Profilaktyka zdrowia

Sauna na przeziębienie – czy to dobry sposób na wyleczenie infekcji?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
sauna

Dla wielu osób sauna to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu można zachować dobre zdrowie i urodę. W niektórych przypadkach może być także metodą radzenia sobie z chorobami. Czy sauna na przeziębienie to dobry pomysł, czy jednak może przynieść więcej szkody niż pożytku?

Warto wiedzieć, że pomimo dobroczynnego działania sauny, istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z niej. Zbyt wysoka temperatura i wilgotność w niektórych przypadkach mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Należy zaznaczyć, że sauna na przeziębienie nie jest zalecaną metodą. Sprawdź dlaczego!

Sauna a przeziębienie – czy to dobry pomysł?

W okresie zwiększonego zachorowania na infekcje zastanawiamy się, czy sauna jest dobra na przeziębienie. Wielu specjalistów do walki z chorobą zaleca leżenie w łóżku i gorące kąpiele. Warto jednak wiedzieć, że wysoka temperatura i zwiększona wilgotność panujące w saunie nie działają pozytywnie na osłabiony chorobą organizm. Takie warunki obciążają organizm, który traci siły na walkę z infekcją. Co więcej, udanie się do sauny z symptomami przeziębienia takimi jak kaszel czy katar może zaostrzyć objawy. Ponadto należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z sauny osobom gorączkującym. Sauna przy przeziębieniu, w którego przebiegu pojawia się podwyższona temperatura ciała, może doprowadzić do przegrzania organizmu. To z kolei objawia się osłabieniem, bólem głowy, mdłościami, wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W niektórych przypadkach może dojść do utraty przytomności. Istnieje też duże ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych wywołanych przez nadmierne pocenie się. Poza tym, korzystając z publicznej sauny w czasie choroby, naraża się inne osoby na kontakt z bakteriami i wirusami.

Na co pomaga sauna?

Choć sauna podczas przeziębienia nie jest dobrym rozwiązaniem, warto się do niej udać, gdy objawy choroby ustąpią. Sauna ma bowiem dobroczynny wpływ układ odpornościowy, ponieważ dzięki wysokiej temperaturze organizm pobudzony jest do produkcji przeciwciał. Osoby korzystające regularnie z sauny 10-krotnie rzadziej łapią infekcje takie jak przeziębienie czy grypa. Sauna pozwala zahartować organizm i przyzwyczaić go do wahań temperatur. Poza tym pomaga w łagodzeniu bólu mięśni i niwelowaniu zmęczenia (jest świetnym sposobem na zrelaksowanie się). Ma także pozytywny wpływ na układ krążenia (wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego). Wielu dermatologów twierdzi, że sauna pomaga walczyć z niektórymi chorobami skóry poprzez odblokowywanie gruczołów łojowych. Świetnie sprawdza się także jako metoda pozwalająca na zmniejszenie cellulitu. Sauna wpływa również pozytywnie na przemianę materii i odchudzanie.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Wiesz już, że jednym z kategorycznych przeciwwskazań do korzystania z sauny jest przeziębienie (zwłaszcza przebiegające z gorączką). To jednak nie wszystko. Z sauny nie powinny korzystać osoby z nadciśnieniem i zażywające leki regulujące ciśnienie krwi. Nie jest to też dobre miejsce dla osób z różnego typu z implantami (np. z rozrusznikiem serca).

Warto wiedzieć, że istnieje szereg schorzeń wykluczających korzystanie z sauny. Są to:

 • astma
 • choroby weneryczne
 • choroba wrzodowa
 • choroby zakaźne
 • cukrzyca
 • hemofilia
 • jaskra
 • kamica nerkowa
 • miażdżyca
 • nadczynność tarczycy
 • niewydolność krążenia
 • nowotwory
 • ostre stany reumatyczne
 • padaczka
 • problemy skórne
 • żylaki.

Z sauny nie mogą korzystać także kobiety w ciąży i w czasie menstruacji, osoby po niedawno przebytych zabiegach i operacjach oraz pacjenci po zawale. Nie powinno się korzystać z sauny pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Jak leczyć przeziębienie?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy sauna pomaga na przeziębienie. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z chorobą w inny sposób. W czasie przeziębienia warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Można pić wodę, jak i herbatę z dodatkiem miodu, soku z malin, cytryny i imbiru. Taki napar działa rozgrzewająco i napotnie. Świetnym lekiem jest także ciepłe mleko z dodatkiem miodu. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zostać w domu (najlepiej w ciepłym łóżku), aby się wygrzać i solidnie odpocząć. W przypadku wystąpienia silnego bólu głowy i mięśni, a także gorączki można zażyć paracetamol. Na kaszel i ból gardła mogą pomóc domowe leki takie jak syrop z cebuli lub mleko czosnkiem, ale i środki dostępne w aptece bez recepty. W czasie choroby ważna jest również dbałość o właściwe nawilżenie powietrza.

Sauna dla zdrowia. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Ruska bania – sposób na zdrowie? Tak, jeśli umiesz z niej korzystać

Rytuał hammam – na czym polega ta technika pielęgnacji?

Saunowy savoir vivre. Do sauny w ręczniku czy bez?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości