Profilaktyka zdrowia

Rak jąder - choroba, którą można pokonać. Kiedy iść na badania?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
M. Zieliński, T. Brzoza
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać - Ministerstwo Zdrowia - napisy
Dzień Dobry TVNRak jądra, nowotwór z którym można wygrać - Ministerstwo Zdrowia - napisy

Rak jąder to choroba, która dotyczy szczególnie młodych mężczyzn. Warto o niej mówić zwłaszcza w listopadzie, który jest miesiącem świadomości męskiej profilaktyki. W Dzień Dobry TVN swoją historię opowiedział Krzysztof Danków, który pokonał raka i założył stowarzyszenie "Masz Jaja Idź na Badania".

Rak jądra - kiedy iść na badania?

Krzysztof Danków jest sportowcem. W związku z dyscyplinami, które uprawiał, doświadczał urazów jąder. Jednak bardzo zaniepokoił go ból, który trwał wyjątkowo długo. Postanowił, że jeśli po tygodniu dolegliwości nie ustaną, skonsultuje je z lekarzem.

- Przez to, że uprawiałem triathlon, a to jest połączenie trzech dyscyplin: pływania, kolarstwa i biegu, to często takie urazy kolarskie następowały. Jądra nieraz bolą, jak się wpadnie w jakąś dziurę, ale to jest krótkotrwałe, dwie, trzy godziny, dzień, a tutaj ten ból w moim jądrze się nasilał i on trwał bardzo długo - wspominał Krzysztof Danków.

W końcu postanowił pójść do urologa, choć jak przyznaje, dzisiaj wie, że należało zbadać się znacznie wcześniej. Doskonale pamięta dzień, w którym dowiedział się o chorobie.

- Poszedłem do lekarza. Jądra mi zbadał i mówi, że te wypukłości to jest nowotwór. Pamiętam, że nie umiałem wyjść z tego gabinetu, miękkie kolana. Poszedłem do samochodu, z 20 minut miałem takiego zawieszenia, pewnie łzy były i pytanie "dlaczego ja?". Z perspektywy czasu znalazłem odpowiedź na to pytanie, która jest bardzo prosta: "bo ty" - opowiadał Krzysztof Danków.

Nowotwór jądra dotyka szczególnie młodych mężczyzn

To właśnie młodzi mężczyźni szczególnie powinni regularnie się badać i nie lekceważyć objawów.

- Nowotwór jądra jest to nowotwór przede wszystkim mężczyzn młodych. To jest bardzo rzadki nowotwór w ogólnej populacji, ale z kolei dla młodych mężczyzn w 20. - 30. roku życia jest to nowotwór najczęściej zachowujący się złośliwie, czyli taki, który umie dać przerzuty nowotworowe - tłumaczył prof. Paweł Wiechno, onkolog kliniczny, urolog, Narodowy Instytut Onkologii im M. Składowskiej-Curie.

Objawy są proste do wykrycia i dlatego ważne jest, żeby okresowo badać jądra.

- Charakterystyczne dla nowotworu jądra jest pojawienie twardej tkanki albo w postaci guzka, albo w postaci stwardnienia całego jądra. To, że nie ma bólu w zmienionym jądrze, nie zwalnia nas w żaden sposób z czujności - wyjaśnił prof. Paweł Wiechno.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: M. Zieliński, T. Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości