Sabbatical, potocznie zwany urlopem sabatowym, to ciągle mało popularny w Polsce urlop na regenerację sił psychicznych. Motywacją do jego uzyskania jest poczucie wypalenia zawodowego, brak energii i narastająca niechęć do pracy. Jak podają liczne badania, problem „rozładowania baterii” dotyka nas średnio po czterech latach stażu w jednym miejscu. Odnowieniu sił ma sprzyjać tradycyjny dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Niekiedy może okazać się on niewystarczający, by wzmocnić w pracowniku motywację do pracy. Sabbatical to jeden z najskuteczniejszych bodźców dających psychiczną siłę i energię do wykonywania obowiązków zawodowych.
>>> Zobacz także:
- Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić?
- Jak pozbierać się po utracie pracy?
- Czy mój partner ma depresję?
Syndrom wypalenia zawodowego podstawą urlopu sabbatical
Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywana praca nie sprawia nam radości i traci w naszych oczach sens. Syndrom dopada zarówno młodszych, jak i starszych pracowników. Przyczyną jego powstania jest długotrwały stres, który wpływa na jakość pracy, ale też negatywnie odbija się na życiu prywatnym. Dodatkowo brak umiejętności radzenia sobie z nim prowadzi do obciążenia układu nerwowego. Organizm, broniąc się przed chronicznym napięciem, daje wiele objawów, pojawiają się bóle głowy, bóle brzucha, uczucie rozbicia, osłabienie, irytacja. Nie pozwalają one fizycznie i psychicznie kontynuować pracy. Osoby dotknięte syndromem wypalenia zawodowego niechętnie chodzą do pracy, unikają rozmów ze współpracownikami, nie angażują się w wykonywane obowiązki i nie chcą rozwijać się zawodowo. Jak temu zapobiegać? W chwili pojawienia się pierwszych objawów wskazany jest odpoczynek. Bardzo często pracownicy w tym celu wykorzystują przysługujący im urlop wypoczynkowy. W niektórych przypadkach może być on jednak niewystarczający. Urlop sabbatical to możliwość wzięcia dodatkowych wakacji od pracy w celu regeneracji psychicznej i odzyskania chęci rozwoju zawodowego. Niestety w Polsce nie jest on popularny, dlatego często jedynym wyjściem jest wizyta u psychiatry i uzyskanie stosownego zwolnienia z pracy na określony czas.
Roczny urlop – kto może z niego skorzystać?
Zasady przyznawania i stosowania urlopu sabbatical uzależnione są od wewnętrznej polityki firmy. Często oparte są na wynikach okresowych badań zadowolenia pracowników. Dają one pogląd na to, czy firma zapewnia odpowiednie narzędzia motywacyjne, wsparcie i możliwości rozwoju. W wielu przypadkach poczynienie drobnych kroków uchroni pracownika przed syndromem wypalenia zawodowego. Jednym z nich jest właśnie sabbatical. Bardzo często jest płatny, a pracownik ma zagwarantowany powrót na swoje stanowisko. Urlop sabatowy zwykle proponowany jest pracownikom zajmującym w firmie nadrzędne stanowiska. W oczach pracodawców są cennym ogniwem firmy, którego nie warto tracić. Dodatkowo na długość wakacji wpływa również staż pracy.
Urlop sabbatical – jak odnaleźć w nim motywację do pracy?
Urlop sabatowy to doskonały czas nie tylko na regenerację i wypoczynek, lecz także na zwiększenie doświadczenia i podniesienie kwalifikacji zawodowych. Osoby udające się na dodatkowe wakacje odnajdują nowe pasje, spełniają marzenia, szukają inspiracji w nowych dziedzinach życia. Głównym celem urlopu sabbatical jest zerwanie z rutyną. Warto zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wsparcie w poszerzaniu kompetencji. To dobry czas na kursy językowe i dodatkowe szkolenia zawodowe. Niektórzy poświęcają ten okres na wolontariat w wybranej organizacji, za granicą. Poznanie innej kultury i odmiennego podejścia do obowiązków może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie pracy, do której wrócimy po urlopie. Motywuje, inspiruje i rozwija – to plusy sabbaticalu, na które wskazują ci, którzy z niego skorzystali. Chęć wykorzystania wolnego czasu na naukę dodatkowo przekona pracodawcę do wysłania pracownika na urlop.
Wady urlopu sabbatical
Wrogiem długiej nieobecności pracownika w firmie może okazać się szybkość zmian danej branży. Udając się na urlop, w pewnym sensie osoba wypada z rytmu zawodowego i stale zmieniających się trendów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku rocznego urlopu, podczas którego pracownik nie podnosi swoich kompetencji. Powrót do pracy może więc okazać się trudny, a zbyt długie wakacje mogą być przeszkodą w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Inną kwestią jest również zmiana kierownictwa podczas nieobecności pracownika. Nowe zasady i warunki mogą okazać się niemożliwe do zaakceptowania przez osobę powracającą z długich wakacji do obowiązków zawodowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN