Zdrowie

Przebarwienia na skórze po opalaniu. Dlaczego powstają i jak je usunąć?

Zdrowie

przebarwienia skóry po opalaniu

Po opalaniu na skórze może pozostać nie tylko opalenizna. Zbyt częsta i długotrwała ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do pojawienia się na niej ciemnych plam. Przebarwienia powstają dosyć łatwo, ale ich pozbycie się to proces żmudny i trudny. Dlaczego powstają i jak można je usunąć?

Przebarwienia skórne po opalaniu - jak powstają?

Przebarwienia posłoneczne pojawiają się zwykle w tych miejscach, które są najczęściej odkryte, a więc najbardziej narażone na długotrwały kontakt z promieniami słonecznymi. Mowa przede wszystkim o twarzy, rękach, dekolcie i plecach. Tak się dzieje, gdy zaburzeniu ulega działanie komórek produkujących melaninę, która jest odpowiedzialna za barwę skóry.

Te komórki, czyli melanocyty, mają za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. W trakcie długotrwałej ekspozycji na słońce ludzki organizm produkuje znacznie więcej melaniny, aby mogła blokować wnikanie niebezpiecznego promieniowania UV w głąb skóry. Opalenizna to zatem nic innego, jak mechanizm obronny organizmu.

Po pewnym czasie od opalenia czy poparzenia słonecznego skóra powinna zacząć stopniowo powracać do swojego naturalnego koloru. Zdarza się jednak, że w różnych miejscach pozostaną na niej ciemniejsze plamy. Do takiego zjawiska dochodzi, ponieważ komórki nadmiernie eksponowane wcześniej na promieniowanie słoneczne „obawiają się” powtórzenia takiej sytuacji i nie zmniejszają ilości barwnika do naturalnego poziomu.

Przyczyny powstawania przebarwień słonecznych

Choć przebarwienia powstają głównie na skutek zbyt długiego przebywania w słońcu, to wpływają na to również inne czynniki. Mogą być także efektem reakcji foto-alergicznej lub fitotoksycznej, do których dochodzi przez zawartość pewnych substancji we krwi człowieka. Obecność tych substancji powoduje, że na naświetlanej słońcem skórze pojawiają się wcześniej wspomniane przebarwienia, rumień oraz wypryski.

Preparaty, które mogą wywołać zmiany skórne po opalaniu:

 • leki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne,
 • sulfonamidy,
 • fenotiazyny,
 • leki przeciwcukrzycowe,
 • niektóre antybiotyki np. doksycyklina, tetracyklina, chinolonowe,
 • beta-blokery,
 • leki moczopędne,
 • psolareny,
 • środki przeciwbakteryjne,
 • leki przeciwgrzybicze (szczególnie maści),
 • olejek z dziurawca i arcydzięgla.

Inne przebarwienia skórne, nasilane przez słońce

Promienie słoneczne mogą nie tylko powodować powstanie przebarwień skórnych, ale też nasilać te istniejące.

 • piegi - słońce powoduje, że ciemnieją i bardziej je widać,
 • melasma (studa) - przebarwienie pojawiające się głównie u kobiet, związane z zaburzeniami lub preparatami hormonalnymi. Są to ciemne, duże plamy głównie na twarzy,
 • plamy soczewicowate (starcze) - występują zwykle u osób starszych i są przykład przebarwień powstałych na skutek nadmiernej, częstej ekspozycji na słońce. Są to plamy o średnicy od 2 do 20 mm i najczęściej pojawiają się na skórze twarzy i dłoni osób starszych.

Usuwanie przebarwień słonecznych po opalaniu

Najważniejsza jest profilaktyka. Łatwiej jest unikać przebarwień, niż później z nimi walczyć. Należy przede wszystkim chronić swoją skórę - jak najrzadziej i najkrócej przebywać w pełnym słońcu. Choć naturalne światło słoneczne jest najlepszym źródłem potrzebnej człowiekowi witaminy D, to w nadmiarze niestety szkodzi. Aby przebywanie na słońcu było mniej ryzykowne, należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. Z kolei osoby, które są szczególnie narażone na przebarwienia lub posiadają na niej różne znamiona, powinny dodatkowo osłaniać skórę lekką, przewiewną odzieżą.

Sprawdź: Domowe sposoby na łagodzenie przebarwień skóry

Jak wygląda usuwanie przebarwień?

Jeśli przyczyną pojawienia się przebarwień skórnych są nie tylko światło słoneczne, ale również zmiany hormonalne, wówczas proces zwalczania tego problemu znacznie się wydłuża. Wówczas standardowe preparaty złuszczające i rozjaśniające skórę mogą nie być wystarczające. Głębsze zmiany mogą wymagać zastosowania bardziej inwazyjnych, medycznych sposobów. Poza tym nie zawsze możemy mieć gwarancję, że na miejsce plam powróci naturalna, wcześniejsza barwa skóry, taka sama jak wszędzie wokół.

Zobacz też:

Jak wyrównać i zredukować opaleniznę? Poznaj najlepsze sposoby

Kremy z filtrem na lato. Jaki wybrać dla dorosłych, a jaki dla dzieci?

Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Zobacz też: Dermatolog o oparzeniach słonecznych. Jakie uszkodzenia powoduje zbyt długie opalanie?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości