Aplikacja do ćwiczeń w domu i na siłowni. Najlepsze aplikacje fitness na smartfony

GettyImages-636043558.jpg
GettyImages-636043558.jpg

Aplikacja do ćwiczeń na telefon może mieć wiele funkcji, np. współpracować ze smartwatchem lub innym czujnikiem i mierzyć tętno, przypominać o ćwiczeniach, pokazywać filmiki, zdjęcia lub obrazki instruktażowe do poszczególnych ćwiczeń, liczyć kroki, kilometry czy spalone kalorie, pomóc w ustanowieniu celów treningowych, udostępniać wyniki znajomym. Niektóre oferują „wsparcie głosowe” trenera podczas ćwiczeń (np. informujące o przebiegniętych kilometrach).

Wersje podstawowe aplikacji fitness są zazwyczaj darmowe i mają wyświetlane reklamy, a funkcje premium są dodatkowo płatne. Jednak żeby aplikacja do ćwiczeń spełniła swoje zadanie, niekoniecznie musi być bardzo rozbudowana.

Zobacz także: Akcesoria biegacza. Przedmioty pomocne podczas treningów i zawodów

Uniwersalna aplikacja do ćwiczeń, która motywuje

Najważniejszą funkcją wielu aplikacji do ćwiczeń jest zmotywowanie do aktywności fizycznej poprzez system przypomnień, ustanawiania celów, wykresów i statystyk postępów. Dodatkową motywacją są funkcje społecznościowe: możliwość współzawodnictwa, porównywania wyników i chwalenia się nimi.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do ćwiczeń jest Endomondo . W 2015 roku w systemie zarejestrowanych było 20 mln użytkowników. Aplikacja jest dostępna na wszystkich systemach operacyjnych smartfonów i ma wersję webową (czyli możliwość zalogowania się na komputerze przez stronę www).

Najważniejsze funkcje darmowej wersji Endomondo:

  •  rejestracja danych o przebytych kilometrach, podgląd mapy na żywo (także dla znajomych),
  •  historia treningów,
  •  synchronizacja z serwisami społecznościowymi,
  •  ustawienie celów treningowych,
  •  różne rodzaje treningów i dyscyplin sportowych,
  •  dopingowanie przez znajomych podczas treningu.

Żeby Endomondo działało jako aplikacja do ćwiczeń interwałowych , trzeba wykupić wersję premium.

Zobacz także: Aktywność fizyczna. Liczy się motywacja

Innymi aplikacjami motywującymi do ćwiczeń są Strava, MapMyRun czy Polar Beat. Ta ostatnia działa w systemie iOS i Android, ma także stronę www. Skupia się na monitorowaniu postępów ćwiczeń – za pomocą dedykowanych monitorów tętna i zegarków, także wodoodpornych.

Inną motywującą aplikacją do ćwiczeń – głównie biegania – jest Zombies, Run! Polega na słuchaniu na słuchawkach komunikatów symulujących apokalipsę zombie. Dźwięki wydawane przez nieumarłych, dobiegające z różnych stron, sprawiają, że nogi same startują do biegu. Czy to najlepsza aplikacja do ćwiczeń? Na pewno najciekawsza!

Aplikacja do ćwiczeń w domu i na siłowni – instruktaż

Nieco innym rodzajem aplikacji do ćwiczeń są apki, które instruują, jak wykonywać różne ćwiczenia . Również zawierają możliwość pochwalenia się znajomym swoimi wynikami w serwisach społecznościowych i synchronizacji z urządzeniami mierzącymi tętno. Główny nacisk jest jednak kładziony na planowanie treningu i pokazywanie prawidłowego wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Dużą popularnością cieszy się aplikacja do ćwiczeń Workout Planner , którą można zainstalować zarówno na iPhonie, jak i smartfonie z systemem Android. Jest możliwość korzystania z niej również na komputerze.

W systemie znajdują się:

  •  ćwiczenia ze zdjęciami,
  •  treningi na różnych poziomach zaawansowania, skupiające się na poszczególnych partiach mięśni,
  •  programy treningowe z seriami ćwiczeń i częstotliwością.

Aplikacja Workout Planner umożliwia:

  •  wyszukiwanie ćwiczeń w zależności od wymaganego czasu trwania, poziomu trudności, wyposażenia, ćwiczonych mięśni,
  •  odliczanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń lub faz ćwiczeń,
  •  przypominanie o treningu,
  •  publiczne oznaczanie treningu jako zakończony.

W aplikacji Workout Planner są także ćwiczenia do wykonywania na siłowni i interwałowe.

W wersji PRO jest dostępnych więcej planów treningowych i ćwiczeń niż w wersji darmowej.

Podobnie działa aplikacja Freeletics Bodyweight. Do ćwiczeń w niej zawartych wykorzystuje się ciężar własnego ciała, nie trzeba mieć dodatkowego sprzętu. Zawiera filmy instruktażowe i gotowe zestawy ćwiczeń. Wersja „Coach” jest płatna i ma np. test sprawnościowy, tygodniowy harmonogram treningów czy funkcję wyboru ćwiczeń, które można wykonać na małej powierzchni.

Zobacz także: Dla sportowców: spadochron do biegania i wibrator do pleców

Bardziej konkretne aplikacje: do ćwiczeń brzucha, treningu interwałowego i ćwiczeń na siłowni

Specjalną apką pozwalającą ćwiczyć mięśnie brzucha są np. Ćwiczenia na brzuch A6W . To aplikacja do ćwiczeń tzw. szóstki Weidera, która przypomina o codziennym treningu, umożliwia dzielenie się postępami i pokazuje wykresy – darmowa wersja zawiera reklamy.

Aplikacja nakierowana na trening interwałowy to np. HIIT (z angielskiego: high intensity interval training ). Ma timer do poszczególnych etapów ćwiczeń, harmonogram na miesiąc, przypomnienia o treningach. Nie ma opisów ćwiczeń – jest przeznaczona np. do biegania czy jazdy na rowerze.

Aby wyszukiwać ćwiczenia do wykonywania na siłowni , można także skorzystać z aplikacji Atlas ćwiczeń KFD.PL. Należy wybrać grupę mięśni i ćwiczenie – w aplikacji znajdują się: opis wykonania, zdjęcia i filmy.

Zobacz także: Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt?

Zobacz film: Jak wybrać trening, który się nie znudzi? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości