Profilaktyka zdrowia

Nadmierne owłosienie u kobiet - jakie są przyczyny? Lekarz: "Może to być nowotwór jajnika"

Profilaktyka zdrowia

Włosy na kobiecej brodzie, pod nosem czy na palcach nie wyglądają estetycznie. Nadmierne owłosienie może też świadczyć o problemach ze zdrowiem. W jakich chorobach może się ono pojawić? Jak się skutecznie pozbyć niechcianych włosów? Odpowiedzi udzielił nam dermatolog, Łukasz Preibisz.

Nadmierne owłosienie - powody

Włosy pojawiające się u kobiety w nieoczekiwanych miejscach, np. na brodzie, pod nosem czy na palcach mogą wynikać z problemów hormonalnych.

To się wiąże z większą ilością testosteronu, czasami z zaburzeniami estrogenów

- powiedział Łukasz Preibisz.

Co ważne, włosy mogą też świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się w organizmie kobiety.

Na podstawie ich wyglądu, charakteru i miejsca czasami możemy wnioskować, co to jest za choroba

- wyjaśnił dermatolog.

Dodał także, że nadmierne owłosienie jest kwestią genetyczną oraz może być związane z daną strefą klimatyczną. I tak, u kobiet urodzonych w Gruzji, Hiszpanii czy we Włoszech włosy są bardziej widoczne i gęstsze, natomiast u pań pochodzących z krajów Europy Północnej będą jaśniejsze.

Nadmierne owłosienie - do jakiego lekarza się udać

W przypadku pojawienia się nadmiernego owłosienia, w pierwszej kolejności należy udać się do endokrynologa, który powinien zalecić stosowne badania.

Trzeba sprawdzić, co się dzieje z nadnerczami, jajnikami (...), czy w przypadku nie są to jakieś choroby skórne (...). Również nowotwory jajnika też mogą powodować nagłe zwiększenie ilości włosów

- stwierdził lekarz.

Nadmierne owłosienie - jak się pozbyć

Niechciane włosy można usuwać na kilka sposobów. Pierwszy i najprostszy to pozbywanie się ich za pomocą pęsety. Do wyboru jest też wosk i kremy do depilacji. Bardziej kosztowną, ale też najbardziej skuteczną jest metoda laserowa.

Urządzenia te dostarczają odpowiednią ilość energii do włosa, który ją przeprowadza do miejsca jego wzrastania, czyli mieszka włosowego. Laser niszczy strefę wzrostu i po kilku takich zabiegach ten włos już w tym miejscu nie rośnie

- wyjaśnił doktor Preibisz.

>>> Zobacz także:

Depilacja intymna kobiet i mężczyzn. Mechaniczna, woskiem, laserowa, chemiczna

Jak golić okolice bikini, żeby uniknąć podrażnień i nieestetycznych krostek?

Najlepsze metody depilacji nóg to?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości