To pozwoli na wypracowanie nawyku ćwiczenia, który ułatwi trzymanie się swoich postanowień.

Jak być fit w ciąży?

W ciąży również można być fit. Jeśli ciąża jest niepowikłana, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, ćwiczenia w ciąży są wręcz zalecane. Rozpoczęcie ćwiczeń zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Treningi najlepiej zacząć po 12. tygodniu ciąży.

Waga kobiety w ciąży powinna być kontrolowana przy każdej wizycie kontrolnej u ginekologa. Nadmierne przybieranie na wadze nie jest wskazane. Dlatego warto pomyśleć o ruchu i zdrowej diecie. W ciąży najlepiej stosować się do wyżej wymienionych uniwersalnych zasad zdrowego żywienia. Nie tylko ograniczą przybieranie na wadze do prawidłowego poziomu, ale i zapobiegną częstym w ciąży zaparciom czy zgadze.

Kobiety, które przed zajściem w ciążę nie były fit i prowadziły siedzący tryb życia, powinny zacząć ćwiczyć stopniowo. Trzeba jednak wybrać odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, np. specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, jogę, aqua fitness czy pływanie. Na początek całkowicie wystarczające będą spacery. Niewskazane są sporty siłowe i zbyt intensywne treningi (nadmiernie przyspieszające pracę serca lub podnoszące ciepłotę ciała).

Mama fit może ćwiczyć maksymalnie 5 razy w tygodniu lub rzadziej, aby organizm miał czas się zregenerować. Wykonuje przecież jeszcze wysiłek utrzymywania ciąży. Należy obserwować swoje ciało i jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, trzeba przerwać trening.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości