Psychoterapia – metody i rodzaje

GettyImages-514412893.jpg
GettyImages-514412893.jpg
Psychoterapeuci podczas sesji terapeutycznych wykorzystują różne metody pracy z osobami, które potrzebują ich pomocy. Psychoterapia daje wiele możliwości! Dobre dopasowanie metody do problemu zapewnia skuteczniejszą pracę i sukces psychoterapii.

Terapia grupowa czy indywidualna? Spotkania z psychoterapeutą czy psychoterapia online ? Co jest lepsze? Jakie metody i rodzaje psychoterapii są obecnie najczęściej wykorzystywane? Zapraszamy do lektury!

Psychoterapia grupowa czy psychoterapia indywidualna?

Pomiędzy terapią grupową a indywidualną są znaczące różnice. Każda osoba rozważająca podjęcie psychoterapii powinna wiedzieć, czym się różnią te dwa sposoby prowadzenia psychoterapii. Przede wszystkim psychoterapia grupowa kładzie większy nacisk na aspekt relacyjny, natomiast psychoterapia indywidualna na aspekt historyczny. W tej pierwszej zajęcia odbywają się w grupach – grupy mogą być zamknięte, wtedy skład grupy nie zmienia się przez cały okres prowadzenia psychoterapii, lub otwarte, do których nowy uczestnik może dołączyć na każdym etapie. W terapii indywidualnej praca odbywa się pomiędzy klientem a terapeutą, co daje znacznie większe możliwości dogłębnego przeanalizowania trudności.

Zobacz film:Lekarz na kozetce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Psychoterapia online – czy to ma sens?

Dziś coraz częściej można spotkać się z ofertami psychoterapii online. Czy psychoterapia przez Internet ma sens? W niektórych sytuacjach psychoterapia online może okazać się niezwykle pomocna. Są osoby, które mają bardzo duże trudności z poruszaniem się, a niektóre nawet nie mają możliwości opuszczenia swojego mieszkania. Dla jednych jest to stan permanentny, dla innych czasowy – niemniej jednak możliwość kontaktu z psychoterapeutą za pomocą Internetu może okazać się niezwykle cenna. Jednak warto pamiętać o tym, że terapia przynosi najlepsze efekty, kiedy istnieje możliwość kontaktu z drugim człowiekiem lub z grupą, dlatego zaleca się, aby jednak decydować się na klasyczną psychoterapię.

Psychoterapia – metody

W psychoterapii znanych jest wiele metod pracy z osobą z problemami. Do bardzo popularnych należą psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna , a także psychoterapia Gestalt . Ale to oczywiście nie wszystkie metody. Równie popularne są psychoterapia systemowa, dynamiczna czy terapia egzystencjalna. Psychoterapeuta powinien dobrać najlepszą metodę po konsultacji z pacjentem. Rozpoznanie problemu jest kluczowe i w dużym stopniu wpływa na wybór najwłaściwszego sposobu współpracy.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – stosuje się ją szczególnie w leczeniu depresji, nerwicy i różnego rodzajów leków. W metodzie tej chodzi o zrozumienie wyuczonych przez lata nawyków, które są powodem zaburzeń. Dzięki tej metodzie możliwa jest zmiana myślenia i zachowania w konkretnych sytuacjach, zdarzeniach itp.

Psychoterapia psychodynamiczna – wykorzystywana w celu rozwiązania nieuświadomionych, często wypartych konfliktów emocjonalnych. Osoba poddająca się tej psychoterapii powinna w pierwszej kolejności uświadomić sobie, które wydarzenia ze swojego życia wyparła, następnie powinna określić swoje potrzeby. Najważniejsze jest tu zrozumienie, że lęki, które odczuwa, nie są niebezpieczne i że może realizować swoje cele, rezygnując z wielu wcześniej wypracowanych mechanizmów obronnych.

Psychoterapia systemowa – zakłada ona, że człowieka nie można poznać w oderwaniu od środowiska, w którym żyje i w którym został wychowany. Na zaburzenia psychiczne może mieć wpływ wiele czynników, np. zły przykład. Terapia ma na celu wyeliminowanie problemów pacjenta, jednak z bardzo szerokim podejściem – ideałem jest wypracowanie zmian funkcjonalnych w otoczeniu osoby cierpiącej na zaburzenia.

Psychoterapia Gestalt – celem tej terapii jest odkrycie na nowo u pacjenta mechanizmów, które są potrzebne do kontrolowania swojej świadomości. Często te mechanizmy są wypierane poprzez schematy pojęciowe, które utrudniają prawdziwe poznanie.

Inne rodzaje psychoterapii

W psychoterapii wyróżnia się całą mnogość metod. Bardzo popularna, ale przede wszystkim bardzo ważna jest psychoterapia par , znana również jako psychoterapia małżeńska . Jej celem jest osiągnięcie wzajemnego zrozumienia. Można stosować ją zarówno do rozwiązywania bieżących problemów, jak i tych, które nie zostały przepracowane od wielu lat. Na terapii małżonkowie starają się zrozumieć nawzajem, a następnie uczą się konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty.

Psychoterapia dzieci i młodzieży to kolejny rodzaj terapii, skierowany do najmłodszych. Oni też borykają się z problemami, lękami, trudnościami emocjonalnymi, objawami psychosomatycznymi. Bardzo często młodzi ludzie sami nie rozumieją swojego zachowania. Celem psychoterapii dzieci i młodzieży jest zrozumienie problemu dziecka i stopniowe rozwiązywanie go.

Sesje terapeutyczne oferowane są przez wiele znakomitych ośrodków w całym kraju oraz przez wielu prywatnych specjalistów. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, nie czekaj na niekorzystny dla Ciebie rozwój wypadków – pozwól sobie pomóc.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości