Psychologia

Jak rozmawiać z samym sobą? "Często popadamy w skrajności"

Psychologia

Każdy z nas czasem łapie się na tym, że rozmawia sam ze sobą. Czy takie zachowanie powinno budzić w nas niepokój? A może jest zupełnie na odwrót i mówienie do siebie, niesie za sobą pewne korzyści? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Szczepaniakiem, autorem "Książki do rozmawiania ze sobą" i Joanną Chmurą, psychologiem.

Dlaczego warto rozmawiać ze sobą?

Rozmowa to najprostsza forma komunikacji nie tylko z innymi, ale także ze sobą. - Każdy z nas ma w głowie wiele myśli, a rozmowa pozwala je sprecyzować, albo pójść w takie regiony, których byśmy się nie spodziewali - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Szczepaniak, który napisał "Książkę do rozmawiania ze sobą". Warto jednak zaznaczyć, że publikacja nie jest typową książką. Na jej stronach nie ma regularnego tekstu, pojawiają się jedynie pytania, które mają nas zachęcić do myślenia i rozważań.

- Do napisania jej skłoniły mnie moje własne doświadczenia. Trafiłem do szpitala, gdzie zdiagnozowano u mnie SM. Miałem wtedy dużo czasu, żeby ze sobą rozmawiać. Odkryłem, że dzięki pisaniu łatwiej wyrażam swoje myśli - powiedział Marcin Szczepaniak.

Pisanie i rozmowa jako terapia

Warto dodać, że pisanie ma w sobie terapeutyczną moc. - Po wyciągnięciu czegoś z naszej głowy i przelaniu tego na papier możemy się temu przyjrzeć i zastanowić się czy dalej chcemy tak myśleć, czy też nie - mówiła Joanna Chmura, psycholożka. Jak prowadzić rozmowę z samym sobą? Jakie pytania zadawać? Zdaniem Marcina Szczepaniaka na to nie ma jednej odpowiedzi. - W każdym momencie życia może nurtować nas coś innego i o coś innego będziemy siebie pytać - stwierdził.

W ocenie Joanny Chmury, niezależenie od tego, jakie kwestie będziemy poruszać w rozmowie ze sobą, bardzo ważne jest, abyśmy byli czuli i życzliwi. - Często popadamy w skrajności. Z jednej strony jesteśmy zbyt zapatrzeni w siebie, a z drugiej zbyt krytyczni i ciągle się oceniamy. Dobrze jest znaleźć równowagę między tymi dwiema postawami - mówiła psycholożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Ewa Bem wraca na scenę po śmierci córki. "Jestem w pewnym sensie zdewastowana"

Dorota Wellman przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. "Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko"

Zespół Brainstorm o początkach kariery i wielkim hicie "Maybe". Co obecnie słychać u muzyków?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości