Profilaktyka zdrowia

4 sprawdzone sposoby na strzelające stawy

Profilaktyka zdrowia

Chrząstka stawowa to elastyczna tkanka odgrywająca kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego aparatu ruchu. Zapewnia odpowiedni poślizg, zapobiega ścieraniu się kości i amortyzuje wstrząsy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że gdy stawy strzelają, budzi to nasz niepokój. Trzask słyszany np. w stawie kolanowym podczas wstawania z łóżka lub schodzenia po schodach może być sygnałem świadczącym o pogorszeniu jego stanu. Co oznacza przeskakiwanie i strzelanie w stawach? Jak radzić sobie ze strzelającymi kolanami lub kostkami domowymi sposobami, a kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!

Przyczyny strzelania stawów – jakie są?

Trzaski w stawach mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Niekiedy są zupełnie niegroźne i wynikają z nietypowej budowy stawów. U niektórych połączenia między kośćmi są trochę luźniejsze, dlatego podczas wykonywania gwałtownych ruchów stawy przeskakują i wydają charakterystyczny dźwięk. Wielce prawdopodobną przyczyną jest też niedobór składników wchodzących w skład chrząstki.

Strzelanie w stawach może być też objawem takich przypadłości jak1,2,3:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów, kawitacja,
  • chondromalacja,
  • przeciążenia i urazy.

Czy ze strzykaniem w stawach trzeba iść do lekarza?

Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas przede wszystkim objawy wskazujące na choroby stawów, w tym oprócz strzelania w stawach także między innymi1,2:

  • ból stawu,
  • ograniczenie ruchomości w stawie,
  • poszerzenie i zniekształcenie obrysów kostnych stawów,
  • wysięk w stawie, mrowienie i drętwienie,
  • poranna sztywność.

Jak leczyć strzelanie w stawach?

Leczenie strzelania i trzaskania w stawach zależy przede wszystkim od przyczyny choroby. Najczęściej jednak zastosowanie znajduje farmakoterapia, rehabilitacja i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Leczenie ma na celu złagodzenie ewentualnych dolegliwości bólowych, zachowanie pełnej ruchomości w stawach i sprawności układu ruchu, a jeśli to możliwe, także wyeliminowanie przyczyny strzykania.

Leki

Do leczenia miejscowego w przewlekłych chorobach stawów na bóle mięśniowo-stawowe stosować można 4Flex PureGel. Jest to lek w postaci bezbarwnego żelu z naproksenem w składzie. Naproksen dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. 4Flex PureGel działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem, dodatkowo łagodzi obrzęk zapalny4.

Aktywność fizyczna

Osobom, którym dokuczają strzykające stawy, zaleca się zmianę trybu życia na bardziej aktywny. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszania dolegliwości bólowych, a także hamuje powstawanie zmian zwyrodnieniowych2, natomiast brak ruchu działa na naszą szkodę, w szczególności jak zmagamy się z nadmiarowymi kilogramami. Aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia powinniśmy robić, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Dieta

Bardzo duże znaczenie w przypadku problemów ze stawami ma sposób odżywiania. Dieta powinna być zdrowa, odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. W odbudowie chrząstki stawowej udział biorą m.in. witamina C i witaminy z grupy B, magnez, wapń i kolagen, dlatego należy zadbać o to, by dostarczać tych składników organizmowi wraz z dietą w odpowiednich ilościach5.

Zaleca się jedzenie przede wszystkim zawierających cenne dla zdrowia witaminy oraz minerały warzyw i owoców, a także bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 ryb takich jak łosoś, makrela czy sardynka. Kwasów omega-3 dostarcza organizmowi również olej rzepakowy i lniany. Dieta na zdrowe stawy powinna ponadto uwzględniać chudy drób, ryby i owoce morza, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, jak również orzechy, pestki dyni i słonecznik5.

Odpowiednie nawodnienie

Przy strzelaniu stawów zaleca się zwiększenie podaży wody, ponieważ jest ona jednym z najważniejszych jej składników. Zbyt mała ilość wody sprawia, że zwiększa się tarcie, chrząstka stawowa zaczyna się szybciej zużywać, a w dodatku traci swą elastyczność. Dlatego tak ważne jest, aby stale dbać o odpowiednie nawodnienie.

Bibliografia:

Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1 (dostęp: 2022.08.22.)). Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.13 (dostęp: 2022.08.22.)). Stępień K., Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/262066,chondromalacja-w-stawie-rzepkowo-udowym (dostęp: 2022.08.22.)). Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022.08.22.). Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.08.22.)).

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości