Profilaktyka zdrowia

Polacy stworzyli maseczkę, która nie tylko skutecznie chroni, ale także zabija wirusy

Profilaktyka zdrowia

Od połowy kwietnia 2020 roku mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wielu badaczy prześciga się więc w opracowaniu maseczek, które będą najlepiej chronić nas przed koronawirusem. Na uwagę zasługuje między innymi projekt dwóch Polaków, nazwany Halloy Nano. Zobaczcie, jakie ma zalety.

Zalety maseczki

Twórcami Halloy Nano są Norbert Duczmal i Włodzimierz Bogucki. Niezwykłość ich maseczki polega na tym, że nie tylko stanowi skuteczną barierę, ale i neutralizuje osadzone na niej wirusy, bakterie i grzyby. Składa się ona z dwóch warstw:

  • wewnętrznej - jest nią przyjazna dla skóry włóknina, natryskiwana drobinkami nanosrebra o silnym działaniu bakteriobójczym,
  • zewnętrznej - to odporna na wodę i oddychająca tkanina syntetyczna z przeciwbakteryjną nanocząsteczkową powłoką.

Wirusy, bakterie i substancje organiczne są poprzez różne reakcje chemiczne zachodzące w tej powłoce są po prostu neutralizowane do takiego stopnia, że zostają utlenione do takich prostych substancji, jak woda czy dwutlenek węgla, które odparowują i nam nie szkodzą

- wyjaśnił pan Norbert.

Maseczka jest zdatna do wielokrotnego użytku. Ze względów higienicznych zaleca się jej pranie raz w tygodniu w temperaturze do 60 st. C. Do jej zalet zalicza się również to, że jest ekologiczna, ponieważ generuje 40 razy mniej śmieci.

Twórcom maseczki udało się zebrać część pieniędzy na projekt i za trzy tygodnie są w stanie wyprodukować pierwszą serię maseczek.

Plany na przyszłość

Nasz gość przyznał, że prowadzone są rozmowy na temat możliwości nakładania powłoki na fartuchy lekarskie, prześcieradła pacjentów czy ścianki odgradzające chorych.

Mamy też zapytania odnośnie wkładów do wózków dziecięcych. Pytań jest bardzo wiele, z bardzo szerokim zakresem zastosowania tej powłoki

- zdradził pan Norbert.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie: https://halloynano.com/

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości