Sport i fitness

Dlaczego warto pływać? Zobacz, co daje pływanie!

Sport i fitness

Aktualizacja:
pływanie

Efektywnie spala tłuszcz, usprawnia krążenie, zmniejsza obrzęki, ujędrnia i wzmacnia mięśnie – to tylko część zalet, jakie daje regularny trening w basenie. Pływanie jest także jedną z najmniej obciążających ciało dyscyplin sportowych. Co daje pływanie, poza wymienionymi już zaletami? Zapoznaj się z naszymi argumentami i już dziś rusz na basen!

Wcale nie trzeba być świetnym pływakiem, aby móc korzystać z basenu. Obecnie kluby sportowe oferują szereg zajęć, dzięki którym można korzystać z zalet treningu z wodą i poprawić kondycję swojego ciała. Wystarczy wspomnieć o aqua aerobiku, aqua spinningu, zajęciach hydrofit, rehabilitacji dla dorosłych, czy ćwiczeniach skierowanych do dzieci lub seniorów.

Więcej:

Co daje pływanie – najważniejsze zalety

Wiele osób przed podjęciem aktywności na basenie zastanawia się, co daje pływanie . A zalet wynikających z ćwiczeń w wodzie jest naprawdę bardzo wiele.

Pływanie, podobnie jak jazda na rowerze, należy do ćwiczeń aerobowych, czyli umożliwiających spalanie dużych pokładów energii, a zatem przyczyniających się do efektywnego odchudzania. Ponadto pływanie angażuje niemal wszystkie mięśnie, a głównie: kręgosłupa, obręczy barkowej, klatki piersiowej, brzucha, rąk i nóg. Pływanie - co daje jeszcze? Poza niezaprzeczalnym wpływem na wymodelowanie naszej sylwetki, pływanie zmniejsza obrzęki, usprawnia krążenie krwi, wzmacnia kręgosłup, poprawia koordynację ciała, uspokaja skołatane nerwy, wpływa na zmniejszenie bólu stawów i mięśni kręgosłupa, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz poprawia oddech, a także wpływa na polepszenie jakości snu. Nie można również zapomnieć o pozytywnym wpływie pływania na naszą psychikę – trening w wodzie, podobnie jak inne aktywności fizyczne, dostarcza ciału sporej porcji endorfin.

Jak zostało już wspomniane, na basenie możemy również korzystać z zajęć rehabilitacyjnych. Zajęcia w wodzie tego typu bardzo dobrze wpływają na kręgosłup i stawy, zapobiegają przeciążeniom, korygują wady postawy, usuwają napięcia w mięśniach.

Co daje pływanie żabką?

Żabka to inna, potoczna nazwa stylu klasycznego. Jest to jedna z najprostszych technik pływackich. Jak wskazuje samo określenie, podczas pływania tym stylem naśladujemy w ruchach żabę. Pływanie żabką - co daje nam dokładnie? Przede wszystkim styl ten wysmukla, uelastycznia i modeluje sylwetkę, spala tłuszcz, usprawnia metabolizm i krążenie krwi, poprawia pracę mięśni i stawów, koryguje wady postawy, wpływa korzystnie na kręgosłup, dotlenia nasze ciało, wspomaga wydolność organizmu.

Zobacz także: Z dzieckiem na rowerze – za co odpowiada dorosły?

Dla wielu ważne będzie na pewno to, że żabka w rewelacyjny sposób wpływa na spalanie kalorii. W ciągu godzinnego treningu z wykorzystaniem stylu klasycznego jesteśmy w stanie spalić od pięciuset do ośmiuset kalorii. W dodatku żabka usprawnia metabolizm nie tylko w trakcie wysiłku, ale także po, dlatego spalanie kalorii jest takie szybkie.

Co daje pływanie kraulem?

Kraul, podobnie jak żabka, należy do najpopularniejszych technik pływackich. Mimo że to dość prosty styl, wymaga skupienia, precyzji i zaangażowania całego ciała. Najważniejsze jest tu oddychanie – należy nauczyć się koordynować oddech z ruchami ciała. Co daje pływanie kraulem ? Przede wszystkim kraul rewelacyjnie usprawnia metabolizm, dotlenia ciało, wysmukla, uelastycznia i rzeźbi sylwetkę, koryguje wady postawy, poprawia krążenie oraz zdrowie stawów i kości.

Podczas godzinnego treningu z wykorzystaniem techniki kraula spalimy naprawdę sporo kalorii – od pięciuset do ośmiuset.

Pływanie w płetwach – co daje?

Wykorzystanie płetw podczas pływania przede wszystkim pomaga zachować właściwą technikę pracy nóg. Ponadto płetwy ulepszają stabilizację ciała – ułatwiają utrzymanie ciała na wodzie w równoległej pozycji, dzięki czemu szybciej i dużo sprawniej poruszamy się podczas pływania. Najczęściej płetwy stosuje się przy kilku technikach: stylu motylkowym, kraulu na piersiach oraz stylu grzbietowym. Dzięki nim rozwijamy mięśnie kończyn dolnych oraz poprawiamy ich ruchomość w stawach. Polepszeniu ulega także praca stóp – używanie płetw zapobiega zginaniu stopy w stawie skokowym. Pływanie w płetwach - co daje jeszcze? Warto także wspomnieć o poprawie skupienia na ćwiczeniach technicznych. Pozwala to osobie trenującej osiągać lepszą szybkość.

Powinniśmy jednak dobierać płetwy w zależności od ich przeznaczenia. Na rynku znaleźć możemy m.in. płetwy z długim gumowym piórem (będą idealne w treningu, w którym ważna jest technika i precyzja), płetwy służące do nurkowania, a także płetwy miękkie ze średnim piórem (przydatne dla triathlonistów).

Jak widać, pływanie przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu – zarówno dla jego funkcjonowania, jak i wyglądu. Ćwiczenia na basenie są mało obciążające dla stawów, nie wymagają rewelacyjnej kondycji fizycznej. A w przypadku aerobiku czy spinningu, nie musimy nawet umieć pływać. Na pytanie: co daje pływanie – odpowiedź jest zatem tylko jedna: bardzo wiele zdrowia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości